Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Zmarł ks. Ferdynand Gryszko budowniczy kościoła Bożego Ciała w Łomży

Główne zdjęcie
Śp. ksiądz prałat Ferdynand Jan Gryszko

W piątek, w wieku 73 lat, po przeżyciu 48 lat w kapłaństwie, zmarł ksiądz prałat Ferdynand Jan Gryszko długoletni proboszcz i budowniczy kościoła parafialnego pw. Bożego Ciała w Łomży – poinformowała Łomżyńska Kuria Diecezjalna. Uroczystości pogrzebowe zaczną się we wtorek, a ciało księdza zostanie pochowane w środę w Mońkach.

Ksiądz  Ferdynand Gryszko urodził się 5 kwietnia 1945 roku w Łupichach nieopodal Moniek . W 1970 roku został wyświęcony na księdza przez Biskupa Łomżyńskiego Mikołaja Sasinowskiego. Pracę duszpasterską zaczynał jako wikary w Jelonkach, a później był m.in. w Kaugustowie, Myszyńsu i Piątnicy.  W lipcu 1978 roku trafił do Łomży jako wikary w parafii Miłosierdzia Bożego, ale ze zleceniem budowy nowego kościoła pw. Bożego Ciała.  Dwa lat później został pierwszym proboszczem utworzonej parafii, a w 1990 roku rozpoczął wylewanie fundamentów pod nową świątynię. Budowany przez lata kościół wiernym zaczął służyć od 2002 roku, ale formalna konsekracja nastąpiła dopiero w 2008 roku.  Ks. Ferdynand Gryszko proboszczem parafii był do 2012 roku, gdy po przejściu na emeryturę zastąpił go ks. dr Wojciech Nowacki.

Ksiądz poeta
Ks. Ferdynand Gryszko dał się poznać jako poeta i pisarz. 
- Poezja moja jest szukaniem Tego, co piękne i prawdziwe, Tego, co trwa i nie przemija. Jest aktualne wciąż i żywe(...) - mówił kapłan w 2010 roku w trakcie  Poetyckiej Biesiady w Klubie Garnizonowym. Młodzież recytowała wiersze kapłana-poety, a on sam skromnie dopowiadał: „to żadne arcydzieła”. - Poezja moja jest modlitwą. Skąd czerpie inspirację do pisania? Często wieczorami coś przychodzi mi do głowy, zdarza się, że myśl przyjdzie w drodze, muszę się wtedy zatrzymać – mówił przyznaje.
W 2010 roku ukazał się pierwszy tomik wierszy ks. prał. Ferdynanda Gryszki pt. „Zapiśnik kapłański”. Dwa lata później  napisał drukiem ukazały się „Bajki ks. Ferdynanda”.

Ks. Artur Szurawski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Łomży poinformował o porządku uroczystości pogrzebowych zmarłego kapłana. 
24 kwietnia we wtorek, o godz. 12.00 - Msza św. żałobna w intencji zmarłego Kapłana w Kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży dla mieszkańców Domu oraz Księży, którzy nie będą mogli wziąć udziału w głównych uroczystościach pogrzebowych; po Mszy św. przewiezienie ciała zmarłego Kapłana do kościoła parafialnego pw. Bożego Ciała w Łomży gdzie o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. żałobna a po niej nastąpi modlitewne czuwanie;

25 kwietnia br. (środa), godz. 8.00 wystawienie trumny z ciałem w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała w Łomży, następnie o godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego; po Mszy św. przewiezienie ciała zmarłego Kapłana do Moniek (Archidiecezja Białostocka); o godz. 15.00 ciało śp. Księdza Prałata Ferdynanda Jana Gryszki zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Mońkach.

Śp. Księdza Prałata Ferdynanda Jana Gryszkę polecamy Miłosierdziu Bożemu i prosimy kapłanów oraz wiernych o udział w uroczystościach pogrzebowych, a także o modlitwę w Jego intencji.
„Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...” 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę