Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Były Lwy, teraz są Orły dla filmu Domalewskiego - rekordowo dużo

Główne zdjęcie
Piotr Domalewski

„Cicha noc”, pochodzącego z Łomży Piotra Domalewskiego, to najlepszy polskim filmem według Polskiej Akademii Filmowej. „Cicha noc” zdobyła rekordową liczbę 10 statuetek Polskich Nagród Filmowych Orły 2018. Gala wręczenia 20. Polskich Nagród Filmowych Orły 2018 odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są w drodze głosowania przez Polską Akademię Filmową. „Cicha noc”, która została najlepszym filmem, zebrała także dziewięć statuetek za: najlepszą reżyserię, najlepszy dźwięk, najlepsze role drugoplanowe (żeńska dla Agnieszki Suchory i męska dla Arkadiusza Jakubika), najlepszą główną rolę męską (Dawid Ogrodnik), najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia. Sam reżyser sięgnął po nagrodę w kategorii odkrycia roku, a film został doceniony także nagrodą publiczności. Dotychczasowy rekord liczby zdobytych Orłów należał od 2017 roku do „Wołynia” Wojciecha Smarzowskiego, który zdobył dziewięć nagród.

Fabularny debiut Domalewskiego z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej, to poruszający komediodramat, momentami bardzo gorzki, ale równie prawdziwy. Domalewski z dystansem sięga w swoim filmie po to, co „typowo polskie”. Akcja dzieje się w wigilię Bożego Narodzenia na głębokiej prowincji, gdzieś na północnym wschodzie Polski. Adam (Dawid Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza rodzinny dom. Z początku ukrywa prawdziwy powód wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w tej intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) z mężem (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy zgodnie z polską tradycją na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.
„Cicha noc” zdobyła siedem nagród podczas ubiegłorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (w tym Złotego Lwa dla najlepszego filmu i nagrodę dla najlepszego aktora - Dawida Ogrodnika).

Galę wręczenia 20. Polskich Nagród Filmowych Orły 2018 w Teatrze Polskim w Warszawie poprowadził aktor Maciej Stuhr. Z okazji jubileuszowej edycji nagród, wybrano film 20-lecia Polskich Nagród Filmowych Orły, którym został „Pianista” Romana Polańskiego. Reżyser osobiście odebrał nagrodę. Orła za osiągnięcia życia otrzymał Jerzy Stuhr.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę