Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Trwałe upamiętnienie bohatera

Betonowy cokół symbolizuje bohaterską postawę, charyzmę i siłę, powiewająca na jego szczycie symboliczna flaga - patriotyczne ideały, a krzyż – to symbol męczeństwa i ostatecznego zwycięstwa. W niedzielne przedpołudnie obelisk poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, bohaterowi czasów II wojny światowej i powojennej konspiracji, odsłonił jego syn Andrzej Pilecki. Towarzyszył mu autor projektu Tadeusz Babiel z Bractwa Krzyża przy parafii Krzyża Świętego w Łomży, gdzie naradziła się idea i doprowadzono do trwałego upamiętnienia bohatera w Łomży. - Wyrażam przekonanie, że odsłaniany dziś znak pamięci wpisując się w krajobraz Łomży obchodzącej w tych dniach 600-lecie nadania praw miejskich, podkreśli doniosłość jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, i świadcząc o bezgranicznym umiłowaniu ojczyzny przez jej wiernego syna, jednego z licznej rzeszy żołnierzy niezłomnych, niósł będzie kolejnym pokoleniom patriotyczne przesłanie umiłowania prawdy, wolności i ojczyzny – mówił ks. kan. Andrzej Godlewski proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży.

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948) staną przy ulicy, która od kilku lat nosi imię polskiego bohatera. Przed pomnikiem stanęło kilkuset żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, oraz łomżyńskiej jednostki. Rotmistrz Pilecki jako nastolatek był uczestnikiem walk o wolności Polski i wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W kampanii wrześniowej 1939 roku walczył jako oficerem rezerwy Wojska Polskiego, a po jej klęsce był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, a później także m.in.: dobrowolnym więźniem obozu nazistowskiego Auschwitz, oficerem Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE”, więźniem politycznym okresu stalinowskiego i ofiarą mordu sądowego. Komuniści skazali także na zatarcie w pamięci rodaków, potajemnie chowając jego ciało potajemnie prawdopodobnie na tzw. „Łączce” dziś kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego. Do dziś jego szczątków nie odnaleziono. Dopiero w 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i uwypuklił patriotyczną postawę. W 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego, a w 2013 Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak mianował rotmistrza Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.
W trakcie łomżyńskich uroczystości postać bohatera przybliżali zebranym prowadzący Mariusz Rytel, oraz m.in. wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński.
- Rodzina Witolda Pileckiego ma zasługi znacznie dłuższe w naszej historii. Dziadek Witolda Pileckiego walczył w Powstaniu Styczniowym. To warto przypomnieć, bo tak jest, że patriotyzm nie bierze się znikąd. On zwłaszcza jest wynoszony z rodzin. To jest tradycja, którą się kształtuje przez pokolenia – mówił minister Zieliński podkreślając, że odsłaniając w Łomży pomnik rotmistrza, pułkownika Witolda Pileckiego, „oddając temu żołnierzowi, wielkiemu patriocie hołd, oddajemy hołd jednocześnie wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny”. 
Wśród obecnych na uroczystości był także Andrzej Pilecki, który dokonał symbolicznego odsłonięcia pomnika upamiętniającego jego ojca rotmistrza Witolda Pileckiego. 
- Bardzo się cieszę, że ten niezłomny rycerz, niezłomny żołnierz trafił tu do Łomży, tu następną kwaterę sobie wyznaczył – mówił Andrzej Pilecki ciesząc się, że w całym kraju, a także poza granicami, jest wiele inicjatyw upamiętniających bohaterstwo jego ojca. 
Łomżyński obelisk poświęcony pamięci rotmistrza Pileckiego  poświęcili wspólnie ks. Andrzej Godlewski proboszcz parafii Krzyża Świętego i ks. Wojciech Nowacki, proboszcz parafii Bożego Ciała w Łomży. 
Po odsłonięciu pomnika kilka delegacji złożyło kwiaty, po czym uczestniczy przeszli do kościoła  Krzyża Świętego, gdzie południowej Mszy świętej w intencji ojczyzny przewodniczył ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski. Po Mszy ze specjalnym koncertem wystąpi Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę