Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Nie będzie pomnika księcia Janusza I na Wielki Jubileusz

Główne zdjęcie
Projekt pomnika księcia Janusza I Starszego. 3-metrowy monument z brązu miał stanąć na Starym Rynku w Łomży 15 czerwca 2018 roku w dniu jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich.

Odsłonięcie 3-metrowego pomnika księcia Janusza I na Starym Rynku miało być 15. czerwca 2018 r. wielkim wydarzeniem Wielkiego Jubileuszu 600-lecia Łomży. Miał to być sposób uhonorowania władcy Mazowsza, który Łomży nadał 600 lat temu prawa miejskie. Od dziś wiadomo, że pomnika na okrągłą rocznicę nie będzie. Prezydent Mariusz Chrzanowski długo zwlekał z tą nowiną. Od czerwca minionego roku nie zdążono nawet podpisać umowy z autorem pomnika...

O pomniku księcia Janusza I na Starym Rynku w Łomży mówi się co najmniej od dekady. Były projekty pomnika księcia w stroju mieszczańskim z cyrklem geodety, na koniu w stroju giermka, a latem ubiegłego roku, podczas miejskich uroczystości w 599. rocznicę wydarzenia z 15 czerwca 1418 roku w auli I LO zaprezentowano projekt pomnika księcia siedzącego na tronie z mieczem i edyktem w ręce. (zobacz: Pomnik Janusza I czy... fontanna 600-lecia na Starym Rynku)
W grudniu 2017 władze miasta potwierdziły zamiar uhonorowania księcia Janusza na 600-lecie. „Chyba nie ma lepszego terminu na odsłonięcie niż 15 czerwca 2018 roku” - mówiła wiceprezydent Agnieszka Muzyk.
W styczniu 2018 prezydent Mariusz Chrzanowski dostał poparcie - jednomyślne 23-osobowej Rady Miasta na wybudowanie pomnika księcia na Starym Rynku, na który z budżetu miasta ma być wydane 300 tysięcy złotych. Ale ponad miesiąc temu autor projektu ze Studia Rzeźby JagenMeer Maciej Jagodziński alarmował, że „pomnika za 300 tysięcy złotych nie robi się w 3 miesiące!

I faktycznie nie da rady tego zrobić, zwłaszcza, że od tamtego czasu nic się nie zmieniło. 
- W chwili obecnej ciągle trwa precyzowanie warunków umowy pomiędzy wykonawcą a obsługą prawną Urzędu Miejskiego, ponieważ artysta wniósł wiele poprawek do propozycji umowy i wymagają one analizy – podaje Łukasz Czach z  ratusza zapewniając, że „rozmowy z artystą prowadzone były od dłuższego czasu, jest projekt pomnika, Urząd Miejski ma zapewnienie, że model zostanie wykonany, a artysta podejmie się nadzoru nad realizacją odlewu”.
Inspektor Czech przekazuje, że termin realizacji pomnika Księcia Janusza I „warunkowany jest przez wiele czynników. Uwzględniony musi być proces twórczy rzeźbiarza, technologiczny związany z odlewem, a także procedury urzędowe. Najistotniejszym czynnikiem mającym wpływ na czas realizacji pomnika jest wykonanie odlewu. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odlewnie mają tak dużo zleceń, że już od pewnego czasu wiadomo było, że utrzymanie terminu wykonania pomnika na 15. czerwca będzie bardzo ryzykowne i że trudno teraz określić precyzyjnie datę realizacji.
- Wszystko wskazuje na to, że odsłonięcie pomnika Księcia Janusza I Starszego zostanie dokonane na finał obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łomży z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych – podaje Czech. - Na jesień planowane jest nadanie imienia Księcia Janusza I Szkole Podstawowej nr 9 oraz ogólnomiejski quiz wiedzy o Łomży. Najprawdopodobniej te wydarzenia będziemy łączyć z uroczystym odsłonięciem pomnika - dodaje.
Nadanie imienia szkole planowane jest na połowę października. Niewiele później mają odbyć się kolejne wybory samorządowe, w których obecnie rządzący zapewne będą chcieli przedłużyć swoją władzę w Łomży o kolejne 5 lat. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę