Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Komu wojewoda dał i ile?

Kilkanaście samorządów z terenu dawnego województwa łomżyńskiego znalazło się na liście zadań zakwalifikowanych wstępnie przez Wojewodę Podlaskiego do dofinansowania w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Jak już wcześniej informowali jest na niej ul. Niemcewicza zgłoszona przez miasto Łomżę, ale także m.in. przebudowa drogi Kalinowo – Drozdowo zgłoszona przez Powiat Łomżyński. Powiatowi, podobnie jak niemal wszystkim samorządowym „szczęśliwcom” z regionu, wojewoda zaproponował 50% dotację. Drastycznym wyjątkiem jest miasto Łomża, gdzie kwota dotacji miałaby pokrywać jedynie kilkanaście procent wartości zadania.

Podlaski Urząd Wojewódzki opublikował listę zadań zakwalifikowanych wstępnie przez Wojewodę Podlaskiego do dofinansowania w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Ma ona 41 pozycji, przy czym środki przyznane wojewodzie do podziału – czyli 29 mln 660 tys. zł - kończą się na 25 pozycji. Reszta to lista rezerwowa, gdyby któryś z samorządów z wyższych miejsc zrezygnował z realizacji zadania lub nie wyrobił się w terminie. Warunkiem otrzymania dotacji jest bowiem ukończenie i rozliczenie inwestycji jeszcze w tym roku. 

Na liście 25 „szczęśliwców” jest aż 14 samorządów z Łomżyńskiego. Najwyżej, na 3. miejscu listy, znalazło się miasto Kolno, które do programu zgłosiło przebudowę węzła komunikacyjnego łączącego drogę wojewódzką z krajową, czyli ul. Tadeusza Kościuszki i 1-go Maja w Kolnie. Wartość zadania wyceniono na 640 tys. 460 zł, a zaproponowała przez wojewodę dotacja ma wynieść połowę czyli 320 tys. 230 zł. Podobnie 50% dotacje na swoje inwestycje mają otrzymać także inne samorządy z regionu Kolna. Powiat Kolneński na przebudowę drogi powiatowej nr 1892B w gminie Mały Płock od drogi woj. nr 648 do wsi Rudka Skroda wycenionej na 936 tys. 248 zł ma otrzymać 468 tys. 124 zł, gmina Grabowo na przebudowę drogi Grabowo - Konopki Monety o wartości 1 mln 13 tys. 605 zł ma otrzymać dotację 506 tys. 803 zł, a w przypadku gminy Turośl dotacja na przebudowę 1 km drogi Potasie – Cieciory, oszacowanej  na 721 tys. zł, ma wynieść 360,5 tys. zł.

Wśród wybranych przez wojewodę są cztery samorządy grajewskie. Miasto Grajewo na   - budowa ul. Falewicza, Tabortowskiego, Kaczkowskiego oraz DP1 ma otrzymać 1 mln 125 tys. zł dotacji przy wartości zadania szacowanego na 2,47 mln zł. Gmina Wąsosz na wycenianą na 473,6 tys. zł przebudowę ul. Zdrojowej miałaby otrzymać 236,8 tys. zł dotacji. Radziłów na przebudowę drogi gminnej do miejscowości Czachy o wartości zadania 445 tys. 559,55, ma dotację 222 tys. 779,78 zł, a Rajgród na przebudowę drogi we wsi Karczewo, szacowanej na 356 tys. 215 zł, dotację w wysokości 178 tys. 107 zł i 50 gr. 

Z powiatu wysokomazowieckiego wybrane zostały trzy inwestycje. To zgłoszona przez Powiat Wysokomazowiecki przebudowa blisko 3 km drogi powiatowej nr 2074B o wartości ok. 6 mln zł, na którą wojewoda proponuje dotację w wysokości 2 mln 750 tys. zł, czyli ok. 45% wartości. Gmina Czyżew zgłosiła przebudowę drogi gminnej na odcinku Kaczyn Stary - Dąbrowa Cherubiny o wartość ponad 2 mln 51 tys. zł na którą wojewoda chce przekazać pieniądze na połowę zadania - 1 mln 25,6 tys. zł dotacji. 
Jest też wniosek Gmina Wysokie Mazowieckie na budowę drogi od ul. 1 Maja do ul. Szpitalnej, która miałaby kosztować 7,3 mln zł. W tym wypadku dotacja, którą zaproponował wojewoda podlaski miałaby wynosić ok. 1/3 wartości zadania – czyli 2,5 mln zł. 

Na liście wojewody jest gmina Rutki z powiatu zambrowskiego, która na przebudowę drogi Rutki-Kossaki - Ożarki – Olszynka o długości ok. 2,7 km, ma otrzymać 826 tys. 860 zł dotacji, czyli 50% kosztów inwestycji szacowanej na 1,65 mln zł.
Podobnie jest z wybranym wnioskiem złożonym przez Powiat Łomżyński, na przebudowę drogi powiatowej nr 1934B Kalinowo - Drozdowo na terenie gminy Piątnica. Wartość zadania została oszacowana na 3 mln 88 tys. 526 zł, a wojewoda zaproponował dotację do połowy kosztów, czyli w wysokości 1 mln 544 tys. 263 zł. 

Wśród „szczęśliwców” znalazło się także miasto Łomża, które do programu zgłosiło przebudowę mierzącej niespełna 700 metrów długości ulicę Niemcewicza. Z przedstawionych przez wojewodę dokumentów wynika, że wartość zadania została oszacowana na 6,8 mln zł (to o 0,9 mln zł więcej niż cena z oferty przetargowej), ale zaproponowana przez wojewodę dotacja wynosi tylko 1 mln 82 tys. 845 zł i 95 gr. To raptem 16% zgłoszonej wojewodzie wartości zadania.  

W załączniku publikujemy całą listę „szczęśliwców”, którą wybrał wojewoda do dofinansowania   w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Zanim pieniądze trafią do samorządów lista musi zostać zatwierdzona przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę