Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Brakuje jeszcze wniosków od ok. 15% rolników

- Do 15 maja, do godziny 8.30 rolnicy z województwa podlaskiego złożyli 68 tysięcy 422 wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2018 r. - mówi Wiesław Grzymała, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży. To niespełna 85% wniosków, których pracownicy Agencji się spodziewali. Rolnicy mogą wnioski jeszcze składać przez miesiąc, bo zgodnie z oczekiwaniami minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wydłużył termin ich przyjmowania przez ARiMR do 15 czerwca.

Od 2018 roku wnioski o przyznanie tzw. płatności do gruntów rolnicy składają w formie elektronicznej za pośrednictwem specjalnej aplikacji eWniosekPlus. Pierwotnie termin składania wniosków miła upłynąć – jak co roku - 15 maja, ale ze względy na problemy z elektronicznymi wnioskami także w innych krajach członkowskich, Komisja Europejska upoważniła państwa członkowskie do przedłużenia w 2018 r. terminu składania wniosków o przyznanie płatności do 15 czerwca. I polski minister rolnictwa z tej możliwości skorzystał. Przedłużony termin składania wniosków dotyczy zarówno płatności bezpośrednich jak i płatności obszarowych w ramach PROW 2014-2020 oraz PROW 2007-2013 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, ONW, zalesieniowych oraz rolnośrodowiskowych).
Do 15 czerwca rolnicy będą również, bez narażania się na sankcje, dokonywać zmian we wnioskach wcześniej złożonych. 
Jak wyjaśnia  Wiesław Grzymała, dyrektor Podlaskiego Oddziału ARiMR w Łomży po tym terminie rolnicy będą mogli składać wnioski jeszcze przez 25 dni, przy czym za każdy dzień roboczy opóźnienia należne im płatności będą zmniejszane o 1%. 
Do dziś wnioski do Podlaskiego Oddziału ARiMR wpłynęło 68 422 wniosków o dopłaty bezpośrednie. To oznacza, że w podstawowym terminie złożyło je 84,3% uprawnionych rolników. Reszta ma na to jeszcze miesiąc, przy czym pracownicy Agencji zachęcają by nie zwlekać ze złożeniem wniosków do ostatniego dnia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę