środa, 29 stycznia 2020 napisz DONOS@

Po rehabilitacji ciężko stać długo na przystanku MPK

W Łomży stoi 179 przystanków autobusów miejskich MPK: 103 wiaty z ławką dla oczekujących pasażerów oraz 76 słupków - jeden z nich przy ulicy Rybaki, naprzeciwko Centrum Rehabilitacji pod wezwaniem św. Rocha. Z placówki Caritas Diecezji Łomżyńskiej codziennie korzysta ponad 300 osób z różnymi schorzeniami z Łomży i zza miasta. Większość jest przywożona autami, część schodzi lub zjeżdża wózkiem inwalidzkim stromą ul. Kapucyńską z przystanków na Starym Rynku i Rządowej. Czytelniczka za naszym pośrednictwem apeluje o wiatę z ławeczką dla pacjentów CRC na Rybakach. Mówi, że sama wcześniej zabiegała o ustawienie ławki, ale jej prośby odbijały się od... ściany.

Przystanek MPK na ul. Rybaki ma mieć ławeczkę dla oczekujących na autobus
Przystanek MPK na ul. Rybaki ma mieć ławeczkę dla oczekujących na autobus

- Na ulicy Rybaki są 3 przystanki autobusowe: 1. przy Centrum Rehabilitacji Caritas, 2. niedaleko mogiłek i 3. przed ulicą Sikorskiego – odpowiada na postulat Czytelniczki portalu dyrektor Janusz Nowakowski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. - Żaden z nich nie ma wiaty z ławeczką, ze względu na fakt, że bardzo mało ludzi tam wsiada. Zresztą, przystanki autobusowe nie są finansowane przez MPK. Wnioskowaliśmy o to do prezydenta, lecz w budżecie miasta na 2018 rok na ten cel nie ma ani grosza, bo są pilniejsze inwestycje, z perspektywy zarządzania miastem. 
Dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Andrzej Mikucki podaje, że z Centrum Rehabilitacji każdego dnia korzysta ponad 300 pacjentów, niektórzy mają po trzy, cztery, pięć zabiegów, ze wskazania lekarza. 
Ulicą Rybaki jeżdżą autobusy tylko dwóch linii MPK: mniej więcej co godzinę dziewięć kursów ma „6-tka” od około godz. 7. do 17., natomiast „7-ka” ma trzy kursy poranne i dwa po południu. Linia 6 przywozi ludzi z kierunków: Przykoszarowa, Zawadzka i Kazańska, zaś linia 7 z Łomżycy. Rzeczywiście: kursów niewiele, tak jak i pasażerów, ale na ulicy Rybaki w słońce, słotę czy zawieję jednak nie ma sił wystawać i czekać na autobus stary, schorowany i ubogi niepełnosprawny, którego nie stać na taksówkę – w tym kryje się sedno sprawy, jak ulżyć ludziom srogo dotkniętym przez los.
- Za darmo nikt nam wiaty nie postawi, a jeśli byłyby pieniądze na przystanki w roku 2019, trzeba by wybrać najpilniejsze, być może, na Rybakach przy Centrum Rehabilitacji mogłaby stanąć jedna wiata... - niczego nie obiecuje dyrektor Nowakowski, przypominając, że nowe, nowoczesne, ładne, nierdzewne, z gablotami na reklamy przystanki zadaszone pojawiły się niedawno na łomżyńskich ulicach: Sikorskiego, Szosie Zambrowskiej, Polowej i Nowogrodzkiej. Zostały one sfinansowane z funduszy unijnych, razem z szeroko zakrojonymi remontami i modernizacjami ważnych traktów. - Zastanawia mnie, dlaczego w kilku edycjach budżetu obywatelskiego Łomży autorzy projektów nie postulowali inwestycji w komunikację miejską i towarzyszącą jej infrastrukturę - rozważa dyrektor Nowakowski z MPK. - Najwidoczniej w hierarchii potrzeb mieszkańców jazda autobusami nie jest akurat najważniejsza... Wiata jako element przystanku nie jest postrzegana jako ułatwiająca życie niepełnosprawnym, a pasażerom. Każdemu wiata jest potrzebna. O ławkę warto pytać w MPGKiM.
Dyrektor Marek Olbryś z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej nie ma nic wspólnego ze stawianiem wiat i ławeczek autobusowych. - My na przystankach i wokół nich sprzątamy, odśnieżamy, poprawiamy nawierzchnię – precyzuje, odsyłając w sprawie stawiania ławeczki dla staruszków i niepełnosprawnych przed CRC do naczelnika Andrzeja Karwowskiego z wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego.
Wydawało się, że w Łomży nie uda się znaleźć nikogo, kto mógłby wyczekiwaną ławkę przy słupku z tabliczką przystanek MPK ustawić, aż odezwał się Grzegorz Daniluk z ratusza.
- Ławeczka koło przystanku przed Centrum Rehabilitacji stanie w przyszłym tygodniu – zapewnia urzędnik z biura prasowego ratusza.

Mirosław R. Derewońko


 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę