Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Biskup zachęca, by wykorzystać piękny letni okres do umocnienia życia religijnego

Główne zdjęcie
Bp Janusz Stepnowski

Wakacje „jest to dobry czas, by zregenerować i odnowić także nasze życie duchowe, odświeżyć relację z Bogiem i spojrzeć na siebie i swoje życie z perspektywy Ewangelii” - uważa biskup łomżyński Janusz Stepnowski i zachęca, szczególnie młodych, do udziału w 34. Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej na Jasną Górę. W niedzielę we wszystkich kościołach diecezji czytany jest jego List pasterski w tej sprawie.

- Zachęcam do wyruszenia na Jasną Górę, do Sanktuarium Królowej Polski w 34. Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej. Jest to sprawdzona, niezwykle głęboka forma doświadczenia bliskości Boga i Jego Matki, a także dynamicznej i pięknej wspólnoty Kościoła w drodze – przekonuje biskup Janusz Stepnowski. - W tym roku pielgrzymować będziemy pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym jak Maryja”. (...) Przykład życia Maryi, Jej współpracy z działaniem Ducha Świętego jest dla każdego chrześcijanina zarówno przykładem jak i zaproszeniem do naśladowania. Owoce działania łaski sakramentalnej przychodzą wtedy, gdy człowiek w swej wolności otwiera się i daje się poprowadzić Duchowi Świętemu, tak jak stało się to w życiu Maryi.

Biskup Stepnowski zachęca do podjęcia wyzwania jakim jest piesza wędrówką przez ponad 400, ale podkreśla, że to przede wszystkim „rekolekcje w drodze”. - Przemiana, jaka dokonuje się w człowieku podczas pielgrzymki jest wręcz namacalna. Przekonałem się o tym osobiście wielokrotnie rozmawiając z pątnikami na szlaku. Opowiadali oni o swoim życiu, o uzdrowieniach i zmianach, jakie zaszły w nich samych czy też ich bliskich – napisał biskup zaznaczając, że pielgrzymi z różnymi intencjami wyruszają w drogę. Wielu prosi o zdrowie dla siebie lub kogoś z rodziny, o uwolnienie z alkoholizmu, o ratowanie małżeństwa, nawrócenie dzieci, o potomstwo. Są tacy, którzy pielgrzymują z wdzięczności za łaskę, ale nie brakuje również osób, które podjęły trud pątniczy, jako pokutę za własne błędy i grzechy lub też czynili pokutę w intencji bliskich, zgodnie z tym, do czego wzywała Maryja w swoich objawieniach w Fatimie. - Choć motywy pielgrzymowania były różne, wszystkich łączyła miłość i ufność wobec Jezusa i Maryi oraz doświadczenie ludzkiej dobroci i życzliwości, jakiej doznawali na szlaku wędrówki zarówno od braci i sióstr pielgrzymów, jak i od gospodarzy goszczących pątników w swoich domach na postojach i noclegach – napisał biskup Stepnowski. 

W tym roku szczególnym powodem do podjęcia pielgrzymiego wysiłku może być „dziękczynienie za odzyskaną 100 lat temu wolność naszej Ojczyzny, w której możemy dziś swobodnie mówić po polsku i po polsku się modlić”.
- W pielgrzymowaniu towarzyszyć nam będzie św. Stanisław Kostka – patron młodzieży, bowiem rok 2018 jest w Kościele w Polsce rokiem tego młodego, napełnionego Duchem Świętym, mężnego w wyznawaniu wiary, odważnego i dojrzałego duchowo, jak na swój wiek, syna polskiej ziemi – dodaje biskup przypominając, że Stanisław Kostka w młodości odbył pielgrzymkę do Rzymu. - Nie bał się niezrozumienia wśród rówieśników. Jego hart ducha, męstwo, a także niezwykła zażyłość z Matką Boża niech będą dla Was inspiracją do wyboru wartości, którym warto poświęcić życie niezależnie od tego, co mówi świat czy rówieśnicy żyjący jego duchem – napisał biskup ponownie zachęcając zwłaszcza młodych „do odważnego pójścia wzorem Waszego patrona na pielgrzymi szlak, aby tam zgłębić tajemnicę waszego powołania i poszukać odpowiedzi na najważniejsze pytania nurtujące młode serca.” 

Wszystkich, którzy z różnych względów nie mają możliwości pójścia na pielgrzymi szlak biskup Stepnowski zapraszam do duchowej łączności i wsparcia pątników poprzez uczestnictwo w modlitewnych spotkaniach Grupy Białej. W ciągu dwóch tygodni pielgrzymki – od 1 do 14 sierpnia - będą oni gromadzić się w parafiach w godzinie Apelu Jasnogórskiego, podejmując dzieło pielgrzymowania duchowego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę