sobota, 29 lutego 2020 napisz DONOS@

Piorunek jednak został przewodniczącym Sejmiku

Jacek Piorunek (PO) z Łomży został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Najpierw przegrał głosowanie, ale po kilku godzinach, gdy w głosowaniu nad absolutorium dla zarządu województwa wynik był 12 do 12, radni koalicji rządzącej PSL-PO zdecydowali, że trzeba zagłosować jeszcze raz m.in. nad wyborem przewodniczącego i absolutorium. W drugim głosowaniu za wyborem Jacka Piorunka na przewodniczącego Sejmiku było 17 radnych... czyli o 1 więcej niż wymagane minimum do wyboru.

Jacek Piorunek
Jacek Piorunek

Przepychanki przy wyborze nowego przewodniczącego Sejmiku trwały kilka miesięcy.  Wybory były konieczne po tym, gdy jesienią ubiegłego roku Jarosław Dworzański zrezygnował z członkostwa w PO, a w konsekwencji kilka miesięcy później także z  przewodniczącego Sejmiku, bo funkcję tę pełnił jako działacz PO.  Piorunek został zgłoszony na przewodniczącego przez PO jeszcze w lutym. Przez kolejne miesiące nie udawało się nawet doprowadzić do głosowania w Sejmiku odnośnie wyboru nowego przewodniczącego... Problemy był nawet techniczne przy głosowaniu o wprowadzenia takiego punktu pod obrady. W poniedziałek udało i radni województwa mogli w tajnym głosowaniu opowiedzieć się czy są za tym wyborem czy nie.  Wynik pierwszego głosowania był zaskoczeniem, bo Piorunek miał być kandydatem całej koalicji PSL-PO. W tajnym głosowaniu otrzymał jednak tylko 14 głosów „za”, przy 13 „przeciw”, 1 wstrzymującym się, 1 głosie nieważnym i 1 radnym nieobecnym. To oznaczało, że Jacek Piorunek nie będzie przewodniczącym podlaskiego sejmiku. Konsekwencją tej decyzji mógł być rozpad koalicji, ujawniło się podczas późniejszego głosowania nad absolutorium dla zarządu województwa. W głosowaniu było 12 „za” do 12 „przeciw”, co oznaczało, że zarząd absolutorium miał nie otrzymać. Ostatecznie radni koalicji PSL-PO postanowili  powtórzyć kilka głosowań w tym to najważniejsze – na przewodniczącego Sejmiku.  Tym razem wątpliwości nie było. Za wyborem Jacka Piorunka na przewodniczącego Sejmiku głosowało 17 radnych, przeciw było 11 radnych, a 1 wstrzymał się od głosu. To oznaczało, że został wybrany przewodniczącym Sejmiku i po godz. 15.00 mógł przejąć prowadzenie obrad. Doprowadził m.in. do wyboru Cezarego Cieślukowskiego z PSL na nowego wiceprzewodniczącego Sejmiku, ale w przypadku ponownego głosowania nad absolutorium pojawiły się zastrzeżenia, które zgłaszał nawet prawnik Sejmiku. Ostatecznie po zarzadzeniu kolejnej przerwy i narady ogłoszono, że obrady Sejmiku są przerwane do przysżłego poniedziałku.

Jacek Piorunek z Łomży radnym wojewódzkim jest od 2006 roku, a w latach 2008-2014 był członkiem zarządu województwa podlaskiego. W tej kadencji samorzadu jest jednym z trzech wiceprzewodniczących Sejmiku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę