Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Piorunek jednak został przewodniczącym Sejmiku

Główne zdjęcie
Jacek Piorunek

Jacek Piorunek (PO) z Łomży został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Najpierw przegrał głosowanie, ale po kilku godzinach, gdy w głosowaniu nad absolutorium dla zarządu województwa wynik był 12 do 12, radni koalicji rządzącej PSL-PO zdecydowali, że trzeba zagłosować jeszcze raz m.in. nad wyborem przewodniczącego i absolutorium. W drugim głosowaniu za wyborem Jacka Piorunka na przewodniczącego Sejmiku było 17 radnych... czyli o 1 więcej niż wymagane minimum do wyboru.

Przepychanki przy wyborze nowego przewodniczącego Sejmiku trwały kilka miesięcy.  Wybory były konieczne po tym, gdy jesienią ubiegłego roku Jarosław Dworzański zrezygnował z członkostwa w PO, a w konsekwencji kilka miesięcy później także z  przewodniczącego Sejmiku, bo funkcję tę pełnił jako działacz PO.  Piorunek został zgłoszony na przewodniczącego przez PO jeszcze w lutym. Przez kolejne miesiące nie udawało się nawet doprowadzić do głosowania w Sejmiku odnośnie wyboru nowego przewodniczącego... Problemy był nawet techniczne przy głosowaniu o wprowadzenia takiego punktu pod obrady. W poniedziałek udało i radni województwa mogli w tajnym głosowaniu opowiedzieć się czy są za tym wyborem czy nie.  Wynik pierwszego głosowania był zaskoczeniem, bo Piorunek miał być kandydatem całej koalicji PSL-PO. W tajnym głosowaniu otrzymał jednak tylko 14 głosów „za”, przy 13 „przeciw”, 1 wstrzymującym się, 1 głosie nieważnym i 1 radnym nieobecnym. To oznaczało, że Jacek Piorunek nie będzie przewodniczącym podlaskiego sejmiku. Konsekwencją tej decyzji mógł być rozpad koalicji, ujawniło się podczas późniejszego głosowania nad absolutorium dla zarządu województwa. W głosowaniu było 12 „za” do 12 „przeciw”, co oznaczało, że zarząd absolutorium miał nie otrzymać. Ostatecznie radni koalicji PSL-PO postanowili  powtórzyć kilka głosowań w tym to najważniejsze – na przewodniczącego Sejmiku.  Tym razem wątpliwości nie było. Za wyborem Jacka Piorunka na przewodniczącego Sejmiku głosowało 17 radnych, przeciw było 11 radnych, a 1 wstrzymał się od głosu. To oznaczało, że został wybrany przewodniczącym Sejmiku i po godz. 15.00 mógł przejąć prowadzenie obrad. Doprowadził m.in. do wyboru Cezarego Cieślukowskiego z PSL na nowego wiceprzewodniczącego Sejmiku, ale w przypadku ponownego głosowania nad absolutorium pojawiły się zastrzeżenia, które zgłaszał nawet prawnik Sejmiku. Ostatecznie po zarzadzeniu kolejnej przerwy i narady ogłoszono, że obrady Sejmiku są przerwane do przysżłego poniedziałku.

Jacek Piorunek z Łomży radnym wojewódzkim jest od 2006 roku, a w latach 2008-2014 był członkiem zarządu województwa podlaskiego. W tej kadencji samorzadu jest jednym z trzech wiceprzewodniczących Sejmiku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę