Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

W Suwałkach jest, a w Łomży... „też musi być”

W styczniu, po kilku latach od zlikwidowania, odtworzono delegaturę Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach. Od razu zapowiedziano, że będzie nią zarządzał kierownik delegatury. Był konkurs i go wybrano. Już wtedy pytaliśmy w Białymstoku, czy w Łomży, gdzie delegatura PUW funkcjonuje od lat, też będzie przywrócone stanowiska kierownika. Odpowiadano, że będzie to przedmiotem analiz. Po trzech miesiącach „nie zapadła jeszcze decyzja” - mówi Anna Idźkowska, rzecznik prasowy wojewody. - Jak w Suwałkach jest, to w Łomży też musi być - odpowiada łomżyński poseł Lech Kołakowski (PiS), który chce iść nawet dalej...

Po reformie administracyjnej kraju z 1999 roku i likwidacji m.in. województw łomżyńskiego i suwalskiego na bazie Urzędu Wojewódzkiego Województwa Białostockiego powstał Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, a  to co zostało z Urzędów Wojewódzkich w Łomży i Suwałkach zostało delegaturami PUW. W 2008 roku, za rządów Donalda Tuska i koalicji PO-PSL, pojawiły się plany likwidacji tych delegatur. W Łomży, gdzie odebrano je jako kolejny przejaw degradacji miasta, wywołały to powszechny sprzeciw i władzy rządowej nie udało się nakłonić ówczesnych władz samorządu powiatu łomżyńskiego do przejęcia biura paszportowego. Zrobiono to w Suwałkach, gdzie fizycznie likwidowano tamtejszą delegaturę PUW. 
Po przejęciu władzy przez PiS rząd zmienił optykę i średnie miasta miały otrzymać wsparcie. W Suwałkach, skąd pochodzi wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, pod które podlegają także urzędy wojewódzkie, w styczniu 2018 odtworzono delegaturę PUW.
- Ważne jest to, że wojewoda będzie miał tutaj swojego przedstawiciela w postaci kierownika delegatury. A obywatele muszą mieć blisko do swojego państwa – mówił wówczas Zieliński.
W Łomży Delegatura Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przez cały czas funkcjonuje - mieści się dawnym biurowcu Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Nowej 2 - choć za poprzedniej władzy skutecznie zlikwidowano stanowisko jej kierownika. Wobec zapowiedzi utworzenia takiego w Suwałach zapytaliśmy w centrali PUW w Białymstoku, czy również w Łomży będzie powołany kierownik delegatury.    
- Sprawa powołania kierownika delegatury PUW w Łomży jest obecnie analizowana. Po przeprowadzeniu analiz, zostanie podjęta odpowiednia decyzja – odpowiadała wówczas Sylwia Taha z PUW w Białymstoku. 
Po trzech miesiącach, gdy w Suwałkach zapowiedzi dawno stały się faktem i kierownikiem delegatury została Jadwiga Józefa Milewska, w Łomży nic się nie zmieniło. Gdy dopytujemy czy zdecydowano o potrzebie lub braku takiej potrzeby powoływania kierownika delegatury w Łomży Anna Idźkowska, rzecznik prasowy wojewody Bohdana Paszkowskiego, odpowiada, że na chwilę obecną nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie utworzenia stanowiska kierownika oddziału Delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Łomży. 
- Jak w Suwałkach jest, to w Łomży też musi być -  odpowiada łomżyński poseł Lech Kołakowski (PiS), którego poprosiliśmy o opinię. 
Poseł w swych wywodach idzie nawet dalej i mówi o potrzebie odtworzenia województwa łomżyńskiego ze stolicą w Łomży. 
- Administracja rządowa jest czynnikiem bezpośrednio decydującym o rozwoju miasta. Łomża musi iść w kierunku rozwoju – mówi dodając, że wojewódzkości Łomży powinniśmy upatrywać w szerszej reformie administracyjnej kraju. - Województw w Polsce powinno być więcej – dodaje przypominając, że niektórzy parlamentarzyści z PiS już wcześniej postulowali stworzenie kilku nowych województw m.in. w Koszalinie, Częstochowie czy Białej Podlaskiej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę