Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Pirometr - tania alternatywa dla kamer termowizyjnych

Kamery termowizyjne to zaawansowane pod względem technologicznym sprzęty pozwalające na mierzenie bezdotykowo temperatury. Jednocześnie, podobne zadania są w stanie wypełniać pirometry stacjonarne. Co wybrać, aby dokładnie mierzyć temperaturę obiektów bez ich dotykania?

Cechy wspólne pirometrów i kamer termowizyjnych

Zarówno pirometry stacjonarne jak i stacjonarne kamery termowizyjne spełniają podobne funkcje, ale mają unikalne cechy, świadczące o ich odrębności. Oba mogą być wykorzystywane do pełnienia tej samej funkcji, opierającej się na mierzeniu temperatury danego obiektu, który jest oddalony od pirometru lub kamery termowizyjnej o kilka metrów. Nie ma przy tym konieczności dotykania go urządzeniem, ponieważ realizują one zasadę mierzenia temperatury bezdotykowo.

Tak samo jak pirometr, kamera termowizyjna może pracować w parze z zewnętrznym oprogramowaniem, które jest niezbędne do kompleksowego przetwarzania i analizowania uzyskanych wyników pomiarowych. Urządzenia te pozwalają na prowadzenie stałego, precyzyjnego monitoringu temperatury na wszystkich etapach produkcji danego przedmiotu. Ułatwiają optymalizację procesów, redukcję kosztów i poprawę bezpieczeństwa pracy w zakładach produkcyjnych. Stosowane są w przemyśle szklarskim, przy produkcji tworzyw sztucznych, w przemyśle metalurgicznym, przy odnawialnych źródłach energii, a nawet w takich branżach jak medycyna i służba zdrowia. Mają więc naprawdę bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki.

Czym różni się pirometr od kamery termowizyjnej?

Pirometr jest prostszym w gruncie rzeczy urządzeniem od kamery termowizyjnej. Zwykle nie oferuje podglądu promieniowania podczerwieni w trybie rzeczywistym, choć na rynku można znaleźć również pirometry graficzne, które mają takie dodatkowe wyposażenie. Jak mówi właściciel sklepu https://stacjonarne.pl, proste pirometry stacjonarne nie będą oferować użytkownikowi zbyt wysokiej rozdzielczości, a przecież zagnieżdżenie pikseli ma spore znaczenie dla otrzymywanych wyników pomiaru. Jeśli więc zależy nam na precyzji, powinniśmy skorzystać ze stacjonarnych kamer termowizyjnych.

Tym, co zdecydowanie odróżnia pirometry stacjonarne od stacjonarnych kamer termowizyjnych, jest najczęściej cena. Kamery są nawet wielokrotnie droższe od pirometrów, ale i oferują inną jakość i dokładność pomiarową. Pozwalają na pomiar temperatury bezdotykowo z większej odległości niż pirometry, dlatego są bezpieczniejsze w użyciu tam, gdzie osiągane są bardzo wysokie temperatury produkowanych dóbr.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę