Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czym różnią się kredyt i pożyczka?

Kredyt i pożyczka wbrew pozorom nie są tym samym. Warto więc dowiedzieć się, czym cechuje się każde z tych rozwiązań i w jakich sytuacjach okaże się korzystną opcją.

Kredyt i pożyczka dla wielu z nas są właściwie synonimami. Tymczasem łączących je podobieństw jest w gruncie rzeczy mniej niż różnic. O pomyłki tym łatwiej, że ostatnio rośnie popularność przypominających nieco kredyty chwilówek na raty. Szukając formy sfinansowania dużych wydatków, warto więc dowiedzieć się, co cechuje oba rozwiązania i dopiero wtedy dokonać wyboru.

Tym bardziej, że skutki ewentualnych błędów są nieraz naprawdę poważne i mogą mocno obciążyć nasz budżet. Różnice między kredytem, a pożyczką dotyczą niemal wszystkich ich aspektów: sposobu zawierania umowy, kosztów, podmiotu uprawnionego do ich udzielenia oraz źródła pieniędzy, które zostaną przekazane w ramach podpisanej umowy. Czym zatem różnią się kredyty i pożyczki? Które z tych rozwiązań w naszej sytuacji będzie lepsze?

Czym cechuje się kredyt?

Po pierwsze – kredyt może być udzielony tylko i wyłącznie przez bank. To oznacza, że umowa kredytowa podlega prawu bankowemu, które dokładnie określa jej kształt. Musi ona być sporządzona na piśmie i zawierać informacje o tym, na jaki cel zostaną przeznaczone pozyskane w ten sposób środki.

Jako, że bank nie jest właścicielem pożyczanych pieniędzy (de facto obraca tylko funduszami swoich klientów), kredyt nie może być darmowy, a kredytobiorca będzie musiał wraz z pożyczaną sumą zwrócić także prowizję, odsetki oraz dodatkowe koszty (między innymi ubezpieczenie). Oprócz tego banki zobowiązane są do starannej oceny zdolności kredytowej osób ubiegających się o takie finansowanie, na którą składają się między innymi wysokość dochodów, ich źródło oraz historia spłaty poprzednich zobowiązań.

Nieopisaną zaletą kredytu bankowego jest zaś możliwość uzyskania wysokiej kwoty, pozwalającej na sfinansowanie zakupu mieszkania, samochodu bądź działki. Wadą jest natomiast rozbudowana procedura ubiegania się o kredyt oraz stosunkowo wysoki odsetek odrzuceń wniosków.

Pożyczka – co musisz o niej wiedzieć?

Tych wad nie posiadają natomiast pożyczki pozabankowe. Są wśród nich oferty, w ramach których pieniądze otrzymujemy już po kilku godzinach od złożenia wniosku, a wszystkie formalności możemy załatwić online.

Ze względu na to, że firmy pożyczkowe dysponują własnymi funduszami, nie są zobowiązane do tak dokładnego sprawdzania zdolności kredytowej swoich klientów. Oznacza to, że ich usługi dostępne są także dla osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne lub utrzymujących się z zasiłków socjalnych – a więc właściwie wykluczonych ze starań o kredyt bankowy.

Poza szybkością i ograniczonymi do minimum formalnościami, ich zaletą jest też fakt, iż klienci nie muszą tłumaczyć pożyczkobiorcy, na co przeznaczą pozyskane w ten sposób pieniądze.

Jeśli chodzi o słabe strony pożyczek pozabankowych, wspomnieć należy przede wszystkim o stosunkowo niskich (w porównaniu z kredytami bankowymi) pożyczanych kwotach. Do rzadkości należą bowiem oferty, w ramach których możemy pożyczyć więcej niż kilkanaście tysięcy złotych. Szczegółowe zestawienie znajdziesz tutaj: http://twojapierwszachwilowka.pl/.

Z drugiej strony, w przypadku zakupu sprzętu RTV, wakacyjnego wyjazdu lub pilnej naprawy auta, pożyczka pozabankowa będzie idealną formą finansowania – szybką, dostępną dla wielu klientów, a często także tańszą niż kredyt bankowy.

tekst partnerski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę