Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Park coraz droższy

Główne zdjęcie
Budowa chodników w parku Jana Pawła II

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski poprosił radnych o przekazanie dodatkowych niemal 400 tysięcy złotych. Pieniądze są potrzebne, aby móc rozstrzygnąć przetarg na zieleń w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. Po tej zmianie koszt rewitalizacji parku miałby wzrosnąć do ponad 5 milionów 400 tysięcy złotych. Tymczasem w poniedziałek w ratuszu otwierano koperty z ofertami na budowę parkowych placów zabaw. Władze miasta chciały wydać na to 700 tysięcy złotych, ale ceny z ofert są znacznie droższe. Jedna z firm prace wyceniła na ponad 1,3 mln zł.

Realizacja Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma była pierwszym „wielkim projektem” zgłoszonym przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego. Pierwszy 1 mln 100 tys. zł, w atmosferze silnego podziału w Radzie Miasta, przeznaczono na jego realizację w 2015 roku. Za te pieniądze dwa lata temu na łące między terenem kościoła Miłosierdzia Bożego a blokami przy ulicy Prusa, powstały kuliste alejki w zachodniej części parku m.in. w tzw. „Ogrodzie Papieskim”, w które wkomponowano 20 płyt granitowych z przeznaczeniem pod najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II. 
Kolejne prace w parku ruszyły dopiero kilka miesięcy temu, gdy władzom miasta udało się pozyskać niespełna 2 mln zł unijnej dotacji. Międzyczasie zmieniono projekt według którego park jest zakładany, co sprawia, że część tego co zbudowano dwa lata temu, teraz trzeba rozebrać, aby w środku brukowanych kręgów zbudować fontannę i tężnię. Tylko za nie trzeba będzie zapłacić 675 tysięcy złotych. Do tej pory władze miasta koszty rewitalizacji parku (bez 1,1 mln zł wydanego w 2016 r.) szacowały na 5 mln 131 tys. zł. Teraz prezydent przesłał do radnych wniosek o zwiększenie środków na to zadanie o blisko 400 tysięcy złotych. 
„W związku rozstrzygnięciem części postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, zmianą harmonogramu realizacji projektu oraz koniecznością wprowadzenia do zadania pielęgnacji w okresie gwarancyjnym, proszę o zwiększenie budżetu zadania „Rewitalizacja Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży” o kwotę 390 750 zł. Zwiększenie wydatków proponuje pokryć wolnymi środkami” - czytamy we wniosku prezydenta do radnych miasta.
Na rozstrzygniecie od dwóch tygodni czeka przetarg na parkową zieleń – czyli posadzenie drzew, krzewów, bylin oraz posianie trawników i łąk kwietnych. Koszt tych prac i pielęgnację roślin przez minimum dwa lata po posadzeniu, miejscy urzędnicy szacowali na ok. 1,9 mln zł.
Tymczasem w poniedziałek w ratuszu otwarto koperty z ofertami firm zainteresowanych zleceniem na budowę w południowo-wschodniej części Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma dwóch placów zabaw dla dzieci młodszych i starszych. Przed otwarciem kopert miejscy urzędnicy poinformowali, że do wydania na nie jest po 350 tys. zł. Wpłynęły dwie oferty. Firma ze Szczytna jest zainteresowana tylko zleceniem na budowę placu zabaw dla dzieci młodszych. Prace wyceniła na 577 tys. zł.  Firma z Lublina złożyła oferty na realizację obu placów. Za plac dla dzieci młodszych chce ponad 795 tys. zł, a dla dzieci starszych ponad 516 tys. zł.  
Był to już drugi przetarg na wybór wykonawcy parkowych placów zabaw. Póki co nie wiadomo czy przetarg będzie rozstrzygany – władze mogą zwiększyć planowane wydatki, czy też przetarg ponownie zostanie unieważniony.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę