Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Walizka nagród i objawień

Latvia Puppet Theatre z Łotwy zdobył Grand Prix 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Jury doceniło poetyckie przedstawienie walki pomiędzy dobrem i złem, ukazanej w formie szachowej rozgrywki. Nie brakowało też innych nagród, w tym specjalnej dla amerykańskiego Bread & Puppet Theatre, który oczarował publiczność podczas piątkowego spektaklu plenerowego. – Chciałam podziękować za wszystkie chwile wspaniałych wzruszeń, emocji i zachwytów, a także zamyśleń i refleksji! – mówiła przewodnicząca jury Aleksandra Rembowska, podkreślając, że festiwalowe przedstawienia ukazywały i komentowały przemiany współczesnego świata.

Wśród 18 festiwalowych spektakli faktycznie nie brakowało artystycznych wrażeń na najwyższym poziomie. W konkursie tradycyjnie już dominowały ciekawe przedstawienia, zarówno dla dzieci, jak i widzów dorosłych, ogromnym powodzeniem cieszyły się też spektakle plenerowe na Starym Rynku, przed katedrą i na ulicy Farnej oraz inne imprezy towarzyszące. Jurorzy: Aleksandra Rembowska, Bożena Sawicka, Zoran Djeric, Grzegorz Kwieciński i Mikołaj Malesza mieli więc nad czym deliberować, ale podział nagród okazał się uzasadniony i sprawiedliwy.

Grand Prix w wysokości 3 tysięcy złotych, ufundowane przez prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez wojewodę podlaskiego otrzymał Latvia Puppet Theatre za przedstawienie „Złoty koń”. Najlepszym reżyserem wybrano Natalię Lebiediewą z Theatre ThreeFour (Rosja), twórczynię spektaklu „Fortepian i tramwaje”, co wiązało się z nagrodą  w wysokości 2 tysięcy złotych, ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz obrazem ufundowanym przez rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych za scenografię przedstawienia „Arabesco” portugalskiego Red Cloud Teatro de Marionetas otrzymał Rui Rodrigues, a taką samą kwotę, ale od wójta gminy Łomża, otrzymali Anna Stela i Marcin Liwień, autorzy muzyki do przedstawienia „Tutli-Putli. Kto jest dziki?” warszawskiego Teatru Malabar Hotel. Były też trzy równorzędne nagrody aktorskie, wynoszące po tysiąc złotych, wszystkie ufundowane przez starostę Powiatu Łomżyńskiego.

Zespołowo nagrodzono rosyjski The Theatre „Puppets – Theatre ThreeFour w składzie: Ilya Ampilov, Dmitry Lemeshev, Ilya Lisitsin, Diana Razzhivaikina, za role w spektaklu „Fortepian i tramwaje”, a najlepsi aktorzy  indywidualni otrzymali też nagrody dodatkowe: Vasily Probodyak za rolę w spektaklu „Pozłacane czoła”  białoruskiego Grodno Puppet Theatre obraz ufundowany przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, zaś Annemarie Twardawa, jedyna aktorka w spektaklu „Army of Lovefuckers”  niemieckiego Lovefuckers obraz ufundowany przez Rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Jury przyznało też nagrodę specjalną amerykańskiemu Bread & Puppet Theatre za kontynuowanie tradycji dzielenia się teatrem i chlebem w spektaklu „Basic Byebye”. Festiwal Walizka nie byłby też kompletny bez tradycyjnej już nagrody Szarego Widza – Anny Jakubowskiej, która kwotą 500 złotych doceniła spektakl „1+1” La Societa della Civetta and Nano & Aroosak, to jest artystycznej współpracy Włocha Guglielmo Papy i Irańczyka Omida Niaza.

– Myślę, że te cztery festiwalowe dni były dla nas bardzo udanym wydarzeniem artystycznym – oceniał dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk. – Zgromadziły ogromną ilość publiczności w różnych przestrzeniach, bo spektakle odbywały się na kilku scenach, ale również i w różnych miejscach naszego miasta. Bardzo dziękuję łomżyńskiej, ale nie tylko, publiczności, że tak chętnie i gremialnie uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach festiwalowych – dla nas jest to powód do dumy, bo dosyć ciężko pracowaliśmy przez te 31 lat, żeby te osoby mogły być z nami na różnych spektaklach.

 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę