Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Nowy „Dworzec Łomża” na gwiazdkę?

Główne zdjęcie
Tak ma wyglądać nowy dworzec autobusowy w Łomży

Po niedzieli mają rozpocząć się prace związane z budową parkingu, na którym miałby zostać utworzony tymczasowy dworzec autobusowy przy ul. Dworcowej vis a vis wiaty hali targowej. Ten obecny dworzec, u zbiegu ul. Sikorskiego i Alei Legionów, władze miasta sprzedały kilka miesięcy temu, ale wydanie gruntu nowemu właścicielowi ma nastąpić dopiero latem. Do tego czasu musi zostać stworzony dworzec zastępczy, z którego będą mogły odjeżdżać autobusy, nim zostanie zbudowany nowy dworzec. Na jego budowę właśnie ogłoszono drugi przetarg. Termin realizacji zamówienia określono na 14 grudnia 2018 roku.

Tak ma wyglądać nowy dworzec autobusowy w Łomży
Tak ma wyglądać nowy dworzec autobusowy w Łomży
Lokalizacja dworca
Lokalizacja dworca
Parking przy ul. Dworcowej vis a vis wiaty hali targowej, który ma zbudować MPGKiM
Parking przy ul. Dworcowej vis a vis wiaty hali targowej, który ma zbudować MPGKiM

Plan władz miasta był taki, że za pieniądze uzyskane ze sprzedaży  niemal hektarowej działki z obecnym dworcem autobusowym, uda się w pobliżu zbudować nowy mniejszy, ale bardziej funkcjonalny. W grudniu za działkę wylicytowano blisko 5 mln zł netto, ale na początku marca, gdy zebrano oferty od firm zainteresowanych zleceniem na budowę nowego dworca, okazało się, że potrzeba dużo więcej pieniędzy. Zadanie podzielono wówczas na dwie części – budowę nowego dworca wraz z infrastrukturą, oraz parkingu, w miejscu gdzie dziś jest on gruntowy - vis a vis wiaty hali targowej. Na wszystko władze miasta chciały wydać 4,5 mln zł z czego 500 tys. miało być na parking. Okazało się, że najtańsza z ofert na budowę nowego dworca opiewała na 12,6 mln zł, a na parking na ponad 1,2 mln zł. Władze przetarg wówczas unieważniły i po miesiącu mamy decyzje co dalej. 

Parking zbuduje MPGKiM
Jako pierwszy powinien powstać parking, na którym miałby znaleźć się tymczasowy dworzec, z którego będą mogły odjeżdżać autobusy, gdy ten stary przejmie latem nowy właściciel. Prace przy jego budowie postanowiono zlecić bez przetargu Miejskiemu Przedsiębiorstwu  Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. 
- W poniedziałek, 16. kwietnia, przejmujemy plac budowy. Mamy zbudować kanalizację, oświetlenie i nawierzchnię – mówi marek Olbryś, dyrektor MPGKiM. - Będziemy pracować po 10 godzin dziennie i we wszystkie soboty - dodaje wskazując, że prace miałyby zostać ukończone do końca czerwca.
Za zbudowanie parkingu MPGKiM ma otrzymać z miasta 1 mln 570 tysięcy złotych. To około 200 tysięcy mniej niż wyliczali pracownicy miejskiego zakładu budżetowego, ale zakres prace został ponoć częściowo ograniczony.
W związku z budową nowego parkingu ten dotychczasowy zostanie całkowicie wyłączony z użytkowania. To będzie oznaczało większy ścisk  handlujących pod wiatą i zdecydowanie mniej miejsc dla klientów, którzy zwykli na miejskie targowisko dojeżdżać własnymi autami. 
- Cały plac musi być jednocześnie wyłączony, nie ma możliwość wykonywania prac częściowo – tłumaczy Olbryś. 

Drugi przetarg na dworzec
W czwartek władze miasta ogłosiły też drugi przetarg na budowę nowego dworca. 
- Przedmiotem zamówienia jest budowa centrum przesiadkowo-komunikacyjnego przy ul. Dworcowej, ul. Sikorskiego i Al. Legionów w Łomży wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną. Przewidzianą w projekcie przebudowę sieci ciepłowniczej oraz przyłącze c.o. do budynku dworca wykona Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży. Zamówienie nie obejmuje robót związanych z budową nawierzchni drogowych na terenie dworca oraz z budową parkingu – czytamy w opisie zamówienia. 
Zadanie podzielono na cztery części: I - budowę sieci i instalacji zewnętrznych branży sanitarnej – kanalizacja deszczowa kanalizacja sanitarna i sieć wodociągowa, II – budowę sieci zewnętrznych branży elektrycznej i telekomunikacyjnej, III – wykonanie prac fundamentowych, konstrukcji stalowej dworca oraz zadaszenia z oszkleniem, wykonanie instalacji odwodnienia dachu z podłączeniem do podejść kanalizacji deszczowej, IV – wykonanie budynku dworca i schodów zewnętrznych przy pawilonach handlowych (bez głównej konstrukcji stalowej), wykonanie elewacji budynku dworca wraz napisem na dworcu i oznaczeniem peronów, wykonanie instalacji wewnętrznych branży sanitarnej i elektrycznej oraz roboty wykończeniowe w budynku dworca i na konstrukcji peronów (montaż tablic informacyjnych, nagłośnienia, oświetlenia itp.) 
Trzy pierwsze mają być wykonane do października 2018 roku, a budynek dworca powinien być gotowy na 14.12.2018 r.
Ile to ma kosztować? W budżecie Łomży na 2018 roku na budowę dworca wraz z parkingiem zapisano 4,5 mln zł w tym 1,8 mln zł ma pochodzić kredytu. Na ten rok rządzący miastem zaplanowali, że w bankach pożyczą kolejne 38,5 mln zł zwiększając zadłużenie miasta do niemal 150 mln zł.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę