Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Londyńska szansa Alicji Sulkowskiej

Główne zdjęcie
Alicja Sulkowska z Łomży ma szansę zostać studentką Guildhall School Of Music And Drama w Londynie

Słynny śpiewak Bryn Terfel, producent legendarnych The Beatles George Martin czy wybitny flecista James Galway – to tylko niektórzy z absolwentów Guildhall School Of Music And Drama w Londynie. Teraz ma szansę dołączyć do nich łomżynianka Alicja Sulkowska. Koszt dwuletnich studiów magisterskich w Anglii jest jednak bardzo wysoki, dlatego wybitnie utalentowana perkusistka i wieloletnia członkini zespołu muzyki dawnej Voci Unite, rozpoczęła akcję na platformie crowdfundingowej GoFundMe. – Jestem muzykiem klasycznym i moim celem jest granie w orkiestrze symfonicznej – mówi Alicja Sulkowska, dodając, że dobrze czuje się też w kameralnych składach, kocha jazz i każdą dobrą muzykę. Może kiedyś zagra w słynnej London Symphony Orchestra, której muzycy są pedagogami w Guildhall School i bardzo ją doceniają?

Przygoda Alicji z muzyką zaczęła się w znanym w całym kraju zespole muzyki dawnej Voci Unite, prowadzonym przez Katarzynę Szmitko w SP7. To w nim zdobywała liczne laury na prestiżowych konkursach, choćby Złote Harfy Eola na kaliskim „Schola Cantorum”, najstarszym festiwalu muzyki dawnej w Polsce oraz zainteresowała się instrumentami perkusyjnymi. Stąd decyzja nauki w łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej, którą ukończyła przed czterema laty pod kierunkiem Jacka Jasłowskiego, łącząc też naukę w I LO i śpiewanie w Voci Unite. Brała wtedy udział w koncertach „Młodych talentów”, grała też z Filharmonią Kameralną jako regularny muzyk. 
– Postanowiłam zdawać na Akademię Muzyczną – mówi Alicja Sulkowska. – Do dzisiaj jako jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu uznaję przejście egzaminów wstępnych, dostanie się na wymarzone studia i do wybranego profesora, po jedynie czterech latach obcowania z instrumentem i cały pobyt w obcym, ale jakże dobrym dla mnie mieście – Gdańsku.
Dostała się na wydział II instrumentalny Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie ukończyła trzyletnie studia pierwszego stopnia. Tam też zyskała szansę uczestnictwa w programie wymiany studenckiej Erasmus+ i to nie byle gdzie, bo w założonej w 1880 roku Guildhall School Of Music And Drama, współpracującej z niewiele młodszą Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, jedną z najlepszych orkiestr na świecie. 
– Miałam niesłychany zaszczyt przez siedem miesięcy grać z najlepszymi, uczyć się od muzyków grających w London Symphony Orchestra (tak, to ta orkiestra, która nagrała ścieżkę dźwiękową do „Gwiezdnych wojen”!) i jednocześnie słuchać wykonań najlepszych na świecie – opowiada Alicja. – Pokochałam to tak bardzo, że zapragnęłam zdawać właśnie tam na studia magisterskie.
Okazało się, że zdolna łomżynianka zrobiła tam dobre wrażenie, że na owe studia dostała się bez trudu, co nie dziwi jej wcześniejszych pedagogów. 
– Alicja jest jedną z najbardziej utalentowanych perkusistek w historii naszej szkoły – mówi Mirosław Korona, dyrektor łomżyńskiej PSM I i II stopnia. – Jej sukces w Anglii mnie nie dziwi, bo wiąże się on z naszym polskim systemem nauczania, który stoi na bardzo wysokim poziomie. Mamy tu więc połączenie talentu popartego odpowiednią edukacją, dzięki czemu jest tam kimś, już w tak młodym wieku, dołączając do naszych absolwentów robiących karierę za granicą.
Pojawił się jednak problem finansowy, bo nie dość, że same studia są kosztowne, szczególnie dla przybysza z Polski, to dochodzą do tego niebagatelne koszty utrzymania. 
– Rok studiów to  koszt 9800 funtów... – mówi Alicja Sulkowska. – Staram się o kredyt studencki, ale on może wynieść maksymalnie 10 tys. funtów, czyli połowę czesnego, a dochodzą do tego koszty przeżycia. Dostanę też pewnie stypendium, ale to maksymalnie 100 funtów na miesiąc, bo chętnych jest bardzo dużo. Mogę jednak liczyć na inną pomoc, bo już kilka razy udało mi się zagrać koncerty i liczę, że będzie ich stopniowo coraz więcej, co poprawi moją sytuację finansową. 
To jednak wciąż zbyt mało, stąd pomysł zbiórki na https://www.gofundme.com/master-of-music (numer polskiego konta: mBank: 55 1140 2004 0000 3902 7511 8383). Dzięki niej Alicja ma szansę stać się perkusistką najwyższej klasy, grającą w najlepszych salach koncertowych świata – warto ją wspomóc w realizacji tego zamierzenia, wpłacając nawet drobną kwotę. 
– Będę robić wszystko, co w mojej mocy, by zostać profesjonalnym muzykiem o najwyższych kwalifikacjach, grać z najlepszymi i uczyć się od najwspanialszych – tym samym gwarantując sobie spełnienie marzeń – deklaruje młoda perkusistka, dodając, że jednym z jej marzeń jest też zagranie kiedyś z łomżyńską orkiestrą Filharmonii Kameralnej już w roli solistki.

Wojciech Chamryk

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę