Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomżyńska Noc Muzeów już po raz siódmy

Wystawy artystów łomżyńskich Teresy Adamowskiej, Grzegorza Gwizdona i Przemysława Karwowskiego. Nowe wystawy przygotowane przez muzea, w tym jubileuszowa „Dawna i teraźniejsza Łomża” w Muzeum Północno-Mazowieckim oraz „Szabla polska” w Muzeum Diecezjalnym. Poznawanie tajemnic Łomży z Andrzejem Wszeborowskim. Koncerty, od muzyki klasycznej do rocka, spotkania autorskie, pokazy filmowe i spektakle – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez 23 placówki i instytucje kulturalne na sobotnią Noc Muzeów w Łomży.

Już pierwsza łomżyńska edycja Nocy Muzeów w roku 2012 cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a każda kolejna, mimo czasem niesprzyjającej pogody, też gromadziła wielotysięczną rzeszę zwiedzających i uczestniczących w najróżniejszych imprezach. W tym roku Noc Muzeów zacznie się o godzinie 13:00, od zwiedzania starówki i poznawania jej tajemnic z Andrzejem Wszeborowskim, gdzie będzie można wejść na katedralną wieżę. O 15:00 rozpocznie się Motoserce – inauguracja sezonu motocyklowego i zbiórka krwi, z rockowymi koncertami Big Day oraz Hollywood Roses, węgierskiego cover bandu Guns N' Roses. Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza do zwiedzania pięciu wystaw stałych i czasowych, w tym słynnej na całą Polskę „Bursztyn w dorzeczu Narwi” oraz  najnowszej, otwartej w piątek „Dawna i teraźniejsza Łomża”; w muzeum odbędzie się też kiermasz Stowarzyszenia „Stopka” oraz koncert folkowej kapeli Miód na Serce. W pobliskim Muzeum Diecezjalnym zaprezentuje swe malarstwo Teresa Adamowska na wystawie „Okoliczności łomżyńskie”, nastąpi też otwarcie wystaw „Szabla polska” oraz „Skarby płockie”, a koncerty zapowiadają młode talenty z łomżyńskiej szkoły muzycznej oraz Filharmonia Kameralna. W Galerii Pod Arkadami odbędzie się wystawa fotografii Przemysława Karwowskiego „Gotyk Ziemi Łomżyńskiej” oraz promocja albumu o tym samym tytule, zaś w Galerii Sztuki Współczesnej Grzegorz Gwizdon pokaże  łomżyńskie grafiki i fotografie „Bliska sercu”, a urodzona w Łomży Katarzyna C. Marciniak eco print na jedwabiu „Ślad natury”. 
– Zawsze dbamy o to, żeby prezentować w czasie Nocy Muzeów prace artystów łomżyńskich, bądź stąd się wywodzących i chętnie do nas wracających – podkreśla Karolina Skłodowska, kierownik galerii. – Stąd wystawy Teresy Adamowskiej i Przemysława Karwowskiego w innych placówkach, a u nas aż dwie wystawy: znanego wszystkim Grzegorza Gwizdona oraz pochodzącej stąd  Katarzyny C. Marciniak, która maluje, odbijając fragmenty roślin na jedwabiu, co daje niepowtarzalne efekty. 
Ogromną atrakcją dla miłośników malarstwa będzie też ekspozycja malarstwa Czesława Dzieweczyńskiego w Galerii N Klubu Wojskowego. – Dobrze, że przypomina się prace tego  malarza, bo był on postacią znaną w środowisku łomżyńskim, stworzył wiele obrazów i nade wszystko ukochał Łomżę, dominującą w jego twórczości! – mówi Karolina Skłodowska. 
Teatr Lalki i Aktora zaprasza na spektakl „Proces”, Miejska Biblioteka Publiczna na spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią, a Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich na wystawę „Szklane fotografie szewca Pokory”. Tradycyjnie też będzie można zwiedzać katakumby kościoła kapucynów oraz krypty pod prezbiterium katedry. Nie zabraknie też odniesień do jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, bo łomżyński oddział Archiwum Państwowego w Białymstoku przygotował wystawę i prezentację multimedialną „Łomża w dokumencie archiwalnym”, a Biblioteka Pedagogiczna wystawę „Łomża w medalierstwie” ze zbiorów kolekcjonera Zdzisława Kalinko. Pełny program tegorocznej Nocy Muzeów znajduje się na stronie Muzeum Północno-Mazowieckiego, a przy zwiedzaniu będzie można skorzystać z bezpłatnej  specjalnej linii MPK, kursującej ze Starego Rynku co 35 minut od 18:00 do 00:15.
– W porównaniu z latami wcześniejszymi w akcji uczestniczy mniej instytucji, ale oferta na ten rok jest wyjątkowo bogata i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie! – ocenia Karolina Skłodowska, zapraszając do czynnego uczestnictwa w tej niepowtarzalnej imprezie. 

Wojciech Chamryk

 

Noc Muzeów - Program

 

na Starówce

15ºº-21ºº MOTOSERCE. 19ºº występ zespołu Big Day; 20ºº gwiazda wieczoru – zespół Hollywood Roses. Podczas całego wydarzenia będzie trwała zbiórka krwi.

Muzeum Północno-Mazowieckie, ul. Dworna 22 C

18ºº-24ºº wystawy stałe: „Łomża. Wędrówka przez wieki”, „Światło z wdziękiem”, „Kurpiowskie osóbki”, „Bursztyn w dorzeczu Narwi”; czasowa: „Dawna i teraźniejsza Łomża”, 19ºº-23ºº kiermasz Stowarzyszenia „Stopka” ; 19³º, 21ºº koncert Kapeli Miód na Serce – „Echo dłubanych skrzypiec”. Muzyka inspirowana Kurpiowszczyzną (Paweł Dąbkowski – skrzypce, Agnieszka Zielewicz – basy, Dorota Górska – bębenek obręczowy)

Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Długa 13 (18ºº-24ºº)

18ºº otwarcie wystawy grafiki, malarstwa i fotografii Grzegorza Gwizdona „Bliska sercu” oraz eco print na jedwabiu Katarzyny C. Marciniak „Ślad natury”

Galeria Pod Arkadami, Stary Rynek (17ºº-24ºº)

od 17ºº wystawa fotografii Przemysława Karwowskiego „Gotyk Ziemi Łomżyńskiej”; promocja albumu towarzyszącego wystawie

Muzeum Diecezjalne, ul. Giełczyńska 20 A (17ºº-24ºº)

od 17ºº koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. z Łomży; 18ºº wystawa „Szabla polska”; 19ºº otwarcie wystawy „Skarby płockie” (obiekty z diecezji łomżyńskiej przechowywane w Muzeum Diecezjalnym w Płocku); 20ºº otwarcie wystawy malarstwa Teresy Adamowskiej „Okoliczności łomżyńskie”; 21³º koncert Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego

Galeria Aporia, ul. Giełczyńska

18ºº-23ºº MALARSTWO

Iwo Świątkowski-Galeria Kreatywna, ul. Polowa 16, lok. 23

17ºº-20ºº „Solo” wystawa fotografii Iwo Świątkowskiego, z muzyką w tle

Miejski Dom Kultury-Dom Środowsk Twórczych, ul. Wojska Polskiego 3

22ºº FEMINARIUM – akcja Teatru Aktywnego (60 min.)

CATiK „Domek Pastora”, ul. Krzywe Koło 1

17ºº-24ºº „Łomża – pejzaż ulotny” wystawa Iwo Świątkowskiego; 20ºº-24ºº wieczór autorski „Na końcu torów” z poezją Andrzeja Cholewickiego i opowieściami o Łomży sprzed lat (organizator: „JA i TY” Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych);

20ºº-24ºº warsztaty rękodzieła DECOUPAGE – wstęp bezpłatny (organizator: Stowarzyszenie „Czas Rozwoju”)

Teatr Lalki i Aktora, pl. Niepodległości 14

18 maja, 18ºº Kapituła Przyjaciół zaprasza na Urodziny Poety – benefis z okazji 80-lecia urodzin Henryka Gały; 19 maja, 20ºº Franz Kafka „Proces”, reżyseria Jarosław Antoniuk (spektakl dla dorosłych)

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Długa 13

12ºº-19ºº kiermasz książek; konkurs z nagrodami „Moja Łomża”; 20³º spotkanie z dziennikarzem i publicystą Szymonem Hołownią; wystawa „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”; wypożyczalnia, czytelnia, internet dostępne do 24ºº

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, ul. Długa 13

18ºº-24ºº czynna biblioteka i gabinet Piotra Bańkowskiego

Liceum Plastyczne im. W. Kossaka, ul. M. Skłodowskiej-Curie 1

19ºº-23ºº wystawa prac plastycznych absolwentów szkoły pochodzących z Łomży; otwarte drzwi pracowni artystycznych

Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddz. w Łomży, al. Legionów 36

18ºº- 23ºº zwiedzanie magazynów, prezentacja ciekawych dokumentów; 19ºº wystawa i prezentacja multimedialna „Łomża w dokumencie archiwalnym”

Biblioteka Pedagogiczna, ul. M. Skłodowskiej-Curie 1

18ºº-24ºº Kamishibai – Japoński Teatr Książki; gry planszowe; 18ºº otwarcie wystawy „Łomża w medalierstwie” ze zbiorów Zdzisława Kalinki

Katedra św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25

20ºº-23ºº zwiedzanie katedry i krypt pod prezbiterium

Klasztor Kapucynów, ul. Krzywe Koło 3

20ºº-23ºº zwiedzanie kościoła i katakumb

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

ul. Ks. Kard. Wyszyńskiego 2, lokal 9

19³º-23ºº „Tak daleko i tak blisko – Anioły są wśród nas” wystawa Krystyny Barowicz

Centrum Kultury, ul. Sadowa 12 a

19ºº-21ºº wystawa „Szklane fotografie szewca Pokory”. Odkryte po latach szklane negatywy. Niezwykłe fotografie z lat 20.

Radio NADZIEJA 103,6 fm, ul. Sadowa 3

19ºº-22ºº zwiedzanie Radia i inne atrakcje

Izba Historii Łomżyńskiego Sportu, Stadion MOSiR, ul. Zjazd 18

19ºº-22ºº zwiedzanie wystawy dotyczącej łomżyńskiego sportu

Galeria N – Klub Wojskowy, al. Legionów 133

17ºº-20ºº prezentacja twórczości Czesława Dzieweczyńskiego

Restauracja na Farnej, ul. Farna 9

18ºº-24ºº pokaz „Łomża w starej fotografii”; wystawa prac artystów łomżyńskich

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska

13ºº zwiedzanie Łomży z Lokalną Organizacją Turystyczną Ziemia Łomżyńska - "Wyprawa śladami tajemnic Starówki z Andrzejem Wszeborowskim". Zbiórka przy wejściu do Katedry

Łomżyńskiej, w programie m. in.: wejście na katedralną wieżę dzwonniczą. Szczegóły i rejestracja: lot.lomza@o2.pl

Muzeum Przyrody, Drozdowo, ul. Główna 38 wstęp – 1 zł/os

15³º-24ºº wystawy stałe i czasowe; 16ºº spotkanie z paleontologiem dr. G. Jakubowskim z PAN; 17ºº prelekcja Teresy Grużewskiej „Jak żyć w zmienionym środowisku? Za i przeciw GMO”; 18ºº film „Zapomniany Generał – Tadeusz Jordan Rozwadowski” z prelekcją T. Szymańskiego nt. filmu; 19³º koncert muzyki hiszpańskiej: Wojciech Popielarz – gitara; 21ºº pokaz karmienia piranii; 22ºº filmy przyrodnicze

 

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę