Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Zagrożenie pożarowe w lasach. Strażacy apelują o ostrożność

Główne zdjęcie
Mapa zagrożenia pożarowego w lasach Polski (10.05.2018, godz. 13.00, Lasy Państwowe)

W bieżącym roku w lasach w powiecie łomżyńskim powstało już 5 pożarów. Trwa obecnie okres słonecznej pogody, która przyczynia się do występowania III stopnia zagrożenia pożarowego. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, st.bryg. Dionizy Krzyn, ze względu na aktualnie obowiązujący najwyższy, trzeci stopnień zagrożenia pożarowego na terenie nadleśnictw naszego powiatu zwraca się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności podczas posługiwania się ogniem w czasie przebywania na obszarach leśnych i wokół nich.

Strażacy dogaszają ściółkę po pożarze w lesie (fot. archiwum)
Strażacy dogaszają ściółkę po pożarze w lesie (fot. archiwum)

Z danych Komendy Głównej PSP wynika, że nieostrożność ludzi i celowe podpalenia to około 70% pożarów w lasach. Pozostałe 30% stanowią przypadki, w których nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyny. Jesteśmy jednak przekonani, że one także zostały spowodowane przez człowieka.
Szczyt palności, co potwierdzają statystyki z lat ubiegłych, przypada na miesiące wakacyjne, ale w tym roku w lasach w powiecie łomżyńskim powstało już 5 pożarów – podkreśla st.bryg. Dionizy Krzyn, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, który w związku z obecnym okres słonecznej pogody, i aktualnie obowiązujący najwyższy, trzecim stopniem zagrożenia pożarowego na terenie nadleśnictw naszego powiatu, zwraca się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności podczas posługiwania się ogniem w czasie przebywania na obszarach leśnych i wokół nich.
- W lesie i jego pobliżu należy zachować szczególną ostrożność – przypomina komendant. - W samym lesie jak i w odległości do 100 metrów od jego granicy nie wolno rozpalać ognisk, rozpalać grilla, wyrzucać niedopałków papierosów. Kiedy przejeżdżamy przez obszar leśny poruszamy się tylko drogami do tego wyznaczonymi, przy których stoją odpowiednie znaki drogowe. Postój samochodów na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach wyznaczonych i odpowiednio oznakowanych.
W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Na razie, na terenie nadleśnictw naszego powiatu nie wydano zakazów wstępu do lasu, ale należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów i bieżących ostrzeżeń. 

Jeśli zauważysz pożar w lesie to:
• zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną (telefon 998 lub 112),
•  oceń sytuację, jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni (kilka m ), a także zboże lub ściernisko podejmij próbę jego ugaszenia, w tym celu wykorzystaj np.: gałęzie, koc, części ubioru, wodę (jeżeli jest dostępna), lub spróbuj przy pomocy łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia,
• jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych ci środków sprawdź czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie - uciekaj! W przypadku rozprzestrzeniania się pożaru ewakuuj się w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru. Jeśli znajdziesz się w strefie zadymienia pochyl się nisko (przy ziemi jest mniej dymu) oraz osłoń usta i nos chustką lub częściami odzieży,
• jeśli to możliwe udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub służbę leśną i wskaż im miejsce powstania pożaru.

Alarmując straż pożarną po zgłoszeniu się dyżurnego spokojnie i wyraźnie podaj następujące informacje:
• swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego dzwonisz;
• co się pali, miejsce pożaru;
• czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego;
Po podaniu informacji nie odkładaj słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.
Pamiętaj! Z jednego drzewa można zrobić nawet milion zapałek, ale wystarczy tylko jedna zapałka, żeby zniszczyć miliony drzew!


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę