Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

RPO na pomoc w założeniu własnej firmy w subregionie łomżyńskim

Główne zdjęcie
fot. wrotapodlasia.pl

Przedsiębiorczy subregion łomżyński - to tytuł projektu, który zrealizuje Powiat Łomżyński i Łomżyńskie Forum Samorządowe. Dzięki niemu 45 mieszkańców subregionu, powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego, zambrowskiego, grajewskiego oraz Łomży i gmin Tykocin i Zawady ma otrzymać dofinansowanie na założenie własnej firmy. Dofinansowanie z RPO do tego przedsięwzięcia to niemal 2 mln zł.

Umowa została podpisana w czwartek podczas  konferencji prasowej w Białymstoku.

– W ramach RPO dokładamy prawie 2 miliony złotych do przedsięwzięcia, realizowanego w subregionie łomżyńskim – mówił Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Powiedział również, że wsparcie z programu regionalnego kierowane jest do przedsiębiorców, którzy już dobrze radzą sobie na rynku, ale też do osób, które dopiero zakładają działalność. – Nie da się tego zrobić bez pomocy podmiotów, które mogą im doradzić jak prowadzić firmę – podkreślił wicemarszałek Maciej Żywno.

Z kolei Lech Szabłowski, wicestarosta łomżyński mówił o tym, jak ważny jest ten projekt dla mieszkańców subregionu łomżyńskiego. Efektem jego realizacji ma być 40 nowych działalności gospodarczych. Wicestarosta poinformował również, że projekt się rozpoczął, a chętni do wzięcia w nim udziału mogą się już zgłaszać.

A do kogo jest skierowane wsparcie na założenie własnego biznesu? Grupa docelowa wszystkich tego typu projektów jest ta sama: osoby bezrobotne, poszukujące pracy, nieaktywne zawodowo od 30 roku życia, które jednocześnie znajdują się w trudnej sytuacji na rynku pracy, czyli po 50. roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnością, długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach.

Uczestnicy projektów mogą liczyć na doradztwo i szkolenia w zakresie zakładania i prowadzenia firmy, a także na dotację inwestycyjną (ok. 23-24 tys. zł na osobę) i tzw. wsparcie pomostowe przez 12 miesięcy prowadzenia działalności (doradcze i finansowe – przez pierwsze pół roku do 1850 zł, przez kolejne pół opłacane będą składki ZUS).

– Poprzednie edycje projektów pokazują, że te firmy przetrwały – mówiła z kolei Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży i przedstawicielka Łomżyńskiego Forum Samorządowego.

Podpisana dziś umowa pomiędzy Zarządem Województwa i Powiatem Łomżyńskim jest już ostatnią umową z pośrednikiem oferującym pomoc w założeniu własnego biznesu. Samorząd wraz z partnerem – Łomżyńskim Forum Samorządowym – zrealizuje projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego skierowany do 45 mieszkańców powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego, zambrowskiego, grajewskiego oraz Łomży i gmin Tykocin i Zawady.

Jego uczestnicy będą mogli skorzystać ze szkoleń grupowych, doradztwa w zakresie prowadzenia firmy oraz inwestycji związanych z wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań, a także z dotacji inwestycyjnej (minimum 10 proc. dotacji zostanie przeznaczonych dla osób, które założą firmy wpisujące się w inteligentne specjalizacje regionu) i wsparcia pomostowego, trwającego 12 miesięcy.

Konkurs, w którym został wybrany do dofinansowania projekt Powiatu Łomżyńskiego jest drugim i ostatnim w tej perspektywie. Łącznie w dwóch konkursach z działania 2.3 Wspieranie powstawania i rozwoju podmiotów gospodarczych zostało zawartych 19 umów z pośrednikami. Ich wartość to 35,1 mln zł. W wyniku realizacji projektów ma powstać 712 nowych firm, a przeszkolonych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej zostanie 989 osób.

Gdzie już można szukać wsparcia (pośrednicy wybrani w drugiej edycji konkursu 2.3)

Subregion łomżyński (miasto Łomża, powiaty: łomżyński, kolneński, wysokomazowiecki, zambrowski, grajewski, gminy Tykocin i Zawady)

  • Uczelnia Jańskiego z siedzibą w Łomży (projekt „Łomżyńscy pionierzy”) janski.edu.pl, tel. 86 216 50 19, termin realizacji: 01.03.2018-29.02.2020
  • Wielkopolska Agencja Rozwoju Sp. z o.o. (projekt „Zakładam firmę – chcę mieć pracę!”), tel. 601 858 101, termin realizacji: 05.2018-31.01.2020
  • Powiat Łomżyński (projekt: „Przedsiębiorczy Subregion Łomżyński”) powiatlomzynski.pl, tel.  86 215 69 00, termin realizacji: 01.04.2018-30.11.2019
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę