Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Powiat przebuduje skrzyżowanie w Piątnicy

Główne zdjęcie
Skrzyżowanie do przebudowy w Piątnicy

To jedno z kluczowych skrzyżowań w regionie Łomży. Droga Piątnica – Kalinowo łączy się tu z drogą prowadzącą na most majora Henryka Dobrzańskiego ps „Hubal” i do Łomży. Powiat Łomżyński otrzymał z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji promesę na blisko 900 tys. zł dotacji na remont tego skrzyżowania wraz z około 220 metrami drogi w kierunku centrum Piątnicy. Prace mają być przeprowadzone w najbliższych miesiącach.

Pieniądze, które otrzyma Powiat Łomżyński pochodzą rezerwy budżetu państwa, z przeznaczeniem na naprawę dróg zniszczonych wskutek kataklizmów, np. gwałtownych ulew. W przypadku drogi prowadzącej od tego skrzyżowania w kierunku centrum Piątnicy, po każdych ulewnych deszczach, na jezdnię spływa nie tylko woda, ale także niesiona przez nią ziemia czy piasek. 
- Powoduje to utrudnienia w ruchu, ale przede wszystkim woda podmywa jezdnię i doprowadza do niszczenia jezdni i chodnika - mówi Lech Szabłowski, wicestarosta łomżyński, podkreślając, że dzięki środkom z MSWiA, które mają pokryć do 80% kosztów zadania, uda się przebudować ten fragment drogi powiatowej wraz ze skrzyżowaniem z drogą prowadzącą w kierunku nowego mostu przez Narew i  Łomży.  - Mamy już dokumentację, niebawem ogłosimy przetarg na wybór wykonawcy i w maju lub czerwcu powinny rozpocząć się prace – dodaje wicestarosta zaznaczając, że ze względu na ogromne znaczenie tego skrzyżowania w układzie komunikacyjnym regionu będą one musiały być prowadzone przy zachowaniu przejezdności skrzyżowania. - Na pewno będą utrudnienia w ruchu i jakieś ograniczenia, być może ruch wahadłowy, ale te prace trzeba przeprowadzić – podkreśla. 

Poza Powiatem Łomżyńskim promesę na środki klęskowe z MSWiA podpisał także Zbigniew Sokołowski wójt Gminy Wizna. Ma ona otrzymać 400 tys. zł na przebudowę dwóch odcinków drogi gminnej Wizna – Ruś, która została zniszczona w wyniku podtopień w lutym zeszłego roku. 
- Był zerwany przepust, w innym miejscu woda spowodowała dużą wyrwę w drodze czyniąc ją całkowicie nieprzejezdną. Zostało to zabezpieczone i przywrócona przejezdność drogi, ale pojawiła się szansa na pozyskanie dofinansowania do 80%, aby przeprowadzić gruntowny remont i zapobiec ewentualnemu powtórzeniu się tej sytuacji – mówi wójt Sokołowski. 
Także w tym wypadku prace miałyby zostać przeprowadzone w tym roku. Gmina zadanie ma wprowadzone do budżetu, i jak mówi wójt „będziemy poszukiwać wykonawcy”, ale zaznacza, że rynek usług drogowy w tym roku jest wyjątkowo trudny.  

Wśród kilkunastu samorządów z województwa podlaskiego, które mają otrzymać rządowe środki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych na drogach są także Gmina Turośl, która otrzyma blisko 970 tys. zł na przebudowę drogę Krusza – Cieloszka, zniszczonej przez ulewne opady deszczu i zator lodowy na rzece Pisa w styczniu 2017 r. oraz Powiat Grajewski, który ma otrzymać  640 tys. zł na przebudowę fragmentów drogi Łoje Awissa – Czachy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę