Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Zmarła dyrektor bursy nr 1 Irena Karczewska (1941 - 2018)

Główne zdjęcie
Irena Karczewska (1941 - 2018)

Po długiej walce o życie odeszła w niedzielę Irena Karczewska (+ 77 lat), znany i ceniony pedagog, wieloletnia dyrektor Bursy Szkolnej nr 1 w Łomży, konsultantka łomżyńskiego ODN, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek Związku Nauczycielstwa Polskiego... - Świętej Pamięci Irena Karczewska całe życie związała z łomżyńską oświatą – wspomina Aleutyna Kołos, prezes oddziału ZNP. - W bogatej i różnorodnej pracy zawodowej przeszła wiele etapów i pełniła wiele odpowiedzialnych funkcji. Była wzorem pracowitości i rzetelności. Zapamiętamy Koleżankę Irenę jako zawsze radosną, pogodną, elegancką - pełną radości życia oraz chętną do pomocy innym.

Ś.P. Irena Krzywicka ukończyła studia magisterskie w Białymstoku w zakresie techniki oraz studia podyplomowe z zarządzania. Najpierw pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Łomży, następnie przez 15 lat pełniła funkcję dyrektora Bursy Szkolnej nr 1 w Łomży. - Placówka przez nią kierowana była wysoko oceniana i zdobywała wielokrotnie pierwsze miejsca w rankingu wojewódzkim – kontynuuje prezes oddziału ZNP. - Pracowała na rzecz nauczycieli, zaszczepiając w nich ideę ustawicznego kształcenia jako wartości polskiej oświaty XX i XXI wieku. Została powołana na pełnomocnika Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. kształcenia nauczycieli z zakresu filologii polskiej w Łomży. Funkcję tę pełniła przez cztery lata. Zawsze pomocna, otwarta, uśmiechnięta i życzliwa, a jednocześnie erudytka i dobry organizator. Pod jej kierownictwem i opieką studia wyższe i podyplomowe z filologii polskiej ukończyło ponad 200 nauczycieli z Łomży i całego regionu. Innym aspektem działalności Ireny Karczewskiej była praca konsultanta do spraw opiekuńczo-wychowawczych w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łomży.

 

Godziła pracę zawodową z działalnością społeczną

- Irenę zapamiętamy jako bardzo sympatyczną, życzliwą i chętną do pomocy w każdej sprawie, w jakiej ktoś się do Niej zwrócił – wspomina Zbigniew Ciborowski, współpracownik ODN. - Świetna organizatorka szkoleń, zaangażowana przy wprowadzaniu nowych programów matur oraz z okresu dostosowywania się do standardów europejskich. Miała duże zaufanie koleżanek i kolegów z ODN.

Beata Tońska z Bursy Szkolnej nr 1 równie dobrze zapamiętała Zmarłą. - Pani dyrektor Karczewska zatrudniała mnie do pracy we wrześniu 1988 r. i była moją zwierzchniczką do sierpnia 1991 r., gdy zakończyła pracę jako dyrektor w naszej bursie – opowiada, przeglądając czarno-białe zdjęcia z uroczystości w świetlicy bursy. - To był trudny okres przejściowy w dziejach Polski, od komuny do demokracji, dostawaliśmy wtedy pensje w milionach złotych przed denominacją. Pani dyrektor była zawsze elegancka, miała blond włosy upięte w kok, lubiła jasne, kolorowe spódnice rozkloszowane.

Pani Irena była – zdaniem jej pracownicy po 30 latach – dobrym gospodarzem instytucji i obiektu przy ulicy Mikołaja Kopernika, gdzie spocznie po przeciwnej stronie drogi na starym cmentarzu z 1801 roku... Zapisała się w pamięci jako dyrektor wymagająca, ale uśmiechnięta i sympatyczna.

Za pracę zawodową uhonorowana została Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymała także wiele nagród, wyróżnień i dyplomów. Irena Karczewska umiała godzić pracę zawodową z działalnością społeczną – przez 4 lata pracowała w Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Ministrze Edukacji Narodowej. Była aktywnym członkiem ZNP, pełna zapału i pomysłów, które realizowała w Sekcji Opiekuńczo-Wychowawczej przy Zarządzie Głównym ZNP. Za zaangażowanie i pracę została wyróżniona Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, któremu pozostała wierna, biorąc czynny udział  w spotkaniach Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Łomży.

 

Tragiczna jesień Pani Ireny na przejściu dla pieszych

Przewodnicząca sekcji Helena Polewaczyk pamięta, że małżonkowie Irena i Jan Karczewscy byli razem na spotkaniu w okazji Dnia Nauczyciela w październiku 2017: w dobrej formie, zadowoleni, cieszyli się spotkaniem i rozmowami w przyjacielskim gronie. Na wigilii się nie zjawili, bo jesienią zdarzył się tragiczny wypadek. Wracali z zakupami z rynku, gdy na przejściu dla pieszych na rogu Legionów i Mickiewicza Panią Irenę potrącił samochód. Upadła, wydawało się, że to nic groźnego, lecz kilkanaście minut później straciła przytomność. Dosyć długo leczona w łomżyńskim szpitalu, nie odzyskała pełnej świadomości. Zmarła w niedzielę w zakładzie opiekuńczym Dworki – Staśki...

W środę od godz. 17. wystawienie ciała Ś.P. Ireny Karczewskiej w Domu Pogrzebowym Marczyk przy ul. Przykoszarowej; w czwartek o godz. 13. msza św. pogrzebowa w sąsiedniej kaplicy św. Józefa. Po nabożeństwie za Zmarłą – pogrzeb na starym cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika.

 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę