Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Światowe Dni Młodzieży szukającej Chrystusa w Łomży

Wyciągali dłonie ku niebu i do siebie w hali sportowej przy SP 9 w Łomży. Śpiewali z zapałem i w uniesieniu, zaś potem zamykali usta i oczy, lecz otwierali myśli i serca w oczekiwaniu na przyjście Ducha Świętego. Chętnie dzielili się wiarą i zwątpieniem, szukali przyjaźni wśród rówieśników i to ofiarowali podczas 33. Światowych Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej. Jak podali organizatorzy z Kurii, ok. 2 tysiące młodych w sobotę i Niedzielę Palmową uczestniczyło w koncertach, procesji i adoracji, w nabożeństwach i spotkaniach w grupach. Wiktor Sienkiewicz, 16-latek z Łomży, przyjął w domu z rodziną pielgrzymów z Wyszkowa, Ostrołęki i Łap. Położyli się spać dopiero o 3.34 rano.

W sobotnie południe witała ich w Łomży wiceprezydent Agnieszka Muzyk, stremowana, że mowę zrecenzuje córka. Ale krótka i sympatyczna wypowiedź nie dała powodów do ostrej reprymendy: matka przypomniała, że droga z Chrystusem jest niełatwa, lecz słuszna. Pan Bóg to najwierniejszy przyjaciel, o czym przekonała się w ruchu oazowym. - Ludzie zawodzą, nie zawodzi Bóg i rodzina – dzieliła się doświadczeniem z młodszymi o ok. 30 lat, zapewniając: wiara to fundament w życiu. Biskup Tadeusz Bronakowski również nie dał się ponieść wenie krasomówczej. Witał młodzież w czas wyjątkowych rekolekcji, innych niż szkolne i parafialne, pełnych różnorodnych propozycji. - Z Jezusem zawsze warto iść, przeżywać z Nim swoje życie – przekonywał duszpasterz. - Są koleżanki i koledzy, którzy nie idą z Jezusem. Jesteśmy za to odpowiedzialni. Chrystus prowadzi do pięknego człowieczeństwa i radosnej wieczności. Jego nauka daje trudne szczęście, a nie - łatwe nieszczęścia.
Apelował do dorosłych, aby nie zostawili młodych z problemami i trudnościami. We współczesnym świecie jest wielu cynicznych demoralizatorów – nawiązał do przestróg papieża Franciszka przed sprzedawcami łatwych iluzji. Nastolatkowie wiedzieli, że mowa o konsumcyjmym pędzie za modą, uleganiu gadźetomanii, sięganiu po używki, dopalacze i alkohol, przedwczesny seks i pronografię. - Byłem zaskoczony, jak wiara wpływa na człowieka. Tu uświadomiłem sobie, że Bóg opiekuje się ludźmi, każdym indywidualnie... – tłumaczy Sebastian Rudnicki, 17-latek z Ostrowi Mazowieckiej, może zmęczony i nasycony wrażeniami na tyle, że potrzebował wsparcia ratowników GR Nadzieja. Adrianna Świerczewska uświadomiła sobie, że na drodze z Jezusem trzeba cieszyć się życiem, jak raper Anatom, opowiadający w rymowany sposób niełatwe perypetie. 69-letnia Halina Szymańska była młodzieżą zachwycona: „nie pije, nie pali, nie klnie, wyglądem nie nadrabia ubytków umysłu”. Wśród wzbogacających umysły były występy Zespołu ŚDM, Nie Ma Go Tu i przejście w „drodze krzyżowej”, z tym że bohaterką 7 stacji była Maryja w zderzeniu z dylematami nastolatków XXI w. Wielkie wrażenie zrobiła modlitwa wstawiennicza Krzysztofa Sowińskiego ze wspólnoty Głos Pana w Skierniewicach. Księża z Kolna: Adam Krawczyk i Artur Aksinowicz podziwiali spontaniczność i energiczność młodych, upatrując nadziei dla Polski i świata. Docenili poszukiwanie wartości przez diecezjan, mających ambicję odróżniać się od tego, co płytkie i puste. Jak Anna Gawecka i Kinga Michałowska: Ania pokonała lenistwo, poświęciła weekend, Kinga nie poddała się chłopcu ateiście.     

„Na Dniach nie ma przymusu jak do bierzmowania”
Gdy w niedzielę na koniec 33. ŚDM biskup Janusz Stepnowski rozważa biblijne oblicza człowieka cierpiącego na przykładzie opisów Męki Pańskiej w Ewangeliach, grupa szkolno-parafialna z Broku siedzi na schodach kościoła Miłosierdzia Bożego w promieniach słońca. 15-letni Szymon Macioch wysoko ocenia organizatorów i przebieg Dni, które – jego zdaniem – powinny być o dwa, trzy dni dłużej. - Jestem chrześcijaninem, chodzę do Kościoła, a na Dniach pokonałem lenistwo i znów będę ministrantem - oświadcza publicznie, skromnie i z powagą. - W Łomży nas bardzo fajnie ugościli.
Do komplementu pod adresem Zajazdu Ryś w Konarzycach przyłącza się grupa, chwaląca obsługę, rodzinną atmosferę, pyszną kolację i śniadanie. Młodym zaimponowało, że nie musieli za to płacić. - Staropolska gościnność – kwitują, ciekawi, dlaczego Maciek Majcher czuje się natchniony. Daria Wójcicka spieszy z wyjaśnieniem, że podniosłe uczucie jest elementem nawrócenia, jakiego wielu zaznało na spowiedzi w hali w cztery oczy i sanktuarium przy konfesjonałach. Wiktoria Madzelan na ŚDM przyjechała – jak sama określa - „żeby się nawrócić”. Pomogło w tym poczucie wspólnoty, gdy obcy ludzie brali się za ręce, szczerze patrząc sobie w oczy i dzieląc się świadectwami żywota: konfliktów w rodzinie, zawiści między kolegami, zdrad, narkotyków, uzależnień od internetu i gier. Jednym chórem mówią, że na Dniach nie ma przymusu, jakiego doświadczają w przygotowaniach do bierzmowania, w odmawianiu różańca i chodzeniu na nabożeństwa majowe. Dzięki adoracjom i rozmowom o wybaczaniu w grupach uświadamiali sobie, że relacja z Bogiem jest przyjacielska, że – jak ujmuje Szymon - „żebyśmy nie myśleli, że jesteśmy niegodni z Panem porozmawiać”. Aspekt osobistej rozmowy ze Stwórcą i Zbawicielem przewijał się wiele razy w wypowiedziach na Dniach. Klaudiusz Krawczyk ma porównanie z ŚDM  w Wyszkowie i uważa, że rok temu była organizacja lepsza, „wszystko dopięte na ostatni guzik”. Zdania się podzieliły, bo jedni woleli luz, drudzy rygor.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę