Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Będą nowe samochody dla strażaków ochotników

Trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z okolic Łomży – w Jeziorku, Mątwicy i Podgórzu - mają w tym roku otrzymać nowe samochody ratowniczo-gaśnicze. Każdy z nich będzie kosztował po ok. 850 tys. zł i na jego zakup składają się gminy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wczoraj w Białymstoku wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński przekazał promesy dofinansowań dla 12 jednostek OSP z województwa podlaskiego.

Wśród szczęśliwych strażaków, którzy jeszcze w tym roku maja otrzymać nowy samochód są strażacy z OSP Jeziorko. To jedna z 17 jednostek OSP na terenie gminy Piątnica i jedna z 3 włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
- To bardzo aktywna jednostka strażacka – mówi wójt Piątnicy Krzysztof Kozicki. - Są w niej drużyny męskie i żeńskie, są dziadkowie i wnukowie. Poza taką funkcją ratowniczą straż w Jeziorku pełni także dużą funkcję społeczną, a nowy samochód jest im potrzebny – mówi Kozicki, podkreślając, że przyznana dotacja na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla tej jednostki wynosi ponad 400 tysięcy złotych. 
Strażacy z Mątwicy w gminie Nowogród w tym roku obchodzić będą jubileusz 90-lecia. 
- Na uroczystości jubileuszowe, które odbędą się w sierpniu, samochodu nie udam nam się kupić, ale planujemy szybko, być może jeszcze dziś ogłosić przetarg – zapowiada Grzegorz palka, burmistrz Nowogrodu. Jego zdaniem nowy wóz strażakom z Mątwicy jest niezbędny, bo jednostka jest jedną z dwóch z gminy wpisanych do KSR-G. Dotacja jaką otrzymała gmina na zakup wozu to aż 700 tysięcy złotych – 300 tys. z KSRG i 400 tys. z NFOŚiGW.
Nowy samochód ratawniczo-gaśniczy trafić ma także do strażaków ochotników z Podgórza. To druga co do wielkości i zaangażowania jednostka OSP na terenie gminy Łomża. 
- Strażacy mają w pobliżu największy kompleks leśny regionu - Czerwony Bór, na terenie Pogórza są duże zakłady pracy i dodatkowo przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 63 Łomża – Zambrów, która niestety jest bardzo niebezpieczna – tłumaczy wójt gminy Piotr Kłys. 
Dofinansowanie centralne na zakup nowego wozu strażackiego dla tej jednostki to 425 tys. zł, a gmina z własny środków ma dołożyć 350 tys. zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę