Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Nie udało się wszystkich zwerbować

- Mamy 17 wolnych miejsc urzędników wyborczych – mówi Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. Delegatura obsługuje 37 gmin dawnego województwa łomżyńskiego i poszukiwał chętnych do obsadzenia 60 miejsc gminnych urzędników wyborczych. Wczoraj minął dwukrotnie wydłużany termin przyjmowania zgłoszeń, a wszyscy urzędnicy powinni być powołani do końca miesiąca.

Gminni urzędnicy wyborczy mają tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Do ich zadań należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. Zgodnie ze znowelizowanymi niedawno przepisami Kodeksu wyborczego urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i – poza miastami na prawach powiatu – mieszka. To sprawiło, że gminni urzędnicy, którzy dotychczas pracowali przy organizacji wyborów, teraz nie mogą tego robić. W przypadku Łomży i powiatu łomżyńskiego chętni na gminnych urzędników wyborczych się znaleźli, ale brakuje ich w ościennych powiatach. Najwięcej potrzeba do powiatu   wysokomazowieckiego, gdzie gminy są liczne, i do jednej potrzeba pod dwóch urzędników. Na dziś nie ma kandydatów na urzędników wyborczych w Wysokiem Mazowieckiem, Ciechanowcu, Czyżewie czy Sokołach.  
- Mamy 46 kandydatów na 43 miejsca, ale 17 miejsc jest nadal nieobsadzonych - mówi Jerzy Dołęgowski z delegatury KBW w Łomży. - Wyślemy teraz pisma do wojewody, marszałka województwa czy starostów informujące o tych brakach i proszące o zgłoszenie w ciągu 7 dni kandydatów, którzy będą chcieli takimi urzędnikami zostać. Jeśli nadal nie będzie chętnych, sprawę przekażemy do centrali, która ma poinformować o tym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.  

Gminni urzędnicy wyborczy są potrzebni np. do przeprowadzenia jesiennych wyborów samorządowych. Mają się one odbyć na przełomie października i listopada.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę