Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

W weekend ruszyły na miasto łokery z łomżyniakami

Główne zdjęcie
Stacja z rowerami przy ul. Szmaragdowej

- Od soboty do godziny 8. rano w poniedziałek 364 użytkowników zalogowało się w systemie ŁKR i część z nich korzystała z łokerów miejskich przez 170 godzin – informuje Łukasz Czech z ratusza w Łomży, przed którym na Starym Rynku również stoi jedna z 11 stacji Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej. To właśnie z centrum starówki białe rowery typu damka były wypożyczane w piękny, bo słoneczny weekend najchętniej. Następne w kolejności zainteresowania rowerzystów okazały się stacje przy Galerii Łomża i ulicy Szmaragdowej.

W Łomży rower miejski to „pilotaż”, który ma trwać 6 miesięcy. Miasto zapłaciło 158 tys zł za 3 stacje z 20 rowerami i zapłaciło 37 tys. zł za przygotowanie terenów pod ustawienie 10 stacji, z których dwie kolejne za blisko 100 tys. zł wykupiły miejskie spółki ZGO i MPEC. Resztę stacji rowerowych zasponsorowało kilkunastu przedsiębiorców. Od soboty w Łomży działa 11 stacji z których wypozyczyć możan w sumie 76 rowerów. Jak się okazuje w pierwsze dni skorzystało z nich kilkaset osób.
- 90 procent z zasiadających na siodełku łokera korzystało z niego poniżej 15  minut, czyli w czasie, gdy jazda jest bezpłatna – dodaje Marcin Jeż, dyrektor do spraw rozwoju operatora, czyli spółki BikeU z Warszawy. 

W Łomży BikeU ma swój warsztat, samochód serwisowy i czterech pracowników, zajmujących się na bieżąco utrzymaniem stacji w należytym porządku i serwisowaniem sprzętu. Rowery łączą się ze stacją przez zakodowaną jednostkę RFID, umieszczoną z przodu w trzpieniu, a stacje z serwerem w informatycznej chmurze. Taki system komputerowego działania pozwala – jak ocenia dyrektor Jeż – prosto, szybko i sprawnie przekazywać dane, aby użytkownik w każdej chwili mógł skorzystać z roweru lub zarezerwować. Służy temu aplikacja w telefonie komórkowym. Pierwsze 15 minut jazdy jest bezpłatne. Pierwsza godzina kosztuje 1 zł, druga 2 zł, a trzecia 3 zł. Aby rowery móc wypozyczać trzeba się najpierw zarejesrtrować i wpłacić 19 zł bezzwrotnej opłaty na start. - Rower miejski ma duży wpływ na zachowania mieszkańców i sposób podróżowania po mieście – podsumowuje dyrektor z BikeU. - Dla miasta to korzyść, bo przyzwyczaja do korzystania z roweru mieszkańców. Jednym nie chce się roweru znosić z balkonu na czwartym piętrze, drugim nie chce się zejść do piwnicy, i mają obawy, że ktoś rower ukradnie. A łoker czeka sobie spokojnie na ulicy...   

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę