Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Znaczki na 600-lecie od Poczty Harcerskiej i Poczty Polskiej

- Lubię rysować i projektować, robić coś dobrego dla ludzi i środowiska harcerskiego, więc cieszę się, że zdążyliśmy na czas – uśmiecha się harcmistrz Henryk Karwowski, naczelnik od prawie 30 lat Poczty Harcerskiej 101 Łomża, z którego inicjatywy i funduszy ukazały się na 600-lecie nadania praw miasta Łomży 3 wydawnictwa okolicznościowe Poczty Harcerskiej: karta, datownik i znaczek oraz znaczek Poczty Polskiej (envelo), w nakładzie ponad 50 sztuk. Przedstawiają blisko 200-letni ratusz przy Starym Rynku latem z zielonymi drzewami i obłokami na błękitnym niebie w słoneczny dzień. Druh Henryk będzie rozprowadzał unikaty na jubileuszu 15. czerwca 2018 na Starym Rynku.

Harcmistrz Henryk Karwowski
Harcmistrz Henryk Karwowski

Henryk Karwowski ma czterech synów, dziewięcioro wnuczek i wnuków, 68 lat i kilkaset stempli, datowników, kart, kopert i znaczków okolicznościowych, jakie ukazywały się z jego inicjatywy pod szyldem Poczty Harcerskiej 101 Łomża. Powstała 1. maja 1989 r. z rozkazu harcmistrza Wojciecha Kluczka, komendanta Łomżyńskiej Chorągwi ZHP, której ostatnim komendantem przed likwidacją w 1999 r. województwa łomżyńskiego był druh Henryk. Tematyka wydawnictw była różnorodna, m.in., dotyczyła upamiętnienia twórcy krzyża harcerskiego ks. Kazimierza Lutosławskiego, Druha „Szarego” i poświęconych mu ogólnopolskich zlotów braci harcerskiej w rodzinnym Drozdowie i Łomży. - Dwa lata temu, odpowiadając na apel Ratusza, przybyliśmy na spotkanie z wiceprezydent Łomży Agnieszką Muzyk: przedstawiciel Polskiego Związku Filatelistów Aleksander Safanowski,  przedstawiciel kolekcjonerów Adam Zwierzyński i ja – wspomina druh. - Zaoferowałem w imieniu Poczty Harcerskiej 101 Łomża wydanie znaczków dla uczczenia 600-lecia nadania praw miejskich.

Sigilium i moneta
Jak zaproponował, tak zrobił: wpierw zdjęcie ratusza, potem projekt i przeprowadzenie rozmaitych formalności i opłat, w wyniku czego Poczta Polska aprobowała i wprowadziła do obiegu ponad 50 znaczków z ratuszem i napisem o tym, że to książę Janusz I nadał Łomży prawa 14. czerwca 1418. 
Jubileuszowa karta pocztowa PH 101 Łomża ma po lewej stronie od góry logo, projektowane przez malarza Romana Borawskiego (na konkurs na znak 600-lecia), powiększone zdjęcie ratusza i napis poniżej na rozwiniętym kartuszu: „600-lecie nadania praw miejskich Łomży przez księcia Janusza I 15 czerwca Anno Domini 1418”. Poniżej na imitacji bordowego laku – pieczęć miejska z łacińskim napisem wokół: Sigillum Civitatis Lomsensis (Pieczęć Miasta Łomża). Po prawej stronie widnieje u góry kolorowy znaczek Poczty Harcerskiej z ratuszem z czarno-białym kodem kreskowym QR jako identyfikator ważności wolumenu Poczty Polskiej. Po przyłożeniu czytnika w jej placówce widać, czy opłata została uiszczona i czy posiadacz prawa do pliku nie wprowadza znaczków więcej niż na to pozwala opłacona przez niego łączna kwota. Niżej miejsce na adres, po drugiej stronie – na tekst.
Datownik okolicznościowy z zielonego tuszu ma datę dokładnie na okoliczność 600. rocznicy, otok z napisem o 600-leciu z woli x. Janusza I oraz w środku jelenia nad czterema kamieniami z herbu (z pieczęci). - Ponadto zaproponowałem, żeby zaopatrzyć się w matrycę do bicia okolicznościowych monet, ustaliłem kilka adresów i przekazałem wraz z moim projektem do Ratusza, część projektu zrealizowano, pomijając prawa autorskie – śmieje się druh, jednak szczęśliwy, że w Domku Pastora zjawiła się matryca, gdzie kładzie się kawałek metalu i wybija na awersie pieczęć miejską Sigilium, zaś na rewersie logo 600-lecia z charakterystycznym „zębem” dachów kamieniczek staromiejskich. 

Zagadkowy bocian w locie
Natomiast z inicjatywy miasta Poczta Polska wydała 8 tys. kart okolicznościowych. Przedstawiają panoramę od strony Narwi, a na znaczku – wyodrębnionym liniami z tegoż obrazu - nieistniejący, zburzony przez Niemców w 1944 r. kościół przy ulicy Rządowej, po którym ostała się plebania w tzw. Domku Pastora. Pod tą ilustracją autor projektu Zenon Święch umieścił fragment przywileju lokacyjnego, nadanego Łomży przez księcia Janusza I w 1418 r., ze zbiorów AGAD w Warszawie. Emisji od 15. czerwca towarzyszy czarno-biały datownik z dużą centralną liczbą 600, napisem „600 lat Łomży”  i... bocianem w locie, z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Cokolwiek zagadkowy ptasi symbol jubileuszu będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym nr 1 przy placu Pocztowym w Łomży.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę