Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńska wystawa i strefa kibica w Galerii N

Wystawę zbiorową „Piękna nasza Łomża cała” otwarto w Galerii N. Te najbardziej i mniej znane zakątki miasta namalowało 21 lokalnych artystów, a obrazy pochodzą ze zbiorów Klubu Wojskowego. – Jesteśmy jedyną placówką w Łomży mającą takie zbiory twórców łomżyńskich, dlatego uznałam, że w tym roku 600-lecia warto się nimi pochwalić! – mówi Teresa Matuszelańska. Otwarcie wystawy było ze wszech miar nietypowe, bo odbyło się w przerwie meczu Polska-Senegal na mundialu. Ta zaimprowizowana strefa kibica była szczególnie oblegana w drugiej połowie spotkania, ale pomimo gorącego dopingu artystów i miłośników malarstwa, polska drużyna przegrała 1:2.

Tryb pracy każdej galerii, nawet takiej prezentującej dokonania twórców nieprofesjonalnych, odbywa się według określonego planu, gdzie comiesięczne wystawy planowane są z dużym wyprzedzeniem. Kiedy więc okazało się, że akurat we wtorek 19. czerwca odbędzie się pierwszy mecz naszej reprezentacji na mistrzostwach świata, w Galerii N nikt nawet nie pomyślał o przekładaniu wystawy. – Ten wernisaż był planowany inaczej, bo mieliśmy też mieć koncert, ale uznałem, że mecz będzie dla nas zbyt dużą konkurencją – mówi Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Wojskowego. – Dlatego zorganizowaliśmy strefę kibica, żeby obejrzeć pierwszą połowę, w przerwie otworzyć wystawę i wrócić do kibicowania – to taka integracja w otoczeniu sztuki!
Pomysł okazał się przedni, bo kilkanaście osób przyszło do Galerii N już godzinę przed otwarciem wystawy, żeby spokojnie oglądać mecz, a po przerwie było ich jeszcze więcej. Kibicowanie jednak na nic się zdało, bo Polacy zbyt późno poderwali się do walki i niespodziewanie, choć całkowicie zasłużenie, przegrali. – Myślałam, że jesteśmy lepsi i wygramy! – mówi jedna z pań oglądających wspólnie mecz. – Nasi chyba za łatwo się poddali, nie atakowali jakoś zdecydowanie – tamci podobali mi się bardziej, chociaż na piłce za bardzo się nie znam. 
Wystawa nie wywoływała już aż takich emocji, chociaż sam jej temat oraz dobór 33 obrazów sprawił, że była z przyjemnością oglądana i komentowana przez zwiedzających.
– Zależało mi, żeby pokazać tę Łomżę inaczej – podkreśla Teresa Matuszelańska. – Nie mogło oczywiście zabraknąć katedry czy innych świątyń, wieży ciśnień czy kamieniczek na Starym Rynku, ale są też różne malownicze zakątki, miejsca mało znane, ale bardzo urokliwe. 
Olejne obrazy: Krystyny Barowicz, Elżbiety Bronowicz, Ireneusza Chylińskiego, Izabeli Cierpikowskiej, Haliny Drożyner, śp. Czesława Dzieweczyńskiego, Krystyny Kornackiej, Bożeny Kozłowskiej, Grzegorza Kostrzeby, Katarzyny Kostrzeby, Justyny Kryszpin-Żmudy, Ireny Matuszelańskiej, Teresy Matuszelańskiej, Ryszarda Olkuśnika, Grażyny Piankowskiej, Andrzeja Piotrowskiego, Magdaleny Rusieckiej, Wojciecha Rusieckiego, śp. Jerzego Rudnickiego, Anny Wybranowskiej i Andrzeja Żmudy pochodzą z ostatnich kilkudziesięciu lat, a część z nich powstała podczas łomżyńskich plenerów malarskich. 
– Zastanawiałam się, który mój obraz pani Tereska wybierze i miałam takie przeczucie, że może to być właśnie ten przedstawiający klasztor kapucynów – mówi Elżbieta Bronowicz. – I okazało się, że miałam rację, bo bardzo go lubię i uważam, że to jeden z moich lepszych obrazów.
– To Łomża pokazana w różnych sytuacjach, również takich nieoczywistych – ocenia Ryszard Matuszewski. – Zabytki, znane budynki, ciekawe zakątki – mamy tutaj wszystko, pani Teresa namalowała nawet łomżyńską Matkę Bożą Pięknej Miłości. Obchody 600-lecia kończą się, a na ich finał pokazujemy Łomżę w twórczości ludzi skupionych wokół Galerii N.

Wojciech Chamryk


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę