Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Sucho i niebezpiecznie w lasach

Główne zdjęcie
Mapa zagrożenia pożarowego w polskich lasach. Stan na sobotę na godz. 9.00

Leśnicy i strażacy proszą mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach regionu. Ciepła i sucha wiosna sprawiły, że w lasy są bardzo wysuszone i wszędzie obowiązuje trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W sobotę rano wilgotność ściółki leśnej w Czerwonym Borze wynosiła 13%, a w Dębnikach koło Nowogrodu tylko 8%. Tymczasem synoptycy na najbliższe dni zapowiadają niemalże letnie upały.

Na sobotę i niedziele synoptycy z białostockiego biura prognoz IMGW zapowiadają temperatury w cieniu do 28°C. W sobotę będzie bezchmurnie lub zachmurzenie małe w niedzielę tylko nieco więcej chmur. Póki co opadów deszczu nikt nie zapowiada.

Tymczasem w lasach regionu robi się coraz niebezpieczniej. Od środy przez całą dobę w tutejszych nadleśnictwach Łomża i Nowogród obowiązuje trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  W piątek po południu ponad 40 strażaków z 12 jednostek ratowniczo-gaśniczych przez kilka godzin walczyło z pożarem lasu w kompleksie Czerowy Bór. Tylko dzięki szybkiej akcji ratowniczej pożar udało się szybko opanować i ugasić. Strażacy mimo wszystko podają, że to był pożar mały - spalił się tylko hektar lasu. Straty wyceniono na 20 tysięcy złotych, a wartość uratowanego mienia jest wielokrotnie większa. Strażacy wycenili ją na 300 tys. zł.

Na razie nie wiadomo co spowodował pożar – będą ustalać to śledczy z policji. Leśnicy i strażacy nie mają wątpliwości – za powstanie niemal wszystkich pożarów w lasach odpowiedzialny jest człowiek.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę