Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Trzeba pilnie interweniować, bo tu giną ludzie”

Kilkadziesiąt osób, mieszkańców Miastkowa i okolicznych miejscowości przyszło w poniedziałek rano na spotkanie z posłem Lechem Kołakowskim i dyrektorem GDDKiA w Białymstoku Wojciechem Borzuchowskim. Mieszkańcy domagają się poprawy bezpieczeństwa na przebiegającej przez Miastkowo drodze krajowej nr 61. Żądają ścieżki pieszo rowerowej wzdłuż ruchliwej drogi, sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w rejonie szkoły i kościoła, oświetlenia niebezpiecznych skrzyżowań, ale przede wszystkim skutecznego ograniczenia prędkości pędzących przez miejscowość samochodów.

Bezpieczeństwo mieszkańców Miastkowa codziennie wystawiane jest na próbę. Wyjeżdżając do pracy, wychodząc do szkoły, sklepu czy kościoła muszą pokonać ruchliwa drogę krajową nr 61, która przecina miejscowość na pół. Dosłownie na pół przecina np. szkołę podstawową – główny budynek jest po jednej stronie ulicy, a sala gimnastyczna i stołówka po drugiej. W roku szkolnym nad bezpiecznym przekraczaniem niebezpiecznej ulicy czuwają zatrudnieni pracownicy, trzymający w ręku znaki stopu - tzw. „stopi”. „Czasami jedne kierowca się zatrzyma, drugi za nim też, a trzeci mija ich lewym pasem”. „Byłam naocznym świadkiem jak tir wjeżdżał w grupę przedszkolaków na pasach, tylko cud ich uratował”. „Tylko czekać, kiedy będzie wypadek przy kościele, bo tam ludzie idą na parking przy sklepie, po drugiej stronie ulicy” - mówili mieszkańcy Miastkowa żądając podjęcia natychmiastowych działań, które mogłyby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. To jest zagrożone nie tylko pieszych, ale i kierowców. Bezpośrednim pretekstem do spotkania był tragiczny wypadek jaki wydarzył się na początku maja na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 61 Łomża – Ostrołęka z drogą wojewódzką nr 648 Miastkowo – Nowogród. Samochód osobowy wjechał wprost przed tira  i dwie jadące w nim młode osoby zginęły na miejscu.  
- 9 osób naliczyłam już zabitych na tym skrzyżowaniu. To byli ludzie z naszej ulicy – mówiła jedna z mieszkanek wymieniając kilka nazwisk śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. - To co się zdarzyło, temu winna jest szybkość. Zadbajmy o życie ludzkie – apelowała.

Ścieżka obok drogi
Mieszkańcy Miastkowa, Zaruzia, Drogoszewa i Rydzewa wskazywali wiele miejsc, gdzie potrzebna jest interwencja drogowców. Chcą m.in. budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż „krajówki” od Miastkowa w kierunku Zaruzia i dalej Drogoszewa, Rydzewa, a nawet do samej Ostrołęki. W styczniu zginęła tu 13-latka, która wracająca do domu ze szkoły została uderzona przez samochód osobowy. Po tym wypadku napisali petycję domagając się budowy ścieżki obok drogi. 
Wojciech Borzuchowski, dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza drogą krajową nr 61, informował mieszkańców, że złożył wniosek o centrali o wpisanie do planu inwestycji budowy około 1,5 km ścieżki pieszo rowerowej od Miastkowa do Zaruzia. Jak podawał to koszt rzędu ok. 2,5 mln zł i na wydatkowanie takich pieniędzy potrzebuje zgody ministerialnej. 
- Wniosek wejdzie do realizacji, jeśli ministerstwo finansów to zaaprobuje – mówił wskazując, że w Polsce, ale i regionie jest wiele niebezpiecznych mieść i trzeba rozważnie wybierać te inwestycje, które powinny być zrealizowane w pierwszej kolejności. Mówił, że jeśli pieniądze zostałyby przyznane inwestycja byłaby realizowana w latach 2019-2020. Prosił też o lobbing posła Kołakowskiego.    
- Podjąłem interwencję poselską. Po to jest to spotkanie – mówił poseł Lech Kołakowski deklarując gotowość zorganizowania spotkania dla przedstawicieli mieszkańców z władzami GDDKiA w Warszawie i ministerstwie infrastruktury. 
To, że do takiego spotkania miałoby dojść jest jednym z ustaleń dzisiejszego spotkania w Miastkowie. Kolejne dotyczy „roboczego” spotkania mieszkańców z pracownikami GDDKiA, którzy na miejscu mieliby dokonać „wizji lokalnej” - i jak mówił dyr. Borzuchowski – wykazać i wybrać to, co można zrobić szybko, a aby poprawić bezpieczeństwo, ale także określić działania długofalowe. Do tego roboczego spotkania miałaby dojść w pierwszej połowie czerwca.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę