Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

ASF w regionie

Główne zdjęcie
mapa z zaznaczonymi tegorocznymi przypadkami ASF u dzików w regionie

Padła locha i warchlak to kolejne dziki w regionie w których ciele wykryto obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Znaleziono je w lesie w okolicy wsi Kubra-Przebudówka, na terenie gminy Przytuły. W tym samym lesie, około pół kilometra od tego miejsce, padłego dzika z ASF znaleziono pod koniec marca. To trzeci w tym roku i czwarty ogólnie potwierdzony przypadek tej choroby u dzików na terenie powiatu łomżyńskiego.

Marek Rutkowski z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Łomży informuje, że padłą lochę z warchlakiem znaleziono podczas przeszukania lasu 15 kwietnia, ale wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające obecność wirusa w ciałach padłych zwierząt, otrzymano dopiero w piątek 20. kwietnia. 
Odnalezione w okolicach Przytuł padłe zwierzęta to 1972 przypadek tej choroby u dzików w Polsce i już ponad tysięczny z tego roku. Dziki były na obszarze zagrożenia - tzw. strefa niebieska, co oznacza, że rolników z okolicy nie dotkną żadne dodatkowe obostrzenia.
- Nam szczególnie zależy, aby nie było nowych zachorowań w stadach trzody chlewnej – podkreśla Rutkowski informując, że weterynarze prowadzą kontrole gospodarstw z terenu gminy Przytuły, w których utrzymywane są świnie. Sprawdzane jest przede wszystkim to czy przestrzegane są obowiązkowe zasady bioasekuracji. Jeśli rolnicy by ich nie respektowali hodowle byłyby przymusowo likwidowane -  ale jak mówi Rutkowski – w tym roku jeszcze takiego przypadku nie było. 

Przypomnijmy, ze pierwsze przypadki ASF na terenie powiatu łomżyńskiego zdiagnozowano w lipcu 2017 roku u dzików w okolicach wsi Siestrzanki i Bartki, a niewiele później wykryto ognisko tej choroby u świń w niewielkim gospodarstwie rolnym w Mocarzach. 
ASF powrócił w tym roku. Na przełomie lutego i marca wirusa wykryto u dzika zabitego przez samochód w okolicy Śniadowa, a w pod koniec marca i w kwietniu odnaleziono już trzy padłe dziki w okolicach Przytuł.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę