Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Bój w PiS o fotel w ratuszu trwa nadal

Główne zdjęcie
Prezes wojewódzki PiS Krzysztof Jurgiel i poseł Lech Antoni Kołakowski w grudniu 2014 roku wprowadzali zaprzysiężonego prezydenta Mariusza Chrzanowskiego do jego nowego gabinetu w łomżyńskim ratuszu.

Dwa miesiące temu pisaliśmy o problemach Mariusza Chrzanowskiego z uzyskaniem nominacji partyjnej kandydata PiS na prezydenta Łomży przed jesiennymi wyborami. Pod presją Chrzanowski miał nawet opłacić zaległe składki partyjne, których nie płacił odkąd został prezydentem Łomży. Wydawało się, że „klamka zapadła”, po tym gdy podczas sobotniego posiedzenia Zarząd Okręgowy PiS w Białymstoku, wytypował kandydatów partii na stanowiska prezydentów i burmistrzów miast powiatowych w województwie podlaskim. Na liście był też Chrzanowski z Łomży i wydawało się, że ostateczne zatwierdzenie przez władze krajowe partii – to wymóg formalny - jest tylko kwestią dni. Komitet Polityczny PiS w tej sprawie spotkał się w środę. Zatwierdził kandydatów na 49 dużych miast, ale nie Łomży. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to dlatego, że ostry bój o to, kto partyjną nominację w mieście ma otrzymać nadal się toczy. To z tej przyczyny na środowym posiedzeniu KP PiS kandydat na prezydenta Łomży nie był nawet przedstawiany.

Mariusz Chrzanowski z rekomendacji PiS rządzi w Łomży od grudnia 2014 roku. Łomża to jedyne duże miasto w województwie podlaskim, które w tej kadencji samorządu ma PiS. Tylko, że nawet w PiS widzą, że rządzenie Chrzanowskiemu w Łomży nie wychodzi... Urzędujący prezydent miasta od kilku miesięcy zabiega o wskazanie go, jako kandydata partii w jesiennych wyborach, ale ma silną konkurencję. Szef wojewódzkich struktur PiS Krzysztof Jurgiel publicznie zapowiadał, że partia kandydata wyłoni do 15 marca. Minął także cały kwiecień i ponad połowa maja i nadal tego rozstrzygnięcia nie ma. Wczoraj – 23 maja - Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości zaakceptował kandydatury na prezydentów kolejnych 49 miast w tym m.in. Ostrołęki, gdzie wskazano rządzącego do kilku kadencji z ramienia partii prezydenta Janusza Kotowskiego, czy Suwałk gdzie kandydatem będzie Grzegorz Mackiewicz. Wcześniej - 26 kwietnia - prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił kandydatów partii na prezydentów miast wojewódzkich – w tym Jacka Żalka na prezydenta Białegostoku. To oznacza, że brakuje tylko Łomży.
Wczorajszy brak wskazania kandydata PiS na prezydenta Łomży był wielkim zaskoczeniem nawet dla regionalnych działaczy PiS. Wydawało się, że po sobotnim, rozszerzonym o radnych wojewódzkich, posiedzeniu Zarządu Okręgowego PiS w Białymstoku, gdzie był zgłoszony na prezydenta Łomży tylko Chrzanowski sprawa jest zamknięta. Teraz sami działacze poszukują wiarygodnych informacji z Komitetu Politycznego. Przekazy pokrywają się. Kandydatura na prezydenta Łomży wcale miała nie być przedstawiana. Powodem tej decyzji – jak tłumaczy jeden z działaczy – jest fakt, że nie został ustalony jeden jedyny kandydat. Tylko wtedy sprawa trafia na posiedzenie KP, który zatwierdza tę osobę.
- Przecież tam są ludzie z całej Polski, część z nich nawet nie wie gdzie leży Łomża, a więc jak mieliby wiedzieć, kto ma szansę na wygranie wyborów – mówi. - Gdy kandydat jest uzgodniony osoby są przedstawiane i zatwierdzane. 
Podobnie opowiada inny regionalny działacz partii. - Łomży nie było, bo Chrzanowski nie jest jedyny. Jest silny lobbing na inną osobę – przekazuje dodając, że o tym kto nominację dostanie miałby rozstrzygnąć sam Jarosław Kaczyński, który jest w szpitalu. 
Tym kontrkandydatem ma być wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk. Kiedy może nastąpić rozstrzygnięcie? Nikt nawet nie chce spekulować. Działacze PiS mówią, że decyzja powinna zapaść szybko, bo na przeciąganiu i roztrząsaniu tej sprawy nikt nie zyskuje. 

W regionie PiS postawiło na...
W sobotę Zarząd Okręgowy PiS w Białymstoku wskazywał także kandydatów partii na fotele burmistrzów w miastach powiatowych województwa. Oni nie muszą być zatwierdzani przez Komitet Polityczny, więc sprawa praktycznie jest już zamknięta. W Kolnie po raz kolejny PiS wystawia Andrzej Dudę dotychczasowego burmistrza. W Zambrowie kandydatem partii na burmistrza będzie Andrzej Mioduszewski. W Grajewie PiS zgłosi Waldemara Remfelda, a w Wysokiem Mazowieckiem ponownie obecnego burmistrza Jarosława Siekierko. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę