Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Miliony na park

Główne zdjęcie
Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. W tym miejscu ma być zbudowana fontanna.

W połowie sierpnia w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma być może staną fontanna i tężnia, a do lata przyszłego roku będą posadzone drzewa, krzew, byliny i założone trawniki i kwietne łąki. W ratuszu otwarto oferty złożone w ogłaszanych po raz kolejny przetargach na wybór wykonawców następnych prac w parku pomiędzy ulicami Zawadzką, Prusa i Wyszyńskiego. W sumie zlecenia, o które zabiegają wykonawcy, mają opiewać na około 3 miliony złotych.

Tak ma prezentować się nowy układ Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma przy ulicach Zawadzkiej i Prusa.
Tak ma prezentować się nowy układ Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma przy ulicach Zawadzkiej i Prusa.

Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma zajmuje powierzchnię ok. 5,5 ha. Do niedawna przypominał on tylko łąkę z kilkoma ścieżkami. W 2016 roku za ok. 1,1 mln zł w zachodniej części parku wykonano alejki i zbudowano charakterystyczne koła. Później władze miasta zmieniły projekt według którego zakładany jest park dodając m.in. nawodnienie, ale także fontannę i tężnię. Aby je zbudować trzeba rozebrać znaczną część tego, co zbudowano dwa lata temu. Od lata ubiegłego roku trwają wybory wykonawców, którzy mają prowadzić dalszą jego rewitalizację. Przetargi unieważniano po kilka razy zw względu na zbyt wysokie ceny w stosunku do możliwości budżetu miasta. Dotychczas udało się wyłonić wykonawców, którzy mają zbudować oświetlenie (254 tys. zł) i alejki (855 tys. zł) w wschodniej części parku oraz przyłącza i sieci wodociągowe i kanalizacji sanitarnej (126 tys. zł). W sumie prace te pochłoną około 1 mln 230 tys. zł i część z nich już jest wykonana.

Do pięciu razy sztuka
W środę w ratuszu otwierano oferty w ogłaszanym po raz piąty przetargu na  budowę monitoringu, fontanny, tężni i toalety. Tym razem ceny nie są rażąco wysokie i prawdopodobnie miejskim urzędnikom uda się wyłonić wykonawców. W przypadku budowy monitoringu zlecenie może otrzymać łomżyńska firma, które prace wyceniła na 289 tys. zł podczas gdy przewidziane na zadanie środki miasta to 300 tys. zł. W przypadku budowy fontanny, tężni i toalety, na które w sumie miasto planowało wydać 920 tys. zł, oferty warszawskiej firmy Tronix są przybliżone do miejskich wycen. Za fontannę firma chce 329 ty. 640 zł, czyli o 40 tys. zł więcej niż miejska wycena, za tężnię 345 tys. 630 zł, czyli o 15 tys. zł drożej niż planowało wydąć miasta, ale za toaletę 277 tys. 980 zł, czyli 20 tys. mniej niż oczekiwali miejscy urzędnicy. 

Za rok się zazieleni
Duży bój jest natomiast o miejskie zlecenie na zazielenienie Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. W trzecim przetargu na to zadnie swoje oferty złożyło aż 6 firm. Planuje się posadzeniu tu blisko 500 drzew liściastych i iglastych, blisko 60 tysięcy krzewów,  tysięcy bylin, oraz założenie trawników i łąki kwietnej. Za te prace i pielęgnację roślin przez minimum dwa lata po posadzeniu, miasto chce zapłacić ok. 1,9 mln zł. Dwie firmy przedstawiły oferty, które mieszczą się w tym limicie, a oferty dwóch kolejnych tylko o niewiele go przekraczają. Najtańsze są oferty firmy z Dobrzycy koło Piły i Bielska Podlaskiego. Pierwsza zaoferowała wykonanie zadnia za 1,7 mln zł, druga za niespełna 1,8 mln zł, przy czym obie zadeklarowały gotowość zakończenia prac w czerwcu i lipcu przyszłego roku oraz trzyletni okres opieki nad roślinami. 

Jeśli miejscy urzędnicy w tych przetargach wybiorą wykonawców wszystkich prac do zlecenia pozostanie jeszcze tylko budowa w parku dwóch placów zabaw. Oferty od zainteresowanych firm przyjmowane mają być do połowy kwietnia. Władze miasta oczekują, że  plac zabaw dla dzieci młodszych powstanie  w wakacje jeszcze w tym roku, a dla dzieci starszych w czerwcu przyszłego roku. Oba place mają znajdować się w południowo-wschodniej części parku od strony ul. Prusa.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę