Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Płoną trawy - znowu

Czterokrotnie do gaszenia pożarów traw i nieużytków wyjeżdżali w środowe popołudnie i wieczór strażacy z Łomży i regionu. W sumie spaliło się około 1,5 ha traw, a w akcje gaśnicze zaangażowanych było ponad 40 strażaków z jednostek zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. Uczestniczący w akcjach strażacy nie mają wątpliwości – to były podpalenia.

Pierwszy z wczorajszych pożarów traw zgłoszono po godz. 16.30 w Nowogrodzie. Później dwukrotnie po godz. 19.20 i 21.20 jednostki wyjeżdżały do gaszenia trawy na fortach w Piątnicy, a w tuż po godzinie 22.00 otrzymano wezwanie z Wizny. Za każdym razem na miejsce pożaru oficer dyżurny KM PSP w Łomży wysyłał po dwie jednostki – jedną straży zawodowej i jedną ochotniczą. W sumie było to 43 strażaków, którzy szybko gasili pożary nie pozwalając na rozprzestrzenienie się ognia. 

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Strażacy przypominają, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

W roku 2017 na terenie województwa podlaskiego doszło do 444 pożarów traw i nieużytków, w których spłonęło w sumie 106 hektarów.
Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest prawnie zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę