Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Kolejny przypadek ASF u dzików w regionie

Badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzika w okolicach Przytył. Informacje o potwierdzeniu ASF-u otrzymano wczoraj. To drugi w tym roku i czwarty ogólnie potwierdzony przypadek tej choroby u dzików na terenie powiatu łomżyńskiego.

Tegoroczne przypadki wirusa ASF u dzików w regionie
Tegoroczne przypadki wirusa ASF u dzików w regionie

Marek Rutkowski z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Łomży informuje, że zgłoszenie o znalezieniu padłego dzika w lesie za gospodarstwem we wsi Kubra-Przebudówka otrzymano 30 marca późnym wieczorem. Zgłaszającym był hodowca, właściciel lasu, który w swoim gospodarstwie nie miał zwierząt wrażliwych na ASF. Od padłego dzika pobrano próbki do badań laboratoryjnych, a dzik został zutylizowany, a miejsce w którym go znaleziono zdezynfekowane. Próbka została wysłana do badań w specjalistycznym laboratorium Państwowego Inspektoratu Weterynarii w Puławach. W niedzielę, jeszcze przed otrzymaniem wyników badań, las w którym znaleziono padłego dzika został przeszukany – łącznie 900 ha, ale nie znaleziono żadnego innego dzika ani martwego, ani żywego.
Następnego dnia przyszły wyniki badań potwierdzające, że w ciele padłego dzika był wirus ASF.  Wykryty w okolicach Przytuł to 1869 przypadek tej choroby u dzików w Polsce i blisko tysięczny w tym roku.

Pierwsze przypadki ASF na terenie powiatu łomżyńskiego zdiagnozowano w lipcu 2017 roku u dzików w okolicach wsi Siestrzanki i Bartki, niewiele później było wykryte ognisko tej choroby u świń w niewielkim gospodarstwie rolnym w Mocarzach, a na przełomie lutego i marca tego roku u dzika w okolicy Śniadowa.
Marek Rutkowski podkreśla, że dzik znaleziony w okolicach Przytuł, u którego potwierdzono obecność wirusa ASF, był na obszarze zagrożenia - tzw. strefa niebieska, co oznacza, że rolników z okolicy nie dotkną żadne dodatkowe obostrzenia. Rolnicy od dawna bowiem muszą przestrzegać zasad bioasekuracji, a ci, którzy nie byli w stanie im sprostać już wcześniej zrezygnowali z hodowli świń otrzymując za to rekompensaty.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę