PIRol chce ogłoszenia suszy na terenie całego województwa

Susza staje się coraz większym problemem na wsi. Według danych IUNG-PIB w Puławach na terenie Polski suszę odnotowano we wszystkich województwach, ale zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej obecnie stosowana metodologia określenia Klimatycznego Bilansu Wodnego nie daje prawdziwego obrazu suszy oraz powodowanych przez nią strat. Szczególnie dotkliwy dla rolników województwa podlaskiego jest brak danych, a co za tym idzie nieogłaszanie suszy na użytkach zielonych, te bowiem stanowią podstawową bazę paszową dla bydła mlecznego.
W wystąpieniu do Wojewody Podlaska Izba Rolnicza podkreśla, że rolnicy „naocznie” odnotowują dramatyczny stan wszystkich upraw. W przypadku użytków zielonych już pierwszy pokos był o 30 % niższy, zaś drugiego nie przewidują wcale. Dlatego zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zgłasza propozycję, by uwzględniając dane Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, obligatoryjnie ogłosić susze na terenie całego województwa podlaskiego, uwzględniając użytki zielone, wraz z przyznaniem pomocy do każdego hektara, bez konieczności dokonywania szacowania przez komisje.
- Zaoszczędzi to czas w przyznaniu wsparcia oraz nakłady związane z pracami komisji – czytamy w wystąpieniu prezesa PIRol Grzegorza Leszczyńskiego do wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. - Szacowania strat należy zaś dokonać w sytuacji, gdy straty w uprawach danego gospodarstwa wyniosą powyżej 70%.
Zarząd PIRol uważa także, że stosowane obecnie formy pomocy są nieadekwatne do skali problemu, a udzielanie np. kredytów nawet na preferencyjnych warunkach, powoduje wzrost zadłużenia rolnictwa. Dlatego wnioskuje o pilne podjęcie działań gwarantujących realną i szybką pomoc gospodarstwom poszkodowanym w wyniku panującej suszy rolniczej. Proponuje m.in.: pomoc finansową do hektara UR, zwiększenie limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego o 100 l/ha, czy pomoc finansową do wapnowania gleb. Izba rolnicza chce także rekompensat dla gmin traconych dochodów z powodu umorzenia podatku rolnego i pomocy socjalnej dla najbardziej poszkodowanych klęską suszy rodzin rolniczych.