Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kurpie zapraszają na Niedzielę Palmową do Zbójnej

- Od 20 lat organizujemy konkurs na tradycyjne palmy kurpiowskie, kierce, bukiety, wycinanki i pisanki wielkanocne i podobnie będzie w tym roku, dlatego zapraszamy na Niedzielę Palmową do Zbójnej za Nowogrodem – zachęca Renata Krajewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie o godzinie 9. rano zacznie się kiermasz wielkanocny. Tradycyjnie wielką atrakcją będzie konkurs, w którym ocenione zostaną zdobione bibułkowym kwieciem i zielenią palmy, wysokie nawet na 3 czy 4 metry. Potem korowód i procesja z palmami i Kurpiami przed mszą świętą o godz. 12. w kościele.

Dzięki konkursowi Rozmaitości Wielkanocne co roku za strojenie palm i wykonywanie ozdób z kolorowego papieru zabiera się ponad 400 osób, przygotowując ponad 200 prac. W kategorii palm  rywalizują wykonane indywidualnie, mające długość około metra, ale i rodzinne oraz klasowe, na 3 lub 4 metry. Barwne kwiaty z bibułki przygotowuje się wcześniej, zaś przed Niedzielą wije dookoła drążka, przeplatając żywą zielenią sosny, borówki czy jałowca. Konkurs obejmie także wieszane w świętym kącie kurpiowskiej izby kierce – podobną do żyrandola ozdobę z nanizanymi na sznurki kolorowymi koralikami, grochem i kwiatkami – oraz wycinanki, które co roku zmieniano na święta, ponieważ niszczały i płowiały. Prace przygotowali Kurpie, m.in., ze wsi Kuzie, Dobrylas, Piasutno i Stanisławowo. Po nagrodzeniu twórców około godziny 11.40 spod siedziby GOK-u ruszy korowód z palmami do oddalonego o około pół kilometra kościoła pw. świętego Wincentego a Paulo (1581 – 1660), założyciela zakonu Sióstr Miłosierdzia i Caritas we Francji. Przed mszą w południe dookoła świątyni przejdzie procesja z celebrującymi kapłanami, natomiast po Eucharystii w świątyni o godz. 13. Teatr Lalki i Aktora wystawi spektakl „Pasja” o Męce i Ukrzyżowaniu Chrystusa. Widowisko o tym, jak prosty lud wyobrażał sobie i opiewał wydarzenia sprzed 2 tysięcy lat do tekstu Michela de Ghelderode wyreżyserował Wiesław Hejno. - Kilkanaście palm wielkanocnych zawieziemy także do kościołów w Dobrym Lesie i Kuziach oraz do katedry w Łomży – zapowiada Kurpianka z GOK w Zbójnej, zapraszając rodzinami i w gronie przyjaciół na wydarzenie religijne i folklorystyczne.  

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę