Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Muzyczne ścieżki drozdowskiego poety

Główne zdjęcie
Henryk Gała

Zbliżające się 80 urodziny Henryka Gały, człowieka, dzięki któremu powstała, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uczciła specjalnym koncertem. W roli solisty wystąpił, czytający własne wiersze, sam jubilat, a program muzyczny wykonał kwartet smyczkowy. Koncert w Muzeum Przyrody w Drozdowie był pierwszą z trzech imprez jubileuszowych Gały, zasłużonego również dla rozwoju łomżyńskiego teatru oraz literatury. – Tak się przypadkowo złożyło, że te trzy sfery mojej aktywności zostały tak docenione, ale nie uważam tego za megalomanię, że w Łomży maj będzie „gałowaty” z racji tych moich jubileuszowych imprez – mówi Henryk Gała, zapraszając na ich kolejne odsłony: w teatrze i w bibliotece.

Jubilaci związani ze sceną muzyczną, teatralną czy filmową tradycyjnie świętują kolejne rocznice urodzin podczas okolicznościowych koncertów bądź benefisów. Poetom czy pisarzom zdarza się to rzadziej, a wspólnym koncertem z orkiestrą czy kwartetem smyczkowym może pochwalić się niewielu z nich. Tymczasem Henryk Gała przed dwoma laty wystąpił z łomżyńskimi filharmonikami podczas „Nocy Muzeów”, a obecnie projekt ten doczekał się kontynuacji. 
– Tamten koncert „Kobiety poety” ośmielił mnie i przekonał, że w dużej formie artystycznej, jaką jest niewątpliwie tzw. koncert symfoniczny, również mogę się znaleźć i publiczność nie wyrażała tylko grzecznościowego zadowolenia, skoro był nawet bis – mówi Henryk Gała.
Dwoma bisami –  poetyckim oraz filharmoników, grających w składzie: Cezary Gójski – skrzypce, Agnieszka Sobolewska – skrzypce, Adrian Stanciu – altówka i Ewa Barczyk – wiolonczela, zakończył się też czwartkowy koncert w Drozdowie „Chwila nieustająca”, odbywający się w ramach kameralnego cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. Salon ich dawnej siedziby rozbrzmiewał zaś więc dźwiękami klasycznych arcydzieł Jana Sebastiana Bacha oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta, a jubilat czytał swe starsze i najnowsze wiersze, pogrupowane tematycznie w trzy poetyckie opowieści-rozdziały: „Kto”, „Gdzie i co” oraz „Bywało i jest”.
– Kiedy poczułem za moimi plecami ciągłą obecność pewnej starszej pani, czyli starości, staram się, aby się trzymała na dystans, jeśli tylko można – zauważa Henryk Gała. – Dla mnie nawet udział w takich koncertach jest pewnym otrząsaniem się z kurzu i porostów. To również bardzo piękny zbieg okoliczności, że grają tu młodzi ludzie, których nie było jeszcze na świecie, kiedy orkiestra powstawała, a do tego pani Ewa Barczyk, łącznik pomiędzy przeszłością a teraźniejszością! 
– Henryk Gała bardzo przyczynił się do powstania naszej łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej i jesteśmy mu za to, jako muzycy, niezmiernie wdzięczni – podkreśla koncertmistrz Cezary Gójski. – Dla mnie jest to również wyjątkowe wydarzenie, bo to mój pierwszy występ w Drozdowie, miejscu z którym związany był wybitny kompozytor Witold Lutosławski. 
– To dla mnie również ogromne wydarzenie – dodaje Ewa Barczyk – Ogromnie przyjemnie gra mi się z tymi młodymi muzykami, a zastępowałam dziś Edytę Moskwę, bo na co dzień gram przecież w kwartecie Alla Breve Jana Zugaja. Było mi też bardzo miło, że mogłam grać panu Henrykowi, bo był w grupie założycieli orkiestry, za co jesteśmy mu dozgonnie wdzięczni i pewnie wtedy nikt nie przewidywał, że dojdzie ona do takiego poziomu i ilości koncertów. 
Filharmonia Kameralna już jesienią będzie świętować swe 40-lecie, co bardzo raduje jubilata. 
– Cieszę się, że ten rok to nie tylko mój jubileusz, ale też Filharmonii Kameralnej – podkreśla Henryk Gała. – 40 lat to wspaniały wiek, dyrektor Zarzycki też jest w doskonałej formie, bo są to obiektywne i mierzalne dokonania – jego osobiste i jako szefa orkiestry, dlatego tak się cieszę, że to może być wspólne, to 80-lecie i 40-lecie!
W ramach jubileuszu Henryka Gały odbędą się jeszcze dwie imprezy: „Urodziny poety” w Teatrze Lalki i Aktora 18 maja oraz spotkanie autorskie połączone z koncertem w Filii nr 2 MPB 24 maja, dzień po 80. urodzinach jubilata. 
– Każda z instytucji, zawdzięczająca coś panu Henrykowi, włączyła się w organizację jego jubileuszu – podkreśla dyrektor Filharmonii Kameralnej Jan Miłosz Zarzycki. – Jest jedną z osób, którym zawdzięczamy istnienie, dlatego chcąc go uhonorować wybraliśmy formę kameralną i bardzo sympatyczną. Koncert ten nie bez przyczyny odbył się w Drozdowie, bo to nie tylko miejsce zamieszkania poety, ale wiąże się też z Lutosławskimi, tak więc podczas tego pięknego wieczoru muzyki i poezji spotkało się tu symbolicznie dwóch artystów: nasz patron Witold Lutosławski i poeta-jubilat Henryk Gała.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

240308092554.png
Foto: Henryk Gała
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Henryk Gała
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę