Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Raut 600-lecia miejskości Łomży władza robi... w Piątnicy

Oprócz oficjalnych imprez z okazji jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży, które w ten weekend będą odbywały się w mieści, będzie też impreza specjalna dla ludzi władzy. Proszoną kolację władze miasta, szczycącego się wielowiekową historią, postanowiły zorganizować na wsi, kilka kilometrów poza granicami „grodu nad Narwią”. Dlaczego nie w mieście tego nie wiemy! Informacje związane z rautem są strzeżone niczym największe tajemnice. Dotyczy to nawet potraw, jakie mają być serwowane zaproszonym gościom.

O tym, że z okazji wielkiego jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży władze miasta wydają specjalną kolację wiedziało niewiele osób. Informacje o tym są zaskoczeniem nawet dla pracowników Miejskiego Domu Kultury, który według informacji przekazanych przez ratusz, na zapłacić za kolację „ze środków pozyskanych od sponsorów”. Na pytania o raut Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego podaje jedynie, że uroczysta kolacja w dniu 15. czerwca br. i odbędzie się w Jędrusiowej Dolinie w Piątnicy. Dopytywany o to jakie potrawy zostaną podane gościom odpowiada lakonicznie - trzy dania ciepłe plus zimne przekąski. 
Nawet w Jędrusiowej Dolinie nie chcą o tym mówić, zasłaniając się tym, że to „impreza zamknięta” i po wszelkie informacje odsyłają do organizatora – Urzędu Miejskiego w Łomży. 

„Dumny jubileusz”
Kto będzie brał udział w raucie 600-lecia miejskości Łomży tego nie wiedzą dziś chyba nawet organizatorzy. Łukasz Czech z ratusza podaje, że personalizowane zaproszenia zostały wysłane do przedstawicieli władz rządowych, parlamentarzystów, samorządowców  z regionu, dyrektorów jednostek podległych, przedstawicieli instytucji funkcjonujących w naszym mieście, rektorów uczelni z województwa podlaskiego, władz miast partnerskich, honorowych obywateli oraz byłych prezydentów naszego miasta. 
- W sumie wysłanych zostało około 400 zaproszeń. Na chwilę obecną potwierdziło swą obecność około 200 osób – podaje Czech dodając, że „nie posiadamy zgody od zaproszonych gości na przekazywanie informacji  o tym, czy wezmą udział w obchodach.”
Mówiło się, że na jubileusz 600-lecia Łomży miał być wielkim wydarzeniem, a do miasta mieli przyjechać najważniejsi politycy być może z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, z Premierem Mateuszem Morawieckim i Wicepremierem Piotrem Gliński na czele. Okazuje się, że ich nie będzie.
- Z uwagi na obrady Sejmu spodziewamy się, że w pierwszej części obchodów udziału nie wezmą posłowie i ministrowie – odpowiada Czech. - Jeżeli chodzi o przedstawicieli władz państwowych wiemy, że prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę będzie reprezentował Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. 
Ilu zaproszonych na uroczystości zostanie w Łomży do uroczystej kolacji, którą władze miasta – nie wiedzieć czemu - wydają w Piątnicy, tego absolutnie nikt nie wie. Goście - także na kolację - proszeni byli bez osób towarzyszących. Na imiennych zaproszeniach, pod którymi podpisy złożyli prezydent miasta Mariusz Chrzanowski i przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała,   proszono o potwierdzenie obecności do 23 maja. Zaznaczono także, że to właśnie podczas tej kolacji w Piątnicy, będą mogli wygłaszać swoje przemówienia na wielki jubileusz Łomży.

Oto oficjalny harmonogram wydarzeń Wielkiego Jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży
Piątek 15 czerwca 2018 
9.45 - Poświęcenie figury Chrystusa niosącego krzyż plac przed kościołem pw. św. Michała Archanioła w Łomży (Katedra łomżyńska)
10.00 - Msza święta w intencji Miasta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Salvatore Pennacchio Nuncjusza Apostolskiego w Polsce kościół pw. św. Michała Archanioła w Łomży (Katedra łomżyńska)
12.00 - Uroczysta sesja Rady Miejskiej Łomży - sala widowiskowa Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży
17:00 - Uroczysty koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży - Katedra łomżyńska

Jarmark Średniowieczny i Obozowisko rycerskie na Starym Rynku (od godz. 10.00 do 20.00)
14.30 – Przybycie mieszczan witających księcia ul. Giełczyńska
15.00 - Przyjazd Księcia Janusza wraz z dworem na rynek miasta oraz Inscenizacja nadania praw miejskich
16.00 - Sąd książęcy nad zwierzęciem
17.00 - Pokaz Sbandieratori – żonglerka flagami
17.30 - Legenda o nadaniu herbu miastu Łomża
18.00 - Pokaz tańca 
18.30 - Sąd książęcy 
19.00 - Turniej rycerski
20.00 - Zakończenie programu, książę opuszcza rynek miejski
22.00 – Projekcja video mappingu na fasadzie Ratusza (historia Łomży)

Sobota 16 czerwca Muszla Koncertowa przy ul. Zjazd
17.00 – 19.00 Koncert My z Łomży cz. I: grupy wokalne miejskich instytucji kultury
19.00 – 22.00 Koncert My z Łomży cz. II: Adam Kalinowski, Mateusz Kurkowski, Jula
22.00 - Występ gwiazdy wieczoru – zespołu Perfect
21.00 – 00.00 Projekcja video mappingu na fasadzie Ratusza (historia Łomży)

Niedziela 17 czerwca 
Port Łomża (Bulwary nad Narwią)
14.00 – 16.00 - Rodzinne grillowanie
Muszla Koncertowa przy ul. Zjazd
18.00 – 22.30 - Gala muzyki rozrywkowej: Wojciech Trawiński, Marcin Siegieńczuk, Exaited, Piękni i Młodzi
22.30 - Występ gwiazdy wieczoru – zespołu Boys

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę