Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Niewykluczone, że jesienią część pociągów na Podlasiu zostanie zlikwidowana

Taką propozycję złożyły dziś samorządowi województwa, Polskie Koleje Państwowe. Chodzi oczywiście o pieniądze. PKP oprócz przyznanych w tym roku przez samorząd 9 milionów złotych na przewozy regionalne, domaga się jeszcze 12 milionów. Skarbnik województwa Henryk Gryko, ocenia, że to niemożliwe, bo zbyt niskie są przychody budżetu Podlasia z tzw. podatku CIT. Na tym jednak rozmowy się nie skończą, obie strony zadeklarowały bowiem chęć szukania oszczędności. Jak powiedział nam po spotkaniu Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Idźkowski, PKP po raz pierwszy od dłuższego czasu przystąpiło do rozmów przygotowane w 100 %, przedstawiło cyfry, i plany restrukturyzacji, jak chociażby obniżanie cen dostępu do torów kolejowych. Samorząd zaproponował m. in zaniechanie przez PKP zlecania usług mycia taboru kolejowego firmom zewnętrznym, co w województwie podlaskim kosztuje około 1 mln 600 tys. zł rocznie, oraz zmniejszenie wysokości różnych ulg obowiązujących w PKP.

Mimo szukania oszczędności, PKP uważa, że konieczna jest likiwdacja 11 najmniej rentownych połączeń na Podlasiu. Jako dowód na to, że są one deficytowe, Koleje przedstawiły wyniki swoich badań. Wynika z nich, że z 99 pociągów kursujących w naszym regionie, tylko 2 przynoszą dochód. Natomiast aż 20 pociągów przynosi straty sięgające 80 % kosztów ich funkcjonowania. "Likwidacja pociągów nie jest jeszcze przesądzona" - powiedział dyr. Idźkowski. Kolejne rozmowy PKP z samorządem na ten temat mają się odbyć jeszcze w tym i przyszłym tygodniu.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę