Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Urzędnicy do wyborów

Dziś mija termin w którym powołani mają być gminny urzędnicy wyborczy. Po kolejnym zmniejszeniu ich liczby w Łomży będzie dwóch, a w pozostałych gminach i miasta regionu po jednym. - Zastanawiamy się z Komisarzem wyborczym, czy nie wystąpić o powołanie dodatkowych urzędników w miastach powiatowych i dużych gminach np. w Ciechanowcu – mówi Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. Delegatura obsługuje 37 gmin dawnego województwa łomżyńskiego.

Gminni urzędnicy wyborczy mają tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Do ich zadań należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. Zgodnie ze znowelizowanymi niedawno przepisami Kodeksu wyborczego urzędnik wyborczy może wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i – poza miastami na prawach powiatu – mieszka. To sprawiło, że gminni urzędnicy, którzy dotychczas pracowali przy organizacji wyborów, teraz nie mogą tego robić. 
Od lutego trwał nabór na urzędników wyborczych, przy czym ze względu na niewielu chętnych w całym kraju Państwowa Komisja Wyborcza sukcesywnie zmniejszała liczbę urzędników do powołania. Pierwotnie na terenie działa Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży miało być powołanych 83 gminnych urzędników wyborczych, ale ostatecznie ich liczbę zmniejszono do 38. Gminnych urzędników wyborczych powołuje szef Krajowego Biura Wyborczego, z Łomży przesłano tam 69 kandydatów, z których wybranych zostanie 38 urzędników wyborczych. 
- Termin powołania urzędników upływa dziś – mówi Jerzy Dołęgowski z łomżyńskiej delegatury KBW. - Oczekujemy na informację o ich powołaniu. 
Dyrektor łomżyńskiej delegatury KBW mówi także o tym, że być może, nieco później, powołani będą dodatkowi urzędnicy wyborczy w miastach powiatowych i dużych gminach. Dziś dwóch urzędników będzie powołanych tylko w mieście Łomży, a we wszystkich pozostałych gminach i miastach typu Kolno, Grajewo, Wysokie Mazowieckie i Zambrów ma być po jednym. 
- Mamy zapas chętnych, więc jeśli będzie taka potrzeba to możemy wystąpić o szefa KBW o powołanie dodatkowych gminnych urzędników wyborczych – mówi dyr. Dołęgowski dodając, że jest to obecnie przedmiotem analiz.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę