Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zaśpiewali dla Niepodległej

Kilkaset osób wzięło udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych na Starym Rynku. – W tak dużym plenerowym koncercie patriotycznym, z tak szerokim repertuarem, jeszcze nie brałem udziału, mimo tego, że występuję już od 12 lat! – mówi tenor Paweł Krasulak. – To wspaniałe uczucie, kiedy śpiewa ze mną tak liczna publiczność! Soliście towarzyszył nie tylko chór kilku pokoleń mieszkańców Łomży, ale też Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza oraz Studio Wokalne eMDeK. Był to pierwszy tego typu koncert w Łomży i wszystko wskazuje na to, że nie ostatni.

Słoneczne niedzielne popołudnie na koniec długiego weekendu stwarzało różnorakie możliwości cieszenia się wolnym czasem, ale ku zaskoczeniu i satysfakcji organizatorów wielu ludzi przyszło na Stary Rynek, by wspólnie pośpiewać podczas akcji „Śpiewajmy dla Niepodległej”.
– No jak tu nie przyjść na taką imprezę, nie pokazać wnukom jak trzeba manifestować dumę z bycia Polakiem? – mówi starszy uczestnik koncertu. – Od razu wyjąłem śpiewnik z „Narwi”, jak tylko wydrukowali i umówiliśmy się z dziećmi, że będziemy całą rodziną!
Podobnego zdania było wielu innych mieszkańców Łomży, dlatego 300 śpiewników przygotowanych przez organizatora, Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych, rozeszło się błyskawicznie. – Ważne dla nas jest to, że było tak dużo ludzi – mówi Waldemar Borusiewicz. – Cieszę się też, że po raz pierwszy zrobiliśmy w Łomży taki koncert, bo śpiewa się tu oczywiście pieśni patriotyczne, są różne koncerty, ale zwykle mniejsze – dla tak szerokiej rzeszy publiczności czegoś takiego jeszcze nie było. – Bardzo mnie cieszy, że ponad 50. dzieci na scenie, w wieku od przedszkolnego do licealnego, zebrało pełną Starówkę widzów, więcej niż na „koncercie” disco polo! – dodaje Magda Sinoff, instruktorka Studia Wokalnego eMDeK. – Jesteśmy narodem Chopina, Moniuszki, Wieniawskiego, Kilara czy Góreckiego, a jeśli chodzi o współczesne śpiewanie Niemena, Grechuty i Ewy Demarczyk, i nie możemy o tym zapominać.
Wspólne śpiewanie zaczęło się od „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty”, po czym rozbrzmiewały kolejne pieśni. Większości starszych „Pierwsza kadrowa”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „O mój rozmarynie” były doskonale znane i bez trudu śpiewali z pamięci, młodsi, zwłaszcza dzieci i młodzież, posiłkowali się śpiewnikami, wtórując Pawłowi Krasulakowi,  soliście Opery Bydgoskiej, współpracującemu już z Łomżyńską Orkiestrą Dętą przy nagraniu płyty „Łomżyńskie kolędowanie” oraz eMDeK-owi.
– Świetnie, że MDK-DŚT propaguje takie inicjatywy – zauważa Paweł Krasulak. – Trzeba rozpowszechniać patriotyczne pieśni czy szerzej patriotyzm, którego w naszym życiu jest za mało. Dzieci wolą internet, są zapatrzone w celebrytów, a tutaj ponadpokoleniowe pieśni przyciągnęły całe rodziny – cieszę się, że mogłem podzielić się ze słuchaczami swoją wrażliwością i zachęcić kogoś do śpiewania, zwłaszcza w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Sam śpiewać to pewnie bym się nie odważył, ale z taką pomocą i w takim tłumie od razu łatwiej! – mówi pan Paweł, dodając, że „lubi te wszystkie wojskowe piosenki, jak „Wojenko, wojenko”, Hej, hej ułani” czy „Ta szara piechota””. 
– Braliśmy też udział w uroczystościach 3 maja, a już dawniej zaplanowałem, że na 10-lecie orkiestry będą trzy duże koncerty: pierwszy w listopadzie, teraz pieśni patriotycznej, a trzeci muzyki sakralnej. Mamy też w planie koncert z solistami operowymi, w tym z Pawłem Krasulakiem – zapowiada Waldemar Borusiewicz dodając, że nie wyobraża sobie sytuacji, by tak udana inicjatywa nie była w przyszłości kontynuowana. 
– Bardzo ważne jest dla mnie to, że było to takie budowanie lokalnej społeczności, żebyśmy czuli się u siebie i poznawali wspólnie swoją kulturę i razem ją kultywowali – ocenia dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – To nie tylko bycie uczestnikiem, ale też i uczestniczenie: biorę śpiewnik i sam śpiewam. Pomogliśmy tu, zapraszając śpiewaka-tenora, drukiem śpiewników i wydaniem ich w gazecie – przez to też stworzyliśmy ludziom możliwość współuczestnictwa. To wszystko jest bardzo ważne i myślę, że było to udane popołudnie!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę