Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Siemień Nadrzeczny „przypadek uzasadniony”, czy nie?

Główne zdjęcie
herb Gminy Łomża

W gminie Łomża było 13 obwodów do głosowania i ma być 13 obwodów do głosowania, tyle tylko, że w Kupiskach będą dwa, a w Siemieniu Nadrzecznym żadnego. Władze gminy dokonały korekty obwodów. Wójt gminy Piotr Kłys twierdzi, że kierując się dobrem mieszkańców, ale grupa mieszkańców z Siemienia, wraz z poprzednim wójtem gminy Jackiem Albinem Nowakowskim, efekt zmiany uważają za zgoła odmienny.

Podział gminy Łomża na obwody do głosowania
Podział gminy Łomża na obwody do głosowania
Podział gminy Łomża na okręgi wyborcze
Podział gminy Łomża na okręgi wyborcze

W obwodzie do głosowania w Szkole Podstawowej w Nowych Kupiskach w ostatnich wyborach samorządowych głosować mogło 1500 (głosowało 734) uprawnionych mieszkańców trzech wsi: Bożenica, Nowe Kupiski i Stare Kupiski. To był największy z 13 obwodów do głosowania w gminie, który obsługiwał trzy różne okręgi wyborcze. W obwodzie w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemieniu Nadrzeczny głosować mogło 300 (głosowało 202) mieszkańców Siemienia i to był najmniejszy obwód w gminie Łomża, a mieszkańcy wsi radnego wybierali wspólnie z mieszkańcami Podgórza i leżącej między nimi wsi Siemień-Rowy.
Teraz, po zmianie prawa wyborczego przed jesiennymi wyborami samorządowymi, władze gminy miały prawny obowiązek ustalić nowy podział gminy na okręgi wyborczej i obwody do głosowania. W obu przypadkach w Gminie Łomża wprowadzono niewielkie korekty w stosunku do dotychczasowego układu. Np. w Konarzycach ze względu na dużą liczbę mieszkańców niewielką część wsi dołączono do okręgu obejmującego wisie: Dłużniewo, Janowo, Jarnuty, Łochtynowo, Sierzputy Młode i Stare Sierzputy. Niemniej to likwidacja obwodu do głosowania w Siemieniu Nadrzecznym wywołała sprzeciw grupy mieszkańców tej miejscowości, którzy złożyli formalną skargę na uchwałę Rady Gminy do Komisarza Wyborczego w Łomży. 
- Jesteśmy zbulwersowani decyzją, która nas krzywdzi i jest dla nas niezrozumiała – czytamy w skardze, którą w imieniu 20 podpisanych osób złożył sołtys wsi Ryszard Chiliński.
Jako pierwszy podpisał się pod nią były wójt gminy Jacek Albin Nowakowski. - Podpisów jest tylko 20, bo wymóg formalny mówi o minimum 15, ale gdyby była taką potrzeba podpisałaby się cała wieś – mówi.  
Skarżący nie zarzucają władzom gminy złamania prawa, bo zgodnie z nim stały obwód głosowania powinien obejmować od 500 do 4000 mieszkańców, ale odwołują się do możliwości... „W przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami obwód może obejmować mniejszą liczbę mieszkańców i Nasza miejscowość jest właśnie takim przypadkiem” – napisali w skardze prosząc Komisarza Wyborczego w Łomży o uchylenie nowej uchwały. 
Argumentują, że wieś rozciąga się na przestrzeni około 4 kilometrów, a punkt do głosowania dotychczas był umiejscowiony w remizie strażackiej, która jest położona na środku wsi. Teraz – jak przekonują – odległość do siedziby obwodu do głosowania w przypadku niektórych gospodarstw wzrasta aż do 8 kilometrów. Podkreślają też, że w poprzednich wyborach samorządowych właśnie w Siemieniu była największa frekwencja w gminie.

Wójt Piotr Kłys, podkreśla, że zmian w obwodach do głosowania dokonano, aby maksymalnie równo traktować wszystkich mieszkańców gminy i usprawnić pracę komisji wyborczych. Dotychczas ta w Kupiskach miała niewspółmiernie dużo pracy w stosunku do innych, a w Siemieniu wyborców i pracy było najmniej. 
- Ustawa wyraźnie mówi, że obwód do głosowania powinien obejmować od 500 do 4000 mieszkańców, a w Siemieniu wszystkich mieszkańców jest tylko 365 – mówi wójt Piotr Kłys. - W tym wypadku nie może być też mowy o jakimś szczególnym „przypadku uzasadnionym”, bo odległość z Siemienia Nadrzecznego do centrum Podgórza to około 3 km. Poza tym Siemień Nadrzeczny, Siemień-Rowy i Podgórze od lat tworzą jeden okręg wyborczy i tylko ten jeden jedyny okręg w gminie miał dotychczas dwie oddzielne obwodowe komisje wyborcze. Tak więc Rada Gminy wprowadzając te zmiany jedynie zracjonalizowała układ obwodów do głosowania – podkreśla wójt Kłys. 

O tym czy Siemień Nadrzeczny jest „przypadkiem uzasadniony” - jak twierdzi były wójt gminy, czy też nim nie jest – do czego przekonuje obecny wójt, ostatecznie rozstrzygnąć ma Komisarz Wyborczy w Łomży. Skarga z Siemienia Nadrzecznego wpłynęła do niego w piątek i na wydanie postanowienia ma 5 dnia. Termin upływa jutro, czyli w środę 28 marca.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę