Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

PIRol chce ogłoszenia suszy na terenie całego województwa

Główne zdjęcie
Monitoring Suszy Rolniczej IUNG-PIB - w trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.

Susza staje się coraz większym problemem na wsi. Według danych IUNG-PIB w Puławach na terenie Polski suszę odnotowano we wszystkich województwach, ale zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej obecnie stosowana metodologia określenia Klimatycznego Bilansu Wodnego nie daje prawdziwego obrazu suszy oraz powodowanych przez nią strat. Szczególnie dotkliwy dla rolników województwa podlaskiego jest brak danych, a co za tym idzie nieogłaszanie suszy na użytkach zielonych, te bowiem stanowią podstawową bazę paszową dla bydła mlecznego.

W wystąpieniu do Wojewody Podlaska Izba Rolnicza podkreśla, że rolnicy „naocznie” odnotowują dramatyczny stan wszystkich upraw. W przypadku użytków zielonych już pierwszy pokos był o 30 % niższy, zaś drugiego nie przewidują wcale. Dlatego zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zgłasza propozycję, by uwzględniając dane Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, obligatoryjnie ogłosić susze na terenie całego województwa podlaskiego, uwzględniając użytki zielone, wraz z przyznaniem pomocy do każdego hektara, bez konieczności dokonywania szacowania przez komisje. 
- Zaoszczędzi to czas w przyznaniu wsparcia oraz nakłady związane z pracami komisji – czytamy w wystąpieniu prezesa PIRol Grzegorza Leszczyńskiego do wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. - Szacowania strat należy zaś dokonać w sytuacji, gdy straty w uprawach danego gospodarstwa wyniosą powyżej 70%.
Zarząd PIRol uważa także, że stosowane obecnie formy pomocy są nieadekwatne do skali problemu, a udzielanie np. kredytów nawet na preferencyjnych warunkach, powoduje wzrost zadłużenia rolnictwa. Dlatego wnioskuje o pilne podjęcie działań gwarantujących realną i szybką pomoc gospodarstwom poszkodowanym w wyniku panującej suszy rolniczej. Proponuje m.in.:  pomoc finansową do hektara UR, zwiększenie limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego o 100 l/ha, czy pomoc finansową do wapnowania gleb. Izba rolnicza chce także rekompensat dla gmin traconych dochodów z powodu umorzenia podatku rolnego i pomocy socjalnej dla najbardziej poszkodowanych klęską suszy rodzin rolniczych.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę