Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Rozrzutność prezydenta

Główne zdjęcie
9. grudnia 2014 r. Mariusz Chrzanowski składa ślubowanie jako nowy prezydent Łomży

Łomżyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM” pw. Świętego Ducha w Łomży w tym roku otrzyma z budżetu miasta 25 tysięcy złotych. To tyle samo co przed rokiem, o 1 tys. zł więcej niż dwa lata temu i o 2 tys. zł więcej niż w 2015 roku, gdy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski z PiS, ściął miejską dotację na hospicjum o blisko połowę. Wówczas po oburzeniu jaki wywołał wyemitowany w ogólnopolskiej telewizji reportaż Piotra Czabana, władze miasta zapewniały o chęci pomocy hospicjum, ale jak się okazało Chrzanowski woli publiczne pieniądze wydawać na dresy dla kolegi, zmiękczacze wody w ratuszu, występy disco-polo i gale. Na sobotnią galę walk MMA, na którą organizatorzy sprzedawali bilety nawet po 200 zł, dał z budżetu miasta 28 tysięcy złotych. Poza tym „partnerem strategicznym” gali była miejska spółka ciepłownicza. Ile MPEC zapłacił – to na razie tajemnica. Od ponad 10 dni oczekujemy na odpowiedzi prezesa spółki.

W 2015 roku  Piotr Czaban w programie „Blisko ludzi” na antenie ogólnopolskiej telewizji TTV, pokazał reportaż o tym, jak wówczas nowe władze Łomży zmniejszyły o połowę dotację, dla jedynego w mieście hospicjum. To jak podkreślono kwestia symbolu, dobrego smaku i priorytetów. Pewnych rzeczy po prostu nie wypada robić. Zwłaszcza umierającym ludziom.
Zobacz OBCIĘTA DOTACJA DLA HOSPICJUM (TTV)

Materiał ten wywołał oburzenie. Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się kilka tygodniu później grapa radnych z PiS złożyła wniosek, aby zwrócić się do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego o udzielenie dodatkowego wsparcia hospicjum. W trakcie burzliwej debaty radny Janusz Mieczkowski ironizował, że jeśli miasta nie stać na wsparcie hospicjum, choć było stać na o wiele wyższe wydatki na inne zadania, „to weźmy kolejny kredyt na 17 tys. zł” 
Zobacz: Redaktor Czaban rządzi...

Wniosek radnych na niewiele się zdał. Prezydent dotacje dla hospicjum zwiększał tylko symbolistycznie. O ile w 2015 roku wyniosła ona 23 tys. zł, to w 2016 r. - 24 tys. zł, a w 2017 r. 25 tys. zł. W ubiegłym tygodniu prezydent Mariusz Chrzanowski podpisał zarządzenie dzielące środki na zdrowie na 2018 rok. Łomżyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM” pw. Świętego Ducha w Łomży otrzymało z budżetu miasta wsparcie na realizację zadania publicznego pod tytułem „Opieka hospicyjno - paliatywna nad chorymi w terminalnym stadium choroby nowotworowej” w wysokości 25 tys. zł. 

Na co prezydent Chrzanowski w tym roku dał więcej niż na hospicjum? Na wiele...

 • na wymianę wykładziny wraz z pracami naprawczymi i remontowymi w pokoju 101, czyli jego gabinecie - 25 tys. 596,30 zł
 • na organizację imprezy sportowej pt. „Armia Fight Night II” - 28 tys. zł
 • na występ kabaretu SMILE  - 28 tys. 290 zł
 • na wykonanie filmów informacyjno - promocyjnych „600-lecie nadania praw miejskich Łomży” (czas trwania do 5 min.) wraz ze spotem reklamowym (czas trwania do 30 sek.) - 30 tys. zł.
 • na występ Zespołu piękni i Młodzi podczas Dni Łomży - 30 tys. 750 zł
 • na wykonanie występu artystycznego zespołu Boys podczas Dni Łomży  - 31 tys. 980 zł
 • na przygotowanie i realizacja projekcji video – mappingu na fasadzie Ratusza z okazji obchodów 600-lecia nadania praw miejskich w dniach 15-16 czerwca - 40 tys. zł.
przeczytaj także:

Hospicjum w Łomży potrzebuje pieniędzy i wolontariuszy


MPEC się reklamował
W poniedziałek po południu, kilka godzin po publikacji artykułu, otrzymaliśmy z MPEC odpowiedzi na pytania wysłane do spółki 28 marca w sprawie kosztów jej „partnerstwa strategicznego” nad galą walk. MPEC sp. z o.o. poinformowała, że wykupiła „usługę reklamową u organizatora”, że „umowa została zawarta w dniu 20 marca 2018 roku”, a „kwota umowy została objęta tajemnicą handlową”.
- Nie naruszając warunków umowy możemy jednak dodać, że wartość tej umowy nie stanowi kwoty większej niż 5 tys zł – czytamy w e-mailu, który został podpisany „MPEC”.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę