Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Bluesowe urodziny poety w bibliotece

Wieczór z poezją i bluesem zakończył majowy jubileusz 80-lecia poety Henryka Gały. W Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej starsze wiersze jubilata czytała młodzież z I LO, a najnowsze sam Henryk Gała. Tak lubianego przez niego bluesa zagrali zaś Robert Wieczorek i Jan „Yaniu” Górski, sięgając głównie po nieśmiertelne utwory Tadeusza Nalepy z tekstami równie słynnego Bogdana Loebla, poety i przyjaciela Henryka Gały jeszcze z wrocławskich czasów. Powstała nawet poetycka oda na cześć jubilata, napisana i wygłoszona przez jednego z uczestników spotkania.

Henryk Gała świętował osiemdziesiątkę na raty: najpierw z Filharmonią Kameralną w Drozdowie, później w teatrze wśród przyjaciół. 23 maja miał faktyczne urodziny, a następnego dnia odbyły się swoiste poprawiny w bibliotecznej filii. Trudno o lepsze miejsce dla poety i pisarza niż otoczenie książek, a miłośnicy literatury też dopisali. Byli wśród nich Julia Głębocka, Rafał Korytkowski, Marta Obiedzińska, Izabela Rojewska, Luiza Amelia Sutkowska i Wiktor Walewski, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, podopieczni nauczyciela –bibliotekarza Doroty Przestrzelskiej, czytający starannie dobrane, starsze wiersze Henryka Gały. 
– Zareagowałam z radością na propozycję udziału w jubileuszu Henryka Gały – mówi Luiza Amelia Sutkowska. – Zawsze jak wybieram wiersze na konkurs recytatorski zwracam uwagę na wiersze pana Henryka, bo mają w sobie nutkę radości i takiej szczerości; zawsze chętnie do nich wracam. Zachwyciłam się też koncertem, bo to było trochę tak, jak na amerykańskim filmie – myślę, że jeśli będzie jeszcze taki wieczorek, to chętnie przyjdę!
Wspomniany koncert to recital bluesowego duetu Robert Wieczorek i Jan „Yaniu” Górski, muzyków znanych z zespołów Polityka czy The BL Blues Band, a obecnie grających pod szyldem RY. Przygotowali oni specjalnie dla jubilata program klasycznych utworów Tadeusza Nalepy i Breakout, wzbogacony niespodziankami w rodzaju efektownej wersji  instrumentalnego tematu z serialu „Polskie drogi”, skomponowanego przez słynnego jazzmana Andrzeja Kurylewicza.  
– Chcieliśmy z Janem uświetnić tę uroczystość, tym bardziej, że wcześniej spotkałem się z dużą życzliwością pana Henryka i zdziwiłem się, że lubi bluesa – mówi Robert Wieczorek, grający już wcześniej, ale solo, na 77. urodzinach poety. – Jeżeli tylko nas ktoś poprosi żeby zagrać, to gramy! – dodaje Jan „Yaniu” Górski. – Jestem zaskoczony tym, że jubilat tak lubi bluesa, ale dobrze się składa, bo szukam tekstów, więc może uda się coś z jego wierszy zaadaptować na potrzeby RY.
Zanosi się jednak nawet na coś więcej, bowiem Henryk Gała już wcześniej deklarował chęć napisania bluesowego tekstu na potrzeby obu, bardzo przez niego komplementowanych, bluesmanów, a podczas spotkania potwierdził, że tak się rzeczywiście stanie.
Była też poezja autorów innych niż Gała, Loebl czy Dariusz Gałczyk, twórca słów jednej z wykonanych przez duet Wieczorek /Górski piosenek, bo Emilian Kudyba napisał na cześć jubilata „Odę na osiemdziesiąte urodziny pana Henryka Gały, nadnarwiańskiego księcia kultury”. 
– Myślę, że te geny rodzinne gdzieś krążą w nas i od czasu do czasu udaje mi się popełnić jakiś wiersz – mówi Emilian Kudyba, którego młodszy brat Wojciech jest cenionym poetą. – W tym przypadku chodzi o poetę z bardzo dużym dorobkiem, pana Henryka Gałę, którego znam od wielu lat i którego bardzo cenię, więc uznałem, że w takiej formie będę mógł się dzisiaj do niego zwrócić.
Z kolei Henryk Gała czytał najnowsze, napisane zimą i wiosną tego roku wiersze, zapowiadając ich dalszą i regularną publikację w sieci. 
– „Gałowaty” maj został zakończony bluesem – ocenia Henryk Gała. – Wielka satysfakcja moja polega na tym, że spotkałem nie tylko tutaj, ale na tych wszystkich imprezach jubileuszowych ludzi, z którymi razem kochamy to samo, którzy wspólnie, trochę z mojego powodu grają, recytują, czytają. I to jest wspaniałe, ponieważ to najpełniejsze, największe spełnienie życia wiersza!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę