Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomżyński dom kultury czeka na elewację artystyczną

Szare gmaszysko przy Wojska Polskiego to skarbnica wielobarwnych talentów i pracy instruktorów ze śpiewającymi i grającymi na scenie dziećmi i nastolatkami. Miejski Dom Kultury DŚT całe lata czekał na odnowienie szaroburej fasady, aż się doczekał ponad 320 tysięcy złotych od ministerstwa kultury: na dokumentację techniczną w 2018 roku i termomodernizację w 2019. To efekty projektu do programu MKiDN „Infrastruktura domów kultury”, napisanego przez Paulinę Waszelewską. O tym i innych dofinansowaniach oraz inicjatywach śpiewaczo-poetyckich na maj opowiadał dyrektor MDK DŚT Krzysztof Zemło na konferencji z udziałem wiceprezydent Łomży Agnieszki Muzyk.

Dokumentacja techniczna ma objąć kompleksowy remont: przede wszystkim, termomodernizację budynku przy ul. Wojska Polskiego 3, a ponadto dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, wykonanie ekspertyzy w celu osuszenia piwnic, odgrzybienia fundamentów i ścian, zapewnienia drożności toalet i przebudowy parteru gmachu z salą koncertową PopArt, szatnią, minikawiarenką. Dyrektor MDK i wiceprezydent Łomży zapowiedzieli, że dokumentacja ta obejmie większy zakres prac, aby – jak to ujęła dr Agnieszka Muzyk – wyznaczać „harmonogram aktywności”, kiedy znany jest kosztorys, wskazujący kolejne zadania do realizacji. W 2019 r. ma to być docieplenie budynku i dachu, wymiana okien i drzwi, położenie nowej elewacji, aby ozdobiła wizerunkowo część miasta. MDK DŚT będzie funkcjonował również w Hali Kultury – czyli przebudowywanej hali targowej na Starym Rynku kosztem ok. 12 i pół miliona zł, w tym ok. 10 mln zł dofinansowania z ministerstwa. Wiceprezydent potwierdziła, że miasto wnosi wkład własny do opracowania dokumentacji remontu MDK – kilkanaście tysięcy złotych dodane do 63 tys. zł od ministerstwa , zaś do termomodernizacji za rok ok. 65 tysięcy zł, co z pieniędzmi od MKiDN da kwotę 333 tys. zł na pierwszy etap remontu.

Poetycko i z folkową zachętą
Dyrektor Krzysztof Zemło zaprosił mieszkańców Łomży z rodzinami i gośćmi na imprezy MDK DŚT w maju i kolejnych miesiącach. 6. maja o godz. 17. na Starym Rynku zacznie się śpiewanie pieśni patriotycznych z orkiestrą i tenorem operowym. W związku z ogólnopolskim konkursem im. Jana Kulki narodziła się nowa inicjatywa: Łomżyńska Wiosna Poetycka. 10. maja – wystawa zdjęć i pamiątek po poecie, promocja wydawnictwa Romualda Sinoff i Pawła Łady; 11. maja w Restauracji Retro „Piosenki ze scenki”, prezentacje w stylistyce aktorskiej; 12. maja – ogłoszenie wyników konkursu i recital satyryka i barda Olka Grotowskiego oraz pogotowie poetyckie, czyli spotkania z konsultującym wiersze i ch twórców Januszem Taranienko. W planach Emdek ma też kilka imprez od czerwca do listopada pod hasłem Folkowe Zachęty – dofinansowane z programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – interwencje” kwotą 63 tysiące i wkładem własnym do sumy ponad 84 tys. zł. Będzie to nauka tańców, śpiewów i grania oraz warsztaty rękodzielnicze, prowadzone przez artystów, czerpiących wzory wprost od wiejskich mistrzów po badaczy etnografii i kultury ludowej. 

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę