Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Zapłacą za Prawo Wodne

Co najmniej 15 przedsiębiorców, a być może ponad 40 z Łomży będzie musiało zapłacić za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na podstawie nowego Prawa Wodnego. Wysokość opłat ustalają jeszcze miejscy urzędnicy. Łukasz Czech z ratusza przed świętami podawał, że póki co do naliczenia opłat zakwalifikowano 15 nieruchomości o łącznej powierzchni 74.421 m2, ale zweryfikowanych ma być jeszcze kolejnych 29 nieruchomości o łącznej powierzchni 333.802 m2. Pierwsi przedsiębiorcy o nowych opłatach mają być informowani w tym miesiącu.

Jest to zupełnie nowy typ opłat, który nałożony został na podstawie art. 269 ust. 1 pkt 1 Prawa wodnego od dnia 1 stycznia 2018 roku. Jest to jedna z opłat za usługi wodne, a dokładnie za: „zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej”. 
O tym który z łomżyńskich przedsiębiorców będzie podległa pod opłatę jeszcze do końca nie wiadomo.  Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego podaje, że prace nad ustaleniem opłat jeszcze trwają. Spośród ponad 22 tysięcy nieruchomości w Łomży, powierzchnię co najmniej 3500 m2 ma 1788 nieruchomości.
-  Zostały one przeanalizowane pod względem powierzchni wyłączonych z czynnych biologicznie i sposobu odprowadzenia wód opadowych. Na dzień dzisiejszy do naliczenia opłat zakwalifikowano 15 nieruchomości o łącznej powierzchni 74.421 m2 – poddaje Czech zaznaczając, że w każdym przypadku dotyczy to przedsiębiorstw. 
Opłata za usługi wodne tylko dla tych nieruchomości wyniesie łącznie 37 tys. 210 zł i 50 gr. To jednak najprawdopodobniej tylko niewielka część opłaty którą będą zmuszeni ponosić lokalni przedsiębiorcy. Miejski urzędnik dodaje, że ze względu na wątpliwości interpretacyjne zapisów ustawy, brak dokładnych danych o sposobie zagospodarowania nieruchomości oraz konieczność dokonania oględzin, do dokładniejszego zbadania zakwalifikowano 29 nieruchomości o łącznej powierzchni 333.802 m2. Rozstrzygnięcie w ich sprawie nastąpi po 15 kwietnia, ponieważ dopiero obecnie organizowane są szkolenia w zakresie stosowania przepisów nowego prawa wodnego.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę