Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Czym różni się kredyt od pożyczki?

Kredyt i pożyczka to pojęcia związane z zobowiązaniami finansowymi, które często są wykorzystywane zamiennie. Jest to dużym błędem, ponieważ oznaczają zupełnie odmienne produkty finansowe, które mają tylko kilka cech wspólnych.

Prawne aspekty udzielania pożyczek i kredytów

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, pożyczkę może udzielić każda osoba lub podmiot. Może być to chwilówka bez BIK udostępniana klientowi przez firmę pozabankową, pożyczka z banku, pożyczka w ramach rodziny czy pożyczka społecznościowa, od osoby, której nigdy wcześniej nie znaliśmy. Wszelkie zasady udzielania pożyczek określone zostały w Kodeksie cywilnym. Więcej na stronie: https://ocenbank.pl

Natomiast kredyt to produkt stricte bankowy, którego zasady udzielania zawarte zostały w ustawie Prawo bankowe. Mówią one, że jest to czynność bankowa, do której uprawnione są banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

W obu przypadkach mamy do czynienia z pożyczaniem pieniędzy, ale od innych podmiotów i na innych zasadach.

Różnice w umowach

Podstawą udzielenia kredytu w banku jest pisemna umowa zawierana pomiędzy kredytodawcą a kredytobiorcą. Muszą w niej zostać jasno określone:

  • cel kredytu,

  • wysokość oprocentowania w skali roku,

  • zasady zmiany oprocentowania,

  • sposób spłaty kredytu - raty równe lub malejące,

  • okres kredytowania,

  • wysokość opłat dodatkowych, w tym prowizji.

Pożyczka pod względem formalnym ma mniejsze wymagania, ponieważ do kwoty 500 zł może być udzielana bez pisemnej umowy, choć jej zawarcie zawsze będzie zalecane dla zabezpieczenia interesów pożyczkodawców i pożyczkobiorców. Kodeks cywilny wskazuje, że pożyczkę może udzielić osoba prywatna lub instytucja pozabankowa, także na podstawie formalnej umowy pożyczkowej.

Z kolei pożyczka może być udzielana przez instytucje pozabankowe lub osoby prywatne. Jej udzielenie jest oparte o dużo prostsze zasady i do kwoty 500 zł nie wymaga formy pisemnej.

Najczęściej kredyty spłacane są ratalnie, gdzie raty kapitałowo-odsetkowe są uiszczane co miesiąc, w ściśle określonym terminie. Pożyczki na ogół spłaca się jednorazowo, na koniec okresu kredytowania. Opracowanie dzięki https://www.hoope.io

tekst partnerski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę