Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Łomża więcej dołoży do przebudowy Hali Targowej

Główne zdjęcie
Hala Targowa na Starym Rynku w Łomży

Władze miasta zdecydowały się zwiększyć własne środki finansowe i rozstrzygnąć drugi przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy znajdującej się na Starym Rynku zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury. Wybrana najtańsza oferta białostockiej firmy MK-BUD opiewa na 12 mln 850 tys. zł, czyli jest o blisko 30% wyższa od kwoty za jaką władze miasta planowały zrealizować tę część inwestycji. „Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to”... na początku maja wysokie ogrodzenie podzieli Stary Rynek.

Stary Rynek z zaznaczonym planowanym do ustawienia ogrodzeniem przysłaniającym Halę Targową na czas prac remontowych
Stary Rynek z zaznaczonym planowanym do ustawienia ogrodzeniem przysłaniającym Halę Targową na czas prac remontowych

Oferty firm składane w ramach drugiego przetargu na wykonanie przebudowy hali na Starym Rynku, były otwierane niemal dwa tygodnie temu, a dziś oficjalnie podano, że jako najkorzystniejsza wybrana została ta najtańsza, która jest o 2 mln 850 tys. zł wyższa od kwoty jaką władze miasta planowały przeznaczyć na tę część zadania. 
- „Władze miasta zamierzają brakującą kwotę wygospodarować z własnego budżetu” - czytamy w informacji na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. - „Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to niebawem zostanie podpisana umowa z wykonawcą i pod koniec kwietnia br. będą mogły rozpocząć się prace, które potrwają do końca sierpnia 2019 roku.” 
Na przebudowę zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury dotychczas planowano wydać ponad 14,5 mln zł, przy czym niespełna 10 mln zł  to dotacja unijna. Poza przetargiem, który teraz został rozstrzygnięty, w przyszłym roku ma być ogłoszony jeszcze jeden na wyposażenie hali.   

Wygrodzą 1/3 Starego Rynku
Nim białostocka firma rozpocznie przebudowę starej Hali Targowej ma ustawić wokół niej wysokie ogrodzenie. To na nim ma zostać rozciągnięta siatka z grafiką ozdobną nawiązującą do świętowanego w tym roku jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Od południowej strony, czyli na Starym Rynku ogrodzenie to ma mieć 6 metrów wysokości. Ratusz wymaga, aby ogrodzenie zostało ustawione do 6 maja. W sumie odgrodzony będzie teren o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych, ograniczając o około 1/3 „czerwony plac”.
Wraz z ustawieniem grodzeniem znacząco zmniejszy się liczba miejsc postojowych na Starym Rynku. Łukasz Czech z ratusza podawał, że teraz przed Halą Targową jest 25 miejsc postojowych, i  teren ten w całości będzie zajęty przez wykonawcę przebudowy tego obiektu. 
Miejski urzędnik wskazuje, że ubytek miejsc parkingowych na Starym Rynku zrekompensowany została przy ul. Giełczyńskiej, gdzie po rozbudowie parkingu powstało prawie 100 miejsc postojowych więcej niż dotychczas. 

Wygląd taki sam, inna funkcja
Przebudowa zbudowanej w latach 30. XX wieku, Hali Targowej na Starym Rynku w nowoczesną „Halę Kultury” ma przede wszystkim doprowadzić do zmiany jej charakteru i funkcji, ale wielkości i wygląd obiektu pozostanie taki sam. Więcej przestrzeni ma być pozyskane jedynie dzięki piwnicy, która ma być pogłębiona, i dobudowana w części dotychczas niepodpiwniczonej. Mają tam być sala wielofunkcyjna, toalety, szatnie, magazyny oraz pomieszczenia techniczne. Na parterze utworzona ma zostać: sala wielofunkcyjna z zapleczem,  klubokawiarnia, punkt informacji turystycznej, szatnia, toaleta publiczna, kilka jatek ma być wynajmowanych. Na piętrze mają być sale spotkań, z przestrzenią wystawienniczą, toaleta, kabina elektroakustyczna oraz pomieszczenia zaplecza administracyjnego, a także antresole sali wielofunkcyjnej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę