Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dzień ziół narwiańskich w Drozdowie

Zioła polecane przy cukrzycy były bohaterami sobotniego „Dnia ziół narwiańskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Można też było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat innych ziół oraz zdrowego trybu życia, kupić naturalne kosmetyki, a na finał skosztować przysmaków przygotowanych przez młodych kucharzy z łomżyńskiej „Wety”. – Jesteśmy tym, co jemy, a jeśli jemy byle co, to nie oczekujmy, że będziemy rześcy, a choroby będą nas omijać! – podkreślał brat Jan z Dukli Ścieranka, przestawiający słynne mieszanki ziołowe bonifratrów – pomagające nie tylko cukrzykom.

„Dzień ziół narwiańskich”  w Drozdowie odbywa się, dzięki współpracy muzeum z Fundacją Sztuk i Dialogu, od trzech lat. W poprzednich edycjach przedstawiono zalety pokrzywy oraz żywokostu, a tym razem skupiono się na ziołowych specyfikach pomocnych w leczeniu cukrzycy. W Polsce choruje na nią blisko trzy miliony ludzi, a co gorsza wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nigdy nie badały się w tym kierunku, jest to więc jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Dlatego dr Marta Żebrowska-Gamdzyk, adiunkt na Wydziale Zdrowia  łomżyńskiej PWSIiP  przedstawiła prelekcję „Cukrzyca – i co dalej?”, prezentując wszystkie najważniejsze informacje na temat tej choroby, jak ją rozpoznać, zdiagnozować i leczyć, również z wykorzystaniem zdrowego trybu życia, odpowiedniej diety oraz ziół. Będący w Drozdowie już po raz trzeci brat Jan z Dukli Ścieranka, zakonnik z klasztoru bonifratrów w Warszawie, skupił się na temacie „Choroby cywilizacyjne. Cukrzyca i jak sobie radzić, stosując mieszanki ziołowe”, podkreślając, że nie leczona, przewlekła cukrzyca może zamienić człowieka we wrak, a pomocne w jej leczeniu czy osłabieniu objawów są nie tylko zioła, ale też odpowiednie mikroelementy i przyprawy. Przedstawił też zebranym słynne mieszanki ziołowe bonifratrów oraz innych specjalistów, na przykład ojca Andrzeja Klimuszko czy profesora Aleksandra Ożarowskiego, jednego z największych autorytetów polskiego ziołolecznictwa. Również kustosz Teresa Grużewska z Muzeum Przyrody w Drozdowie odwoływała się do badań wybitnych specjalistów, ale  jej prelekcja „Wybierz z bogactwa roślin” była przede wszystkim efektem dogłębnej znajomości tematu, dzięki czemu przedstawiła słuchaczom zalety występujących powszechnie w okolicy takich roślin jak: rzeżucha gorzka, „Bomba lecznicza” bluszczyk kurdybanek, tasznik pospolity czy bardzo wskazanych dla diabetyków nasion szałwii hiszpańskiej i glistnika jaskółcze ziele, albo szczawiku zajęczego, który w tej samej masie ma więcej witaminy C niż sok z cytryny. – Nie możemy dawać się reklamom, ale musimy dla naszego zdrowia wrócić do roślin prostych, zdrowego żywienia – rośliny to potęga i zawsze coś sobie w nich znajdziemy! – podkreślała Teresa Grużewska. Odbył się też pokaz przygotowania olejku dziurawcowego oraz maści ziołowej w wykonaniu Agnieszki Prymaki z Zielskiej Kolonii, znanej z wytarzania ziołowych preparatów, kosmetyków i nalewek najwyższej jakości, również po raz trzeci goszczącej na „Dniu...”. 
Finałem imprezy był pokaz przygotowania oraz degustacja sałatki z tuńczyka, kulek serowych w ziołach, zupy pokrzywowej i rosołu z kuleczkami rybnymi, dzieła uczniów z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, przygotowanych pod hasłem „Zioła w kuchni”.
– Musimy przekonać się do roślin – podsumowuje Teresa Grużewska. – Nie jesteśmy z plastiku i nie można w nas, jak w pojemnik na odpadki, wrzucić wszystkiego przetworzonego, bo nasz układ pokarmowy sobie z tym nie poradzi. Musimy mieć pokarm dobrej jakości i dobrze jest znać przynajmniej kilka gatunków roślin leczniczych, takich jak bluszczyk kurdybanek czy stokrotka, bo dzięki nim będziemy zdrowsi!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę