Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Filharmonia nagrywa płytę u... Kapucynów

Filharmonia Kameralna zaczęła sesję nagraniową kolejnej płyty. Jako soliści zagrają na niej muzycy orkiestry oraz pochodzący z Łomży klarnecista Kornel Wolak i tenor Jacek Szymański, łącznie osiem osób. Nagrania odbywają się w kościele ojców kapucynów pod okiem wybitnego realizatora i producenta Andrzeja Brzoski, a płytę wyda firma Requiem Records. – Kluczem do doboru repertuaru byli tu wykonawcy, ponieważ mamy w tym roku jubileusz 40-lecia Filharmonii Kameralnej – mówi dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. – Uznałem więc, że z tej okazji zaprezentują się jako soliści nasi muzycy, a utwory zostały dobrane zgodnie z ich preferencjami.

Dorobek fonograficzny Filharmonii Kameralnej liczy w tej chwili 11 płyt. Właśnie nagrywany album „Łomżyńscy kameraliści” będzie jednak wśród nich płytą szczególną: nie tylko z racji dużej liczby solistów, będących też na co dzień muzykami orkiestry, ale również z powodu doboru materiału, bowiem nagrywane utwory pochodzą z XVIII, XIX i XX wieku.
– Zależało nam na tym, żeby była to płyta o ciekawym repertuarze – zaznacza Jan Miłosz Zarzycki. – Muzycy zgłaszali swoje propozycje, wybraliśmy też utwory dla nas szczególne, jak na przykład „Życie nasze” Marii Pokrzywińskiej i Henryka Gały, czyli twórców związanych z ziemią łomżyńską. Efekt to kompozycje od epoki baroku do współczesnych.
Nagrania odbywają się w nietypowym miejscu: kościele kapucynów, w którym łomżyńska  orkiestra wcześniej wielokrotnie już koncertowała. – Braliśmy pod uwagę różne miejsca, ale wiele z nich dyskwalifikowały hałasy z ulicy – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – W fantastycznej skądinąd sali II LO, gdzie jest idealna akustyka i przestrzeń, nie możemy pracować, bo pobliski ruch uliczny jest zbyt duży, a z kolei kościół seminaryjny odpadł, bo bardzo słychać w nim śpiew ptaków i czułe mikrofony od razu go wychwytują. Jednak w kościele kapucynów też jest świetna akustyka, a oddalenie świątyni od ulicy sprawia, że wszystko powinno wypaść idealnie. 
Jako pierwszy dwudniową sesję nagraniową rozpoczął trębacz Kamil Borusiewicz, który tym sposobem kontynuuje rodzinne tradycje, gdyż jego ojciec Waldemar był solistą na drugiej płycie orkiestry z przebojami filmowymi i światowymi. 
– Pół roku temu dyrektor Zarzycki poinformował nas, że planuje nagrać płytę i zapytał czy mamy jakieś propozycje – mówi Kamil Borusiewicz. – Zaproponowałem więc nagranie na trąbce piccolo dwóch utworów: preludium Te Deum Marca-Antoine'a Charpentiera i Trumpet voluntary Jeremiaha Clarke'a. To piękne utwory z epoki baroku, a tata pomógł mi je zaaranżować. 
Kolejnymi solistami będą: klarnecista Kornel Wolak, który dzięki rodzicom, altowiolistce Teresie Nowakowskiej-Wolak i trębaczowi Wacławowi Wolakowi, spędził w Łomży pierwsze lata życia, a na płycie zagra Mazurka B-dur op. 7 nr 1, Walca Des-dur op. 64 nr 1 i Preludium e-moll op. 28 nr 4 Fryderyka Chopina oraz temat z filmu „Pianista” Wojciecha Kilara; altowiolista Adrian Stanciu i wiolonczelistka Edyta Moskwa zagrają dwie części Koncertu g-moll RV 531 Antonio Vivaldiego; Cezary Gójski i Adrian Stanciu cz. I Symfonii koncertującej na skrzypce i altówkę Es-dur KV 364 Wolfganga Amadeusza Mozarta; Piotr Sawicki i Mikhail Vashkevicz zarejestrują  cz. I Koncertu na obój i skrzypce d-moll BWV 1060 J.S. Bacha, zaś sama orkiestra Orawę Wojciecha Kilara oraz cz. II Suity orkiestrowej nr 3 D-dur BWV 1068 najsłynniejszego z Bachów. 
Druga część sesji odbędzie się w połowie sierpnia, kiedy swoje partie z orkiestrą nagrywać będzie Jacek Szymański – będzie to dla niego już druga płyta z Filharmonią Kameralną.
– Jacek Szymański zaśpiewa jeden utwór z kwartetem Alla Breve – zapowiada Jan Miłosz Zarzycki. – Z nami wykona „Życie nasze” Marii Pokrzywińskiej i Henryka Gały, zastanawiamy się też nad sięgnięciem po jakąś neapolitańską pieśń, ale tu decyzja nie została jeszcze podjęta. 
Nagrywana właśnie płyta ukaże się nakładem Requiem Records. Wcześniej ukaże się, z logo firmy Dux, nagrany w roku ubiegłym i już ukończony, album z udziałem solistów Jakuba Jakowicza, Tomasza Strahla, Marcina Dylli i Pawła Gusnara. Na jesień zaplanowano zaś nagranie kolejnej części, przełomowej w dorobku orkiestry i bardzo docenianej, płyty z małżeństwem wybitnych flecistów, Łukaszem Długoszem i Agatą Kielar-Długosz – „Flute Reflections II”. 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę